Geri Dön
SiyasetDemirtaş: Kongre çağrısı olmayacak

Demirtaş: Kongre çağrısı olmayacak

21 Mart’ta Diyarbakır’da yapılacak Nevruz kutlamalarında Öcalan’ın mesajının “silahsızlanma çağrısı” değil, “genişletilmiş bir niyet beyanı” olacağı belirtildi

Çözüm süreci konusunda çarpıcı gelişmeler yaşanırken, gözler Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’ta vereceği mesaja çevrildi. Öcalan’ın 21 Mart’ta “silahsızlanma” çağrısı değil bu konuda “niyet beyanında” bulunacağı öğrenildi.
1 hafta kutlama
Kürt sorununun çözümünde tarihi bir gün olması beklenen 21 Mart 2015’e sayılı günler kaldı. Bugün Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde Kobani sınırında startı verilecek olan Nevruz kutlamaları bir hafta sürecek. Kutlamalarda en kritik gün 21 Mart. 21 Mart’ta Diyarbakır dışında hiçbir ilde kutlama yapılmayacak. Tüm gözler Diyarbakır Nevruz kutlamalarına çevrildi.
Niyet beyanı
28 Şubat’ta HDP heyetiyle hükümet arasında Dolmabahçe’de tarihi görüşme gerçekleşmiş ve bu görüşmede HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan’ın tartışmaya açtığı 10 maddelik müzakere çerçevesini açıklamıştı. Açıklamada Öcalan’ın, silahsızlanma için konusundaki niyet beyanı da yer almıştı. Öcalan, PKK’ya kongre toplama çağrısı yapmıştı. 21 Mart’ta Öcalan’ın bu çağrısını yineleyerek örgüte kesin eylemsizlik talimatını içeren mesaj vermesi bekleniyordu. Ancak Milliyet’in edindiği bilgilere göre Öcalan Kandil’in de görüşleri doğrultusunda 21 Mart’ta “mutlak silahsızlanma” çağrısı yapmayacak. Bunun yerine 10 maddelik müzakere çerçevesini daha da genişleterek bir “niyet beyanında” bulunacak. Öcalan, kendisiyle son görüşen HDP heyetine silahsızlanma için hükümetin bu 10 maddeye yaklaşımını bekleyeceğini söylediği öğrenildi.
“Meclis’i çağırdı”
Öcalan’ın görüşmede HDP heyetine “Yapacağım silahsızlanma çağrısı tarihi bir çağrı olacak. Bunun için önce bir hazırlık aşaması gerekiyor” dediği belirtildi. Ayrıca müzakereler kapsamında Meclis bünyesinde oluşturulacak bir heyet ile görüşmek istediği öğrenilen Öcalan’ın gerektiğinde devletin başka ilgili kurumlarının yöneticileriyle de İmralı’da bir araya gelmek niyetinde olduğu aktarıldı. Öcalan’ın, “Bu süreçlerin tamamlanmasından sonra ‘nihai silahsızlanma’ çağrısı yapabilirim” dediği kulislere yansıdı.
İmralı heyetinden Sırrı Süreyya Önder de önceki gün yaptığı açıklamada Öcalan’ın Nevruz için yazdığı mektubun önceki iki mektuptan farkı olduğunu belirterek, “Bana ‘Daha öncekiler bir barış çağrısıydı, bu mektup demokratik bir cumhuriyet için ve bu cumhuriyetin inşası için hepimize hayati önemde lazım olan ve evrensel olan bir perspektif verecektir’ dedi. Öcalan, tartışmalar ile süreci bu nitelikte ve bu derinlikte yürüteceklerini söylediğini ifade etti” dedi.
Öcalan’ın Nevruz’da görüntülü ve sesli mesaj vermesi bekleniyordu. Ancak HDP ve Kandil’in bu isteğine hükümetin, “çözüm karşıtlarının eline malzeme vermemek için” olumlu yanıt vermediği, Öcalan’ın da “Bunlar önemli değil. Önemli olan bizim fikirlerimizdir, önerilerimizdir. Biz barışı kurmak istiyoruz. Bu soylu çabamızın spekülasyonlarla gölgelenmesine izin vermemeliyiz” dediği öğrenildi.
‘Kapsamını bilmiyoruz’
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da partisinin genel merkezinde, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu heyetini kabulü öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Nevruz’da hangi kapsamda bir çağrı yapılacağını henüz bilmiyoruz. Yazılı olarak bir metin hazırlanacak. Zaten İmralı’da bununla ilgili bir tartışma yürütüldü” dedi.
Nevruz çağrısının, nisanda bir kongre toplanması şeklinde bir çağrı içermediğini dile getiren Demirtaş, “Bugüne kadarki niyet beyanlarının çok güçlü bir şekilde vurgulanmasını bekliyoruz” diye konuştu.
Bu mesajın yazılı yerine, bu defa sözlü veya görüntülü olması tartışmalarının bulunduğunu hatırlatan Demirtaş, “hükümetin tüm bu tartışmaları kendilerinin ortaya attığını” iddia ettiğini, ancak bunun İmralı’da aylardır tartışılan bir mevzu olduğunu savundu. Demirtaş, “Hükümet, karakolda doğru söyler, mahkemede şaşar misali... İmralı’da söylenen her şeyi, İmralı’da çıkışta inkâr ediyor. Bu da hükümetin güvensizlik mevzusunda kendi durumunu daha da derinleştiriyor ve daha da ciddi bir kriz haline dönüştürüyor. Biz her şeye rağmen barış sürecinin ilerlemesi gerektiği kanaatindeyiz ve HDP olarak buna katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi. Bu arada Nevruz kutlamasında Öcalan’ın yerine Kandil’in görüntülü mesaj vermesi bekleniyor. Daha öhceki Nevruz’da Öcalan’ın yazılı açıklaması sonrası Kandil’de KCK Eş Başkanı Cemil Bayık’ın görüntülü mesajına yer verilmişti.