Geri Dön

Cindoruk: Askeri garnizonda kurulan ilk parti DYP’dir

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, “Biz demokratlığımızı ispat etmek zorunda değiliz. Kimileri iftira edebilir, kimileri ‘darbeci’ diyebilir. Ama biz bu sözlerden tedirgin olmayız” dedi

Cindoruk: Askeri garnizonda kurulan ilk parti DYP’dir

DYP’nin 26. kuruluş yılı nedeniyle DP Genel Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Cindoruk, “16 Mayıs 1983’te bu mahzende, bu binada BTP’yi (Büyük Türkiye Partisi) açtık. 16 Mayıs’ta kurduk, 31 Mayıs’ta 79 sayılı tebliğle, o zamanki Milli Güvenlik Konseyi partiyi kendilerinin yürürlüğe koyduğu anayasaya aykırı biçimde kapattı. Bizi de Zincirbozan’a kapattı” diye konuştu.
DYP’nin, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in isim babalığı ile Zincirbozan’da kurulduğunu söyleyen Cindoruk, “DYP o mahzenden garnizona taşındı. Bir askeri garnizonda kurulan ilk parti DYP’dir” dedi.
“DYP’nin hikâyesi bizim sakat ve sakar demokrasimizin hikâyesidir” diyen Cindoruk şöyle devam etti: “Bu direnişin her sayfasında hukuk var, hak var. Bir tek gün hukukun dışında bir mücadele benimsemedik.  Türk devletine, Türk ordusuna zarar vermemeye uğraştık. Darbeci ile silahlı kuvvetleri ayırdık. Silahlı kuvvetlerle değil, darbe yapanla mücadele ettik ve başarıya ulaştık.”

‘İktidar TSK’yla yarışıyor’
Cindoruk, katıldığı Türkiye Ziraatçılar Derneği’nin 60. kuruluş yıldönümü toplantısının ardından yaptığı açıklamada da, “Ben bir iktidar partisinin silahlı kuvvetlerle yarıştığını ilk defa görüyorum. Bunu da yanlış buluyorum. Siyaset arenasında siyasi partiler, basın vardır ama silahlı kuvvetler yoktur” ifadelerini kullandı.

Evde görülen örümcek paniğe neden olduKahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde bir evde görülen yaklaşık 10 santimetre uzunluğundaki örümcek korku yarattı. Halk arasında 'Sarı Ömer' ve 'Et yiyen örümcek' olarak da bilinen örümceği öldüren Metahan Demir, “Acayip bir çene yapısı var, biraz daha araştırınca bunun et yiyen zararlı bir örümcek olduğunu öğrendim. Çocuklar çok korktu” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber