Geri Dön

Dava tutanaklarını tek tek okuyorum

Gezi olaylarında yaşamını yitirenlerle ilgili açılan tüm davaları yakından takip ettiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, hazırladıkları raporlarla da uluslararası baskı oluşturduklarını söyledi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün kişisel internet sitesinin koordinatörü Ali Arif Özzeybek tarafından bir otelde organize edilen yemekte Gezi olaylarında yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Berkin Elvan ve Hasan Ferit Gedik’in aileleriyle biraraya geldi. Görüşmeye Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve oğlu Kerem Kılıçdaroğlu da katıldı.
Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu, süren davalara ilişkin ailelerden bilgi alırken, “Davalarınızı çok yakından takip ediyoruz. Heyetler görevlendiriyorum ama ben de bütün dava tutanaklarını tek tek okuyorum. Bu tutanakları İngilizce’ye çevirtiyor, uluslararası kuruluşlara gönderiyoruz. Bundan daha büyük baskı olamaz. En büyük baskı Türkiye’nin imaj kaybeden pozisyonunu uluslararası raporlarda yazılmış olmasıdır” ifadesini kullandığı belirtildi.
Yemek sırasında ailelerin anlatımları sırasında duygusal anlar da yaşandı.
Elvan’ın babası Sami Elvan, “Üç kişinin ismi dosyaya gitmedi, amirlerin ismi gitti ama üç kişinin gitmedi. Bilirkişi raporları, isimleri istiyor. Resimleri var ama isimleri yok” derken, Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, “Çocuğumuz geri gelmeyecek ama başka canların yitirilmemesi için, başka anaların ağlamaması için mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadesini kullandı. Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük, “Ben her şeyine hasret kaldım, çok özlüyorum, tenine, kokusuna. Yavrumun yanına gidersem huzur duyuyorum” dedi.
Atakan’ın babası Ali Atakan, “Ahmet’e nokta atışı yapıldı, devlet kendisi işledi bu suçu. TOMA’ların kendi kameralarından ahmet yerdeyken üzerine 5-6 tane gaz kapsülü atmışlar, kimse yaklaşmasın diye. Savcı, onunla ilgili dava başlatmak istedi ama mülki amir vali, AKP’nin valisi. Vali kabul etmedi, idari mahkemeye gittik, valiyi haklı bulduk. İşin can alıcı noktası o” ifadesini kullandı.

Trump'tan flaş açıklama: Eve gitmelisinizABD'de çıkan olayların ardından Trump destekçilerine evlerine dönmeleri çağrısında bulundu.Trump'ın açıklamaları şöyle:Lütfen eve gidin, sizi seviyoruz çok özelsiniz. Barışçıl bir şekilde evlerinize dönün.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber