Geri Dön
Siyaset‘CHP’nin düşünce kuruluşu değiliz’

‘CHP’nin düşünce kuruluşu değiliz’

Yeni kurulan İkinci Yüzyıl Enstitüsü Vakfı (İYEV) Başkanı, CHP Parti Meclisi Üyesi Müslim Sarı, “Bu, CHP’nin bir düşünce kuruluşu değil. Ama CHP’nin de içinde olduğu bir düşünce kuruluşu. Türkiye’nin kutuplaşmış ortamında oturup sorunları konuşamadığımız yerde bir panzehir olarak yeni bir zemin inşası öngörüyor” dedi.

‘CHP’nin düşünce kuruluşu değiliz’

 

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara - Vakıfta, CHP’nin eski genel başkanları Altan Öymen, Murat Karayalçın, Hikmet Çetin’in yanı sıra Ahmet Türk, Ayhan Bilgen, Ayfer Yılmaz, Işın Çelebi, Fatma Bostan Ünsal gibi isimler yer alıyor.

Milliyet’in sorularını yanıtlayan Sarı, İkinci Yüzyıl Enstitüsü Vakfı’nı şu sözlerle anlattı:

“6 temel alanımız var. Ekonomi - sosyal politikalar, dış politika -güvenlik, yeni hukuk düzeni, toplumsal barış, eğitim bilim teknoloji politikaları ya da iklim krizi, kuraklık buna bağlı sorunlar. Bütün bu büyük meselelerde yeni bir yol haritası üretmek, politika öğeleri geliştirmek için oluşturulmuş bir düşünce kuruluşu.”

Yeni odak iddiası

İYEV’in bir düşünce kuruluşu olduğunu ifade eden Sarı, “Bir yeni odak iddiası aslında. Cumhuriyetin ikinci yüzyılıyla ilişkin temel referans noktası. Partiler üstü bakan, vakti zamanında siyasi yelpazenin her tarafında yer almış farklı farklı siyasal fikirlere sahip kişileri bir masa etrafında toplayan ve bilimsel çalışmalarla destekleyen bir yol haritası üretme iddiasında olan bir düşünce kuruluşu” dedi. Sarı, Vakfın Danışma Kurulu’nda CHP’nin eski üç genel başkanı Altan Öymen, Murat Karayalçın, Hikmet Çetin’in yanı sıra farklı partilerde siyaset yapmış, Ahmet Türk, Ayhan Bilgen, Ayfer Yılmaz, Işın Çelebi, Ercan Karakaş, Fatma Bostan Ünsal ile Canan Güllü, Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, Bekir Ağırdır, Rıza Türmen gibi isimlerin de bulunduğunu belirterek, “Geniş bir listemiz var” dedi.

Bakan Dönmez açıkladı: Sanayide enerji kısıtlaması sona eriyor
Dünya anbean takip ediyor! 'Savaş' açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kılıçdaroğlu'na tazminat davası açtı
Fatma Girik'in vasiyeti yerine getirildi!
Bayraktar TB2 manşette! Listeyi yayınladılar
Galatasaray'da ayrılık! İşte yeni adresi...
Biden'a büyük şok! Ziyaretinden sadece birkaç saat önce oldu
Tuzlaspor'dan Galatasaray'a tarihi fark: 6-2
Ev sahibi ve kiracı herkesi ilgilendiriyor: %20 arttı, 1 ay vakit var
Şebnem hemşirenin babası bu sözlerle anlattı: Kızımı tutup attı
Oktay Kaynarca'nın yakasındaki altınlar dikkat çekti! 'Bu işler kısmet'
Mesai 4 güne düştü, maaş ise... 'Türkiye'de tamamen değişir!'
Skandal tanıtım sonrası yeni kararı ortaya çıktı
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta