Geri Dön
SiyasetDefansif değil ofansif olacağız

Defansif değil ofansif olacağız

Kızılcahamam kampında, milletvekillerine seçim öncesi önerilerde bulunan Başbakan Erdoğan, ‘Alçakların, şerefsizlerin cesareti kadar namusluların cesareti olmazsa kaybederiz’ dedi

Defansif değil ofansif olacağız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim öncesi milletvekillerine ve teşkilatına “rehavete kapılmayın” uyarısında bulundu. Erdoğan, partisinin üç gündür süren Kızılcahamam kampının kapanışına katıldı. Erdoğan, kapanışta bir konuşma yaptı.

‘Sandık namustur’
Erdoğan, “Egemen güçlerin benim istediğim yerde namustur, istemediğim yerde değildir sözleri bize yol çizemez, çizmemelidir. Biz içerde ve dışarıda sandık namusturu seslendireceğiz. Bundan kimse rahatsız olmasın. İçerde Türkiye’yi hayalleriyle buluştururken dışarıda değişim önemli öncüsü olmak için samimi çabalıyoruz. Dünya mazlumları için de hakkı söylemeye sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

‘Uçuruma yuvarlanırız’
Menzile giden yolda çok dikkatli olmak sancağı iyi kavramak durumunda olduklarını belirten Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
“O sancağı yükseğe çıkartmak yetmez. Biraz soluklanayım deyip bir kenara iliştiğiniz anda o dik yokuştan uçurumlardan kayalıklardan Allah vermesin milletin emaneti düşer, sancağı düşer ve yuvarlanıp gideriz. En küçük ihmal eski Türkiye’ye dönüşe sebep olabilir.
Zirveye sancağı taşırken 2 önemli hususu dikkat etmeliyiz. Zemini sağlam taşlarla döşeyeceğiz. Bizden sonra sancağı taşıyacak nesillere yollar açacağız. Bu saftan biri ayrıldığından istikamet değiştirdiğinden milletin emaneti tehlike altına giriyorsa o hareket zemini sağlam değildir. Hareketimizin zemini şu anda sağlamdır. Bu bile bizi rehavete sevk etmeyecek. Nasıl olsa oylar geliyor, anketlerden iyi sonuçlar çıkıyor, diyerek rehavet içinde olanlar hem kendileri kaybetmiştir hem de omuzlarındaki emanete saygısızlık etmiştir. Nasıl olsa Ankara çalışıyor diyenler emanete kast etmişlerdir. Nasıl olsa oylar geliyor, nasıl olsa Türkiye’de her iki kişiden biri bize oy veriyor diyerek rehavet içinde olanlar kendileri kaybetmiştir. Eğer sen yoksan bir eksiğiz.

‘Onlardan daha cesur olalım’
O çalışıyor benim çalışmama gerek yok, demek bize kaybettirir. Bize iftira atanlardan daha cesur olmak durumundayız. Onlar yaktılar, yıktılar ne demek ya. Onların görevi yakıp yıkmak bizim görevimiz daha fazlasını yapmak. Onlar kışkırtmakta o kadar yürekliyse biz sakinleştirmede o kadar yürekli olmak zorundayız. Alçakların, şerefsizlerin cesareti kadar namusluların cesareti olmazsa kaybederiz. Saldırılarına göğüs germek durumundayız. Onlar teröre, molotofa başvururlarsa biz hukuk içinde kalmak, ağır başlı olup cesur olmak durumundayız. Durarak olmaz defansta kalarak olmaz, biz ofansif olacağız.”

‘Bol bol paralar geliyor’
Muhalefet partilerini ismini ağzına almayacağını belirten Erdoğan, “Onların dilinden yargı anlıyor. Bol bol da paralar geliyor” dedi.
Rüzgârın esmesini bekleyerek hiçbir şeyin olmayacağını belirten Erdoğan, “Ortaya çıkan her soruna hemen müdahale etmek zorundayız. Rehavet, gevşeme, vurdum duymazlık, korkaklık tüm birikimi, kazanımı bir anda kül edip gidebilir. Hak, hukuk, demokrasi için cesur olacağız. Umutsuzluğu yanımıza yaklaştırmayacağız. Bizler kutsal bir emaneti taşıyoruz. Bu emaneti yere düşürmenin mazereti yoktur” dedi.

Rabia işareti yaptı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti 21. İstişare ve Değerlen-dirme Toplantısı'nda milletvekilleri ve teşkilatına konuşma yaptı. Konuşması sırasında ''Rabia'' işareti yapan Erdoğan, “Rabia işareti, zulme, baskılara, katliamlara yeter işaretidir. Dünyanın her yerinde darbeye dur işaretidir” dedi.
Fotoğraf: EVRİM AYDIN-AA

Esad’ı Yezid’e benzetti
Başbakan Erdoğan, konuşmasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hakkında “Şamdaki Yezid kendi halkına ölüm gönderiyor. Birileri bize susun görmeyin hissetmeyin diyor. Allah aşkına susarsak duymazsak acıyı yüreğimizde hissetmezsek biz yarın Hz. Hüseyin’in yüzüne nasıl bakarız. Biz tarihimiz boyunca hiçbir zaman Yezidlerin tarafında olmayacağız. Biz her zaman Hz. Hüseyin’in yanında olacağız” dedi.
Mısır’ın meselesinin de sadece Mısırlıların değil insanlığın meselesi olduğunu belirten Erdoğan, “Rabia işareti zulme, baskılara, katliamlara yeter işaretidir. Rabia işareti dünyanın her yerinde darbeye dur işaretidir” diye konuştu.

Kampta anayasa tartışması
Ak Parti’nin Kızılcahamam’daki kampında yeni anayasada gelinen son aşamada tartışıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, kampta bir sunum yaptı. CHP’nin bu hafta partileriyle görüşmeler yaparak uzlaşılan 60 madde ile ilgili yanıt vereceğini belirten Şahin’den sonra söz alan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise çekincelerini dile getirdi. Paketteki 9 maddenin mali konularla ilgili olduğunu belirten Şimşek, “Asgari ücretin vergi dışı bırakılması olmak üzere mali konularda devlete önemli külfet getiriyorsunuz. Devlet bunun altından kalkabilecek mi? İyi düşündünüz mü? İlgili bakanlarla da görüş alışverişinde bulunulmalıydı” dediği öğrenildi.