SiyasetCumhurbaşkanı Başdanışmanı Şener: Gaz parası bahane edilerek Kazakistan işgal ediliyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şener: Gaz parası bahane edilerek Kazakistan işgal ediliyor

08.01.2022 - 14:11 | Son Güncellenme:

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, hayat ve petrol pahalılığı gibi nedenlerin bahane edilerek Kazakistan’ın işgal edildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şener: Gaz parası bahane edilerek Kazakistan işgal ediliyor

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener’in konuşmacı olarak katıldığı “15 Temmuz’u Unutturmayacağız” konulu konferans düzenlendi. 100. Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa Vali Fuat Gürel, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, Kaymakam Adayı Özlem Doğan, Kurum Müdürleri, okul müdürleri ile öğretmenler katıldı.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek konferansına başlayan Şener, 15 Temmuz 2016 gecesinin bir darbe girişimi değil bir işgal girişimi olduğunu vurgulayarak bu menfur işgal girişiminin Cumhurbaşkanının önderliği, aziz milletin iradesi ve cesaretiyle bertaraf edildiğine dikkat çekti.

Her ülkenin demokrasi ve bağımsızlık için bir bedel ödediğini ifade eden Şener, “Ama biz 15 Temmuz’u ikinci milli mücadele olarak gördük. 15 Temmuz aynı zamanda bir demokrasi mücadelesinde şehitlerin verilerek kazanılmış bir demokrasi hakkıydı” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şener: Gaz parası bahane edilerek Kazakistan işgal ediliyor

"HAYAT PAHALILIĞI, PETROL PAHALILIĞI İŞİN KILIFIDIR"

Kazakistan'da altı gün önce akaryakıt zammının protesto edildiği gösteriler ile ilgili konuşan Şener, “Türk devletleri birliklerini yeni oluşturdu. Bu birlik oluştuktan sonra bunların patronajı olarak görülen devletleri Türkiye ve Kazakistan’dır. Gaz parasıdır, pazar ücretlerinin artırılması bahane edilerek bugün Kazakistan işgal ediliyor. 30 yıllık yeni Sovyet boyunduruğundan kurtulmuş, kendi zenginliğine, kültürüne, değerlerine yönelmiş devleti yeniden o sığ, anlamsız cendereye yeniden almak istiyorlar. Hayat pahalılığı, petrol pahalılığı işin kılıfıdır. Türk Devletleri Topluluğu kurulduktan sonra buna karşı bir takım menfi süreçler yaşandı. Bunların bir kısmı uluslararası sistemin öngördüğü nezaket kuralları içerisinde oldu ama bir kısmı bugün şahit olduğumuz gibi kaba kuvvetin müdahale ettiği alalar haline geldi. Buradan da bu millet alın akıyla çıkacaktır. Bizim hedefimiz bütün insanlığın refahı, mutluluğu ve barış içerisinde yaşaması içindir” diye konuştu.

Haberin Devamı

Konferans Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener’in katılımcıların sorularını cevaplaması ve Vali Fuat Gürel tarafından hediye takdimi ile sona erdi.