Geri Dön

CHP rest çekti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenokon davasında 163 askerin tutuklanması için, “Hiçbir şey tesadüf değildir. Rahmetli İnönü’nün, ‘Eşkıyanın bu gece ne yapacağı belli olmaz’ diye bir sözü vardır” dedi

CHP rest çekti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon ve bağlı soruşturmalarda yaşanan son gözaltılar için, “Doğrulardan rahatsız olan bir hükümet ileri demokrasiyi getirebilir mi? Göreceksiniz önümüzdeki süreç içinde baskılar giderek artacaktır” yorumunu yaptı.
Kılıçdaroğlu, İstanbul’dan Ankara’ya gelişinde Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Ergenekon Soruşturması”nda yaşanan gözaltılar ve kendisinin kullandığı, “Bir gün bizi de alacaklar” ifadesi anımsatılarak, “Kaygınızın sebebi nedir?” diye sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
“Bir iktidar düşünün ‘ileri demokrasi’ diyor, bütün medyayı baskı altına aldı. Televizyonlar baskı altında, internet sitesine bile tahammül edemiyor. Ne söyleyeyim ben? Bunun adı ileri demokrasi mi? O internet sitesinin kabahati ne? Gerçekleri yazmak, doğruları yazmak. Hükümet rahatsız oluyor. Doğrulardan rahatsız olan bir hükümet ileri demokrasiyi getirebilir mi? Göreceksiniz önümüzdeki süreç içinde baskılar giderek artacaktır.”

AYM’ye başvuracağız
Kılıçdaroğlu, Yargıtay ve Danıştay’ı yeniden düzenleyen yasayla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunup bulunmayacaklarına ilişkin soru üzerine, “Yargının konumuyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız” dedi. Bu konuda dilekçe taslağının hazırlandığını ifade eden Kılıçdaroğlu, yarın (bugün) TBMM’deki grup toplantısı öncesinde karar alacaklarını ve ardından başvuru yapacaklarını söyledi.

Açık çek veriyoruz
Milletvekili dokunulmazlıklarına ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Getirsinler. Biz bütün milletvekillerimizin dokunulmazlığının kaldırılmasını isteriz. AKP’lilerinki kalabilir. Onlar kendi dokunulmazlıklarını koruyabilirler. Biz bütün milletvekillerimizin dokunulmazlıklarının kalkması istiyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, bu konuda eleştiride bulunduğunun ifade edilmesi üzerine de, “Eleştiride bulunduk. Onlara açık çek veriyoruz. Getirin milletvekillerimizin dokunulmazlıklarını kaldırın. Eğer hapse girmesi gereken varsa onlar da hapse girsinler. Belki AKP daha rahat eder böylece” diye konuştu.

Ankara'da intikam cinayetiAnkara'nın Keçiören ilçesinde daha önce akrabalarını silahla yaralayan kişiden intikam almak isteyen cinayet zanlısı, husumetli olduğu kişiyi yol kenarında pusu kurarak tabancayla öldürdü. Cinayeti işleyen şüpheli olay yerinden kaçtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber