Geri Dön

CHP'de kongre zamanı

ANTALYA’da aralık ayı içinde yapacak CHP il kongresinin müstakbel adayları arasında parti kulislerinde 5 isim üzerinde duruluyor. Eski milletvekilleri ve yöneticilerin de yer aldığı 5 isimli liste için partililer açtıkları beyaz kağıda artıları ve eksilerini yazıyor.

Olağanüstü kongre sesleri arasında Antalya’da CHP’nin olağan süreç 22 Kasım Pazar günü Finike İlçe Kongresi’yle başlayacak. Kongreler, sırasıyla 26 Kasım’da Elmalı’da, 28 Kasım’da Aksu, Akseki, Kumluca’da, 29 Kasım’da İbradı’da ve 30 Kasım’da Serik’le devam edecek. 2 Aralık’ta Korkuteli ve Kemer kongrelerini yapacak partide 4 Aralık’ta Gazipaşa, Alanya, Demre ve Gündoğmuş kongreleri yapılacak.

5 Aralık Cumartesi günü ise seçilecek delegelerle il kongresinin kaderini de belirleyecek Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı ve Manavgat kongreleri yapılacak. 6 Aralık Pazar günü ise Kaş ve Döşemealtı kongreleriyle CHP’nin ilçelerde yeni başkanlarını ve il kongresinde oy kullanacak yaklaşık 600 delegenin seçimi tamamlanacak.

İL KONGRESİ İÇİN 5 İSİM

İlçe kongrelerinin tamamlanmasının ardından CHP’de yeni il yönetimi ve parti kurultayında oy kullanacak delegelerin belirlenmesi için 20 Aralık’a kadar sandık başına gidilecek. CHP’nin yaklaşan il kongresi için 5 ismin adaylığı parti kulislerinde yüksek sesle ifade dillendiriliyor. Eski milletvekilleri, eski il yöneticilerinin yer aldığı 5 isimlik liste için partililer açtıkları beyaz sayfada, müstakbel adayların artı ve eksilerini yazıyor.

ESEN GÜCÜNÜ TEST EDECEK

Cavit Arı’nın milletvekilliği adaylığı için il başkanlığı bırakmasının ardından Genel Merkez tarafından mevcut yönetim içinden göreve atanan İl Başkanı Semih Esen, ilk kez bu kongrede gücünü test edecek. Esen’in, yaklaşık 170 il delegesine sahip Muratpaşa’dan aldığı destek, hanesindeki en büyük artı olarak ön plana çıkıyor. Ancak Esen, Büyükşehir Belediyesi karşısında sergilediği muhalefet hanesinde eksi olarak değerlendiriliyor.

YILDIRAY SAPAN’IN ADI GEÇİYOR

Semih Esen’in eksi aldığı noktada eski Milletvekili Yıldıray Sapan ismi kulislerde ön plana çıkıyor. Merkez ilçe başkanlığı döneminde dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e karşı sergilediği muhalefet kongreye doğru Sapan’ın en büyük kozu olarak beyaz kağıda not ediliyor. Ancak milletvekilliği döneminde, özellikle kongreler dönemindeki tutumu Sapan için eksi olarak kayıtlarda yer alıyor.

MANYANSLIOĞLU OLASI ADAY

Kongrenin olası adaylarından eski il yöneticisi Bahadır Manyaslıoğlu ise genç yaşı, uzun yıllardır parti organlarında görev alması, Devrim Kök’ün il yönetiminde aldığı görevin ardından eski İl Başkanı Cavit Arı’nın karşısına aday olarak çıkmasıyla uzun dönemdir sahada olması avantajları arasında yer alıyor. Ancak, parti kulislerinde Manyaslıoğlu’nun, Arı karşısında aldığı 185 oyun sadece CHP eski Lideri Deniz Baykal’ın desteklediği adaya oy vermeme refleksinin sonucu olarak değerlendirmesi de yapılıyor.

Kongrede adaylığı gündemde olan bir diğer isimse eski milletvekili Tuncay Ercenk. Ercenk’in mevcut İl Sekreteri Şefik Dirgen’le birlikte çalıştığı parti kulislerinde dillendirilirken, ikilinin partinin eksi dinamiklerini harekete geçirme gücüyle birlikte siyaseti Deniz Baykal çizgisinde yapan isimlerle bütünleşmesinin kendilerini şanslı konuma getireceği ifade ediliyor. Ancak aynı çizgide bir diğer isim Kamil Yıldırım da adaylık için nabız yokluyor. Yıldırım’ın çevre ilçeler üzerinde etkili olduğu belirtilirken zayıf noktasının, delegenin yarısına sahip merkezde kendisine artı yazacak bir ağırlığa sahip olamaması olduğu belirtiliyor.

Giriş çıkış jandarma kontrolünde! Kimseye izin verilmiyor...Van'ın İran sınırındaki Çaldıran ilçesine bağlı Han Mahallesi, Corona virüs nedeniyle karantinaya alındı. Rize'de ise, 'corona virüs' salgını nedeniyle ölüm vakasının gerçekleşmesi üzerine karantinaya alınan merkeze bağlı Kendirli beldesi ile yakınındaki 4 köyde hayat durdu. Cami hoparlörlerinden anonslarla vatandaşların karantina kurallarına uyması istenirken, sağlık ekipleri de ev ev dolaşarak yüksek ateş ve öksürük gibi şikayetleri olanları belirlemeye çalışıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber