Geri Dön
Siyaset‘Cumhurbaşkanı değil başbakan adayıyım’

‘Cumhurbaşkanı değil başbakan adayıyım’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Ben Cumhurbaşkanı adayı değilim. Ben Başbakanlığa adayım” dedi. Akşener, Halk TV’de katıldığı programda soruları yanıtladı. Akşener, “Erken seçim bekliyor musunuz” sorusuna karşılık, “Kasım 2022’de seçim var deniliyor. İster zamanında ister önce, bu sistemde onların seçim kazanması mümkün değil” dedi. Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Akşener, 24 Haziran seçiminde aday olduğunu hatırlatarak, “Bir tecrübem oldu. Millet İttifakı üç bileşenin birer adayı vardı. Birinci turda geçebilecek gibi bir psikoloji oluştu. Hem Temel Bey’in hem benim buna engel olduğumuza dair psikoloji oluştu seçmende. Bir baktık ki Tayyip Bey ile değil birbirimizle rekabet ediyor olduk, bunu gözlemledim. Bunu sağlıklı bulmadığımı ifade ettim.”

‘Cumhurbaşkanı değil başbakan adayıyım’

 

Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının Erdoğan olduğunu söyleyen Akşener, “Sayın Erdoğan seçildiği taktirde partili cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi devam edecek. Sonsuz imkanları olan, yetkileri olan bu sistemde başkan olan Erdoğan kazanacak. Bizim ise ikili bir sistemimiz var; cumhurbaşkanını seçeceğiz, parlamenter sisteme geçişin taşlarını döşeyecek. Bu masanın etrafında toplananlar neye karar verirse versin o seçilen kişi cumhurbaşkanı olacak. İvedilikle de parlamenter sisteme geçişin yolunu döşeyecek ve cumhurbaşkanı olarak kalacak. Kazandık seçimi, parlamenter sisteme de geçtik o cumhurbaşkanı bu sefer Türkiye’yi birleştiren, partili değil, herkesi birleştiren ve daha sembolik konumda kalacak. Biz Sayın Erdoğan’ın yerine ikinci bir Erdoğan seçmeyeceğiz. Kazanmamız gerekiyor. Parlamenter sisteme geçtik, seçim yapıldı; parlamento seçimi olacak ve başbakan seçilecek. İş birliği içinde rekabet diye bir kavram tanımlarım. Ondan sonra rakip olacağız biz. Sayın Kılıçdaroğlu’nun aday profili anlatımına katılıyorum. Ben Cumhurbaşkanı adayı değilim. Bunu net bir şekilde söylüyorum. Kim aday olacak kısmında seçilecek, kazanacak bir adayla gideceğiz. Ben Başbakanlığa adayım. Başbakanlık seçimi için elbette iddialıyım” dedi.

‘Şahsi kararım’

“Bunu Sayın Kılıçdaroğlu ile müzakere ettiniz mi” sorusuna Akşener, “Hayır, hiç konuşmadık. Bu benim şahsi kararım” dedi. Akşener, “Mesele Tayyip Bey düşmanlığı değil. Bu sistem yanlış, Türkiye bunu gördü. Biz bu sistemi değiştirmek mecburiyetiyle karşı karşıyayız” yanıtını verdi. “Sayın Kılıçdaroğlu da adayım derse” sözü üzerine Akşener, “Ne güzel işte. Gerçi çok alıştık biz birbirimize de, iş birliği haline” dedi. “Aranızda bir anlaşma mı var? Biri cumhurbaşkanı biri başbakan gibi” denmesine karşılık Akşener, “Ben Sayın Kılıçdaroğlu’nun aday olup olmadığına dair hiçbir fikre sahip değilim. Sayın Kılıçdaroğlu’nun aklında biri var mı, bilmiyorum. Bunları hiç konuşmadık. O masa etrafında hepsi konuşulacak” dedi.

HDP açıklaması

Kılıçdaroğlu’nun çözüm süreci için HDP’nin muhatap alınması gerektiğine dair sözlerine ilişkin Akşener, “Sayın Kılıçdaroğlu TBMM’yi adres gösterme noktasında ilk defa söylemiyor. Sayın Kılıçdaroğlu HDP’yi başat aktör olarak koydu hem TBMM’yi merkeze koydu. Cemil Çiçek’in Başkanlığı döneminde Meclis’te anayasa değişikliği söz konusu oldu, bütün partiler birlikte çalıştı. Sayın Kılıçdaroğlu başından itibaren HDP’nin buralara mesafe koymasını söyledi. Buna karşılık İmralı’nın mektubunu okutan Cumhur İttifakı, Abdullah Öcalan’ın kardeşini televizyonlara çıkaran bir Cumhur İttifakı... İmralı’yı Millet İttifakı’nın bugünkü iki bileşini ki diğerlerini de katsak muhtemelen aynı şeyleri söyleyecekler; biz İmralı’yı muhatap kabul etmiyoruz. Sayın Erdoğan’a ve Sayın Bahçeli’ye bir tavsiyede bulunmak istiyorum: İmralı ile Kandil’le aralarına mesafe koysunlar” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Bugün gözaltına alındı! 'Sahte doçent' suçlamasına yanıtAksaray Üniversitesi öğretim üyesi Zehra Zulal Atalay Laçin, doçentlik belgesi sahte olduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Laçin'in suçlamaları kabul etmediği öğrenildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler