Geri Dön
SiyasetCumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Persona non grata' mesajı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Persona non grata' mesajı!

ABD ve Almanya dahil 10 ülke büyükelçisinin Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısına sert tepki gösteren Erdoğan, “Türkiye’ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin?” dedi ve ‘istenmeyen adam’ (Persona non grata) ilan edileceklerine dair mesaj verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyükelçilerin Kavala açıklamasına sert tepki göstererek, “Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye’ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz?” dedi.

Angola, Togo ve Nijerya ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerle sohbet edip, sorularını yanıtlayan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

AFRİKA’YA 41 ZİYARET: Bugüne kadar 30 Afrika ülkesine toplam 41 ziyaret gerçekleştirdik. Afrika vizyonumuz karşılıklı saygı temelinde kazan-kazan ilkesine dayanıyor. Afrika’yı pazar değil, ortak görüyoruz. Afrikalı dostlarımızın da bu samimi yaklaşımımızın farkında olduklarını memnuniyetle görüyoruz. İstanbul’da 21-22 Ekim’de 3. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İşbirliği Forumu’nun kapanış oturumuna katılacağız. 17-18 Aralık’ta ise 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ni yine İstanbul’da gerçekleştirerek kıta ile bağlarımızı ve iş birliğimizi taçlandıracağız. Liberya, Burkina Faso gibi Sahraaltı ülkelerini de dolaşalım istiyorum. Güney Afrika’ya daha önce gittim, ama bir daha gitmekte fayda var. Üstelik savunma sanayiinde de Güney Afrika çok güçlü. Birlikte atabileceğimiz çok güçlü adımlar var.

ELİMİZDEN GİDİYOR ENDİŞESİ: Angola’nın en önemli özelliği, yeraltı zenginliklerinin çok çok fazla olması. ‘Bizimle bir paylaşım içerisinde kazan-kazan esasına göre adım atın’ diyorlar. Fransızlar bunları sömürdü, bunlar bu işin farkına çok geç vardı. Angola’da şu anda doğal gaz ve enerji noktasında arkadaşlarımızın attığı adımlar var. Tabii birileri de bunun farkında. Elimizden gidiyor diye endişe ediyorlar... Nijerya Cumhurbaşkanı Sayın Buhari ‘1 milyon insanımızı öldürdüler’ diyor. Fransızlar aynı şekilde Cezayir’de 1 milyon insan öldürdüler. Ruanda’da 700 bin insanı öldürdüler. Bunu söylediğiniz zaman kuduruyorlar. Onlara göre bunları teşhir etmeyeceksin, söylemeyeceksin! Bunlar kapitalizmin cani evlatları... Bütün mesele bizim Afrika’yı uyandırmamız.

FRANSA MACRON’LA KRİZDE: (Fransa’nın Türkiye karşıtı tutumu) Fransa, Macron’la çok ciddi bir kriz yaşıyor. Bu yönetim, Fransa için en talihsiz yönetimdir. Ben Fransa’da Sarkozy ile Chirac ile tanıştım; bunların hiçbiriyle mukayese edilmezdi... Mesela AB Liderler Zirvesi’nde üç adam vardı ki, onlar Türkiye’yi ezdirmediler; Chirac, Schröder, Berlusconi... Türkiye o dönem bütün AB Liderler Zirvesi’ne istisnasız katılmıştır. Fakat Sarkozy ve değerli dostum Merkel geldikten sonra Türkiye’yi davetle ilgili tutum değişti. Bu bizim AB’ye giriş sürecimizi de olumsuz etkiledi. Eğer Türkiye’nin önünü açacak olurlarsa, biliyorlar ki Türkiye sıçrar.

DERS VERMEK HADDİNİZE Mİ?: AİHM bir karar almış, bu Kavala denilen Soros artığıyla ilgili olarak Türkiye’yi adeta burada mahkum etmek istiyorlar. 10 büyükelçi bu açıklamayı niye yapar? Bu Soros artığını savunanlar, ‘bunu nasıl bıraktırırız’ gayreti içindeler. Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye’ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz? Neymiş? ‘Kavala’yı bırakın.’ Sen kendi ülkendeki haydutları, katilleri, teröristleri bırakıyor musun? Konuştuğu zaman sana verecekleri cevap şudur, ‘yargı bağımsızdır’. Sizde yargı bağımsız da bizdeki yargı bağımlı mı?

TAVİZ VEREMEYİZ: (Muhalefetin büyükelçilerle benzer dil kullanması) Bunlardan başka bir şey bekleyemeyeceğiz. AK Parti ve MHP olarak Cumhur İttifakı’nda biz milletimizin hakkı söz konusu olduğunda aynı hedefe vururuz. Ama diğerleri aynı hedefe vurmazlar. Onlar birlikte hareket ediyor. Neymiş? 4 senedir yatıyormuş. Yargı ne diyorsa o. Şimdi HDP de Selahattin Demirtaş’ı çıkarmanın gayreti içerisinde. Hale bakın. Terörist adam ya… 53 vatandaşımız bunun çağrısıyla ölüyor. Bakıyorsunuz bir televizyon bunun hanımını çıkarıyor, o da ‘çocuklarımın babası içeride’ diyor. Senin çocukların babası içeride de Yasin Börü şehit oldu gitti. Kusura bakmasınlar, biz görevde olduğumuz sürece hukuk ne ise bunun gereğinin yapılmasını istemeye mecburuz. Taviz veremeyiz. Bunlar zaten terörün beslendiği odaklar. Demirtaş da öyle. Daha devam eden davaları var. Uluslararası camiada Soros ne ise, Kavala o. Bunlar para ile istedikleri yeri istedikleri gibi sallamaya çalışıyor. Şu anda Balkanlara sızmanın gayretindeler. Bunlara da tabii fırsat vermeyeceğiz. Türkiye olarak biz güçlüyüz ve bize sızamıyorlar.

Bu fotoğrafın perde arkası

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Persona non grata mesajı

(Dörtlü zirve) Liberya Cumhurbaşkanı Weah eski bir futbolcu. Sonra siyasete girmiş. Galatasaray’ı çok sevdiğini söylüyor. Monaco, Paris Saint-Germain, AC Milan, Chelsea ve Manchester City ve Marsilya gibi birçok büyük futbol kulübünde oynamış. Yılın futbolcusu da seçilmiş. Ronaldo’nun da aldığı Altın Top ödülünü o da almış. Tabii çok iyi de transfer paraları almış. Bunun üzerine yaptığımız bir espri üzerine gülümsediğimiz hoş bir sohbet oldu.

‘FETÖ Afrika’da çökmeye başladı’

FETÖ’nün maalesef Nijerya’da ciddi bir altyapısı var. Cumhurbaşkanı Sayın Buhari ile etraflıca görüştük. Şimdi istihbarat başkanlarımıza talimatı verelim dedik, mutabık kaldık ve Nijerya’da da FETÖ’nün üzerine gideceğiz. Burada bir üniversitesi, hastanesi falan var. Bunları devralma talebimizi de görüştük. (Dörtlü zirve bildirisiyle ilk defa uluslararası bir metne FETÖ’nün terör örgütü olarak girmesi) Afrika’da ciddi manada FETÖ ile ilgili bir çöküş başladı. Maarif Vakfımız, 19 ülkede FETÖ iltisaklı 216 okulu devraldı. Maarif Vakfı’na olan bu katılımlar zaten FETÖ’nün artık buralarda çöküşü anlamına gelir. Güney Afrika’da da yavaş yavaş çökmeye başladı.

‘F-35 parasını öyle ya da böyle alacağız’

(ABD’nin F-35 yerine F-16 teklifi) Alt düzeyde görüşmeler söz konusu, ama biz bu 1 milyar 400 milyon dolarımızı öyle veya böyle alacağız. Milli Savunma Bakanımız, Amerika Savunma Bakanı’yla bir araya gelecek, görüşecekler. Roma’da G20 toplantısında Biden ile biz de bunu konuşacağız. ‘Ne yapıyoruz ne oluyor?’ diye soracağız. Hiçbir şekilde Türkiye’nin haklarının yenmesine fırsat vermeyiz.

‘Helalleşip yola çıktım’

(Özdemir Bayraktar’ın vefatı) Yaklaşık 40 yıllık ağabey-kardeşliğimiz, dostluğumuz var. Aynı zamanda Refah Partisi İl Başkanı olduğum dönemde, o da benim il yönetim kurulumdaydı. Muhterem, mütevazı, işinin dört dörtlük ehli bir insandı. Evlatlarını da bu vatan için çok çok iyi yetiştirdi. İlk Başbakan olduğumuz dönemde, malum Amerika, İHA olayında işi biraz gevşetti, uzattı. Özdemir Ağabey İHA ile ilgili adımı çocuklarıyla beraber attı, kâh Güneydoğu kâh Doğu Anadolu’da bizim askerlere bunların uçuştaki eğitimini veriyorlardı. Bunlardan bir tanesi de yarbayımız Melih Gülova’ydı, daha sonra şehit olmuştu. ‘Yarbayım sana verdiğim sözü tutacağım, hiç endişe etme’ diye bir ifadesi de vardı ve verdiği sözü tuttu, o yarbayın katillerini hep gömdük. Uzun süredir bu rahatsızlığı vardı. Afrika’ya hareket etmemden bir gün önce hastaneye varıp kendisiyle helalleştim ve yola çıktım. Mekânı cennet olsun.

‘Bir deli kuyuya bir taş attı’

(Siyasi cinayet iddiası) Ana muhalefetin başındaki zatın bu açıklamaları tamamen deli saçması. Ya siyaseti öğrenecek ya siyaseti öğrenecek; bunun başka çıkışı yok. ‘Siyasi cinayet’ dediğin zaman yapman gereken bir şey var. Nedir o? İspat edeceksin. Böyle bir ispat söz konusu değil. Adeta bir deli bir kuyuya bir taş attı, 40 akıllı çıkaramadı. İspat etmediğin sürece bu sana yapışıp kalır. Avukat arkadaşlarımız bununla ilgili davaları açtılar. O da tutuştu. Niye? Çünkü olmayan şeyi konuşuyor. Diğeri de aynı şekilde, olmayan şeyi konuşuyor. Malum, başsavcılık bunları davet etti. İfadeyi verecekler. Bakalım ne söyleyecekler, göreceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Persona non grata mesajı

Bayraktar ailesine taziye ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar’ın vefatı nedeniyle Bayraktar ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Hadımköy’deki Baykar Savunma üretim tesisine geler Erdoğan, burada çalışanlarına hitap etti. Erdoğan, “Attığınız adımlarla, ürettiğiniz İHA ve SİHA’larla adınızdan hep bahsettireceksiniz. Bu işin kahramanı Özdemir ağabeyimizdi. Özdemir Bey, evlatlarıyla ve kardeşleriyle beraber çok büyük bir eser bıraktı” dedi.  Erdoğan dün ayrıca Üsküdar’da bir kafede gençlerle sohbet etti. - AA

‘Su tasarrufu zorunlu’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Su kaynaklarımızı tükenme sınırına ulaşmadan korumak, verimli kullanmak ve doğru yönetmek artık tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiştir... Suyun tasarruflu kullanımını hedefleyen kademeli tarifeler uygulanacak” dedi.

1. Su Şurası’na Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantı ile katılan Erdoğan Cumhuriyet tarihinin ilk Su Şurası’nın düzenlendiğini belirterek, iklim değişikliği ve buna bağlı tabiat olaylarının gündemin üst sıralarında yer aldığı bir dönemde gerçekleşen bu çalışmayı isabetli bulduğunu söyledi. Erdoğan, medeniyette suyun hayat olduğunu, insanlık için hayati öneme sahip suyun sınırsız bir kaynak olmadığı gerçeğinin de asla unutulmaması gerektiğini dile getirdi.- İSTANBUL AA

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Antalya'da eski eş dehşet saçtıAntalya'nın Döşemealtı ilçesinde ailesiyle birlikte yaşayan Hayriye Alkutay (30), eski eşi Mustafa Ayata tarafından kurusıkıdan bozma tabancayla vurularak öldürüldü. Saldırıda, Alkutay'ın iki kardeşi de yaralandı.