Geri Dön
Siyaset'Dayanıklı konut herkesin hakkı'

'Dayanıklı konut herkesin hakkı'

CHP’nin hazırladığı ‘Afet ve Aşırı Doğa Olayları Politika Belgesi’ne ön söz yazan Kılıçdaroğlu, afet risklerini azaltmak için çeşitli önerilerde bulundu. CHP lideri, doğal afetlere dayanıklı konut hakkına erişmenin herkesin hakkı olduğunu vurguladı.

'Dayanıklı konut herkesin hakkı'

 

Mehtap Gökdemir / Ankara

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un hazırladığı Afet ve Aşırı Doğa Olayları Politika Belgesi’ne önsöz yazdı. CHP lideri, sağlıklı yaşamaya elverişli, doğal afetlere dayanıklı konut hakkına erişmenin herkesin hakkı olduğunu belirterek önerilerini sıraladı.

Deprem ve aşırı doğa olayları nedeniyle oluşan yıkımın her gün biraz daha arttığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: Çarpık kentleşme, denetimsizlik, iklim değişikliği ve yanlış su yönetimi gibi birçok etkeni bir arada değerlendirdiğimizde, afetlerin sonuçlarının insan eli ile daha da ağırlaştırıldığını üzülerek kabul etmemiz gerekiyor. Prof. Dr. Murat Balamir hocamızın 12 Kasım 2020-İzmir Depremi Ortak Akıl Buluşması’nda bizlere hatırlattığı üzere, ‘Risk Yönetimi öncelik verme sanatıdır’.”

‘Kirlilik azaltılmalı’

“Sağlıklı yaşamaya elverişli, doğal afetlere dayanıklı konut hakkına erişmek herkesin hakkıdır” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“Birleşmiş Milletler Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişme Konferansı’nda (Habitat III) kabul edilen Yeni Kentsel Gündem’e de atıf yaparak söylemek gerekiyor ki;

- Afet riskini azaltmaya, afet risk yönetimini benimsemeye ve uygulamaya, afet karşısında savunmasızlığı azaltmaya, doğal ve insandan kaynaklı tehlikeler karşısında dirençli olmaya ve hızlı çözüm bulmaya, iklim krizini yaratan olay ve olguları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yürütülmelidir.

- Kentlerin sel, kuraklık ve sıcak hava dalgası gibi afetler ve iklim değişikliği karşısında dirençleri arttırılmalı, hava kirliliği, gürültü, görüntü ve diğer kirlilikler azaltılmalı, uzun vadede kaldırılmalı.

- Kent deltalarına, kıyı bölgelerine ve çevresel olarak hassas diğer alanlara özel önem verilmeli, bu bölgelerin korunması esas alınmalıdır.

Sezen Ünlü’nün ailesine başsağlığı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İzmir’de birlikte yaşadığı erkek tarafından katledilen 17 yaşındaki 6 aylık hamile Sezen Ünlü’nün ailesini telefonla aradı. Sezen Ünlü’ye Allah’tan rahmet dileyen Kılıçdaroğlu, Ünlü ailesine de başsağlığı dileklerini iletti.

Afet İşleri ve Deprem Bakanlığı kurulmalıdır

Afet ve Aşırı Doğa Olayları Politika Belgesi’nde yer alan bazı öneriler özetle şöyle:

- Afet riskleri azaltılmış dirençli kentler birinci önceliğimizdir. Kentlerde fay hatları ile depreme ve aşırı doğa olaylarına karşı hassas ve dirençsiz bölgelerdeki yapılaşmalardan öncelikli olarak kaçınılmalıdır.

- Kamusal müşterek alanlar, afet durumlarında kullanılabilecek mekânlar olarak kurgulanmalıdır.

- Deprem öncesi ve sonrasına dair süreç devlet politikası haline getirilmeli, Afet İşleri ve Deprem Bakanlığı kurulmalıdır.

‘Apartman  görevlilerine aşıda öncelik verilsin’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, apartman görevlilerine aşı önceliği verilmesi için çağrıda bulundu. İlgezdi, sayıları 1 milyona ulaşan apartman görevlilerinin pandeminin başından beri halkla en yoğun temas etmek zorunda kalan meslek gruplarının başında geldiğini belirterek, “Apartman görevlilerine aşı önceliği verilmelidir” dedi. Apartman görevlilerinin durumunu Meclis gündemine taşıyan İlgezdi, koronavirüs salgınında virüse yakalanan pek çok hastanın evde karantinada olduğunu ifade ederek, “Karantinada olanların dışarı ile tek bağlantısı olan apartman görevlileri büyük risk altında. Hasta olma ve hastalığı bulaştırma ihtimalleri var. Bu nedenle apartman görevlilerine aşı önceliği verilmeli” dedi.-ANKARA Milliyet

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İki ilde terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik şafak operasyonuAdana ve Siirt'te terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik şafak operasyonunda 9 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin, terör örgütü üyeliğinden cezaevinde bulunan hükümlülere, kırsaldan talimatlar içeren örgütsel dokümanları ziyaret sırasında getirdikleri pantolonların iç kısımlarına zulalanmış şekilde teslim ettikleri öne sürüldü. Aynı soruşturma kapsamında iki dernekte de arama yapıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler