Geri Dön

'Darbeye teşebbüs varsa cezası müebbettir'

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Ergenekon davasında verilen mahkumiyet kararlarını değerlendirirken, "Verilen kararlarda müebbet hapis cezalarının çokluğu konuşuluyor. Bunlar darbeye teşebbüs etmişlerse bunun yasalarda karşılığı müebbettir" dedi.

Ensarioğlu, Ergenekon davasında verilen kararlar, çözüm süreci ve Suriye’nin Kürt bölgesinde meydana gelen olaylar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ergenekon davasının Türkiye’nin normalleşmesi ile ilgili en önemli dava olduğunu savunan Ensarioğlu şöyle konuştu:

"Türkiye’de öteden bu yana o ittihatçı yapının, Cumhuriyetin kurulmasından önce başlayan ve bugüne kadar süregelen bu milleti dizayn etme çabaları ve bu uğurda hiç gözlerini kırpmadan yaptıkları bir çok kirli ve karanlık iş var. Türkiye’nin arınması ve normalleşmesi gerekiyor ve normalleşmesi için de geçmiş ile yüzleşip geçmiş ile hesaplaşması gerekiyor. Ve bunun hukuk içinde olması gerekiyor. Uzunca bir süre titizlikle devam eden zorlu bir davadır ve Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren bir davadır. Türkiye için hayırlı olur diliyoruz. Daha Yargıtay aşaması ve sanıkların kullanabilecekleri hakları var. Hukuk içinde bunların tümü değerlendirilmeli ve süreçlerin tümü tüketilmelidir."

Mahkemenin verdiği ömürboyu hapislerin çokluğunun konuşulduğunu da hatırlatan AK Partili Vekil Galip Ensarioğlu şunları söyledi:

"Burada unutulmaması gereken bir şey var. Bunlar darbeye teşebbüs etmişlerce bunun yasalarda karşılığı müebbettir. Ya beraat edecek ya müebbet. Yani ’darbeye teşebbüs ettin ama sana 10- 20 yıl verdim’ diyemiyorsunuz. O yüzden inşallah bunlar titizlikle değerlendirilir, gerçekten suçlu varsa bu suçlular yasalar karşısında hak ettikleri cezayı alsınlar. Ve bundan sonra da Türkiye’de hiç kimsenin devlet adına, millet adına karanlık kirli işlere girişmeyeceği, milletin iradesinin üzerinde bir iradenin mümkün olmayacağı bilmesi gerekir. Bu açıdan önemlidir."

ÇÖZÜM SÜRECİ

AK Parti Milletvekili Ensarioğlu, çözüm sürecinde 1’inci aşamanın bittiğini ve 2’nci aşamaya geçildiğini, ikinci aşamanın da sağlıklı bir şekilde değerlendirilip planlanan şekilde yürüdüğünü söyledi. Ensarioğlu, "Bu süreçler öyle sorunsuz yürüyen süreçler değil, herkesin bunu bilmesi gerekiyor. Buna rağmen çok iyi yürüyor. Ve inşallah meclis açılır açılmaz da gerekli yasal, anayasal düzenlemeler yapılır, ardından da 3’üncü aşama dediğimiz normalleşme aşamasına geçilmiş olur. Bunlar Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak, tatmin edici demokratikleşme adımları olacaktır.

SURİYE VE IRAK’TAKİ KÜRTLER

Diyarbakır AK Parti Milletvekili Galip Ensarioğlu, ’Rojeva’ olarak adlandırılan Suriye’nin Kürt bölgesindeki gelişmeleri ve bunun çözüm sürecine etkilerini de şöyle değerlendirdi:

"Rojeva’daki gelişmeleri çözüm sürecinin içinde değerlendirmek mümkündür. Çünkü, PYD KCK’nın bir alt kuruluşudur. Biz Türkiye’de Kürt sorununu çözüyorsak ve şiddetten arındıracaksak, Irak ve Suriye’den bağımsız düşünmek mümkün değil. Bunu birlikte düşünüp birlikte çözmek gerekir. Hükümetin ve devlet yetkililerinin PYD liderini Türkiye’ye çağırıp görüşmesi bu anlamda önemli bir aşamadır. Kürtlerin anayasal düzen içinde Suriye’de bir statü elde etmelerine ve haklarını elde etmelerine Türkiye karşı olamaz. Bilakis sevinir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya çok net Ayasofya mesajıSon dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Botan Çayı Beğendik Köprüsü'nün açılışına video konferansla katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla ilgili, 'Haklı kararlılığımızın sonucu olarak ibadete açtık. Kimin ne dediğine değil milletimizin ne istediğine göre bu kararı aldık' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber