Geri Dön
Siyaset‘Dijital Türk Lirası Ağı’ geliyor

‘Dijital Türk Lirası Ağı’ geliyor

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre, gıda fiyatlarıyla mücadele için bölge ve ürün bazında bir planlama yapılacak.

‘Dijital Türk Lirası Ağı’ geliyor

Mithat Yurdakul - Ankara / Prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” oluşturulmasını öngören programa göre, döner sermayeli işletmeler, 2022’den başlayarak merkezi bütçeye dahil edilecek. 2022’de işyerlerinde sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi için program başlatılacak. “Kara propagandayla mücadele” kapsamında Türkiye’deki uluslararası medya mensupları için hazırlanan çalışma hayatı ve gündelik yaşam rehberi güncellenerek İngilizceye çevrilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan programa göre, gelecek yıl istihdamın bir önceki yıla göre 1 milyon 277 bin kişi artması, işsizlik oranının ise yüzde 12’ye gerilemesi bekleniyor. Cari açığın 2022’de 18,6 milyar dolar seviyesine inmesi, böylece cari işlemler açığının GSYH’ye oranının yüzde 2,2 seviyesinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Göçe karşı duvar

Plana göre, düzensiz göçün önlenmesi için Türkiye’nin 2 bin 949 kilometre olan kara sınırlarından bin 295 kilometrelik Güney sınırının 837 kilometresi, bin 182 kilometrelik Doğu sınırının 168 kilometresi sınır duvarı örülerek kapatıldı. Bu yılın eylül itibarıyla kara sınırlarının yüzde 34’ü olan bin 5 kilometresine sınır duvarı örüldü.

Savunma sanayisindeki yerlilik oranının yüzde 71’den 73’e çıkarılması hedefini içeren programa göre, kaçakçılıkla mücadelede, “yerli tarama sistemi” devreye girecek. TOKİ tarafından yürütülen Sosyal Konut Programı kapsamında 2021 sonunda 80 bin konut üretilmesi planlandı. Engelsiz CİMER Projesi ile engelli bireylerin CİMER’e başvuru yapabilmeleri kolaylaştırılacak.

Merkez Bankası kararlarını kamuoyunun daha geniş kesimlerinin anlayıp yorumlayabilmesi için dijital araçların daha etkin kullanımı ve yalın dille hedef kitlelere kararların açıklanması sağlanacak. Gıda fiyatlarının enflasyon üzerindeki baskısını azaltmaya yönelik olarak lojistik ve depolama alanlarında düzenlemeler yapılacak ve tarımda bölge ve ürün bazında bir planlamanın kurumsal altyapısı hayata geçirilecek. Dönemsel fiyat dalgalanmalarının asgariye indirilmesini sağlayacak soğuk depo zincirleri desteklenecek. Et ve Süt Kurumu (ESK) yeni et kombinası yatırımı yapmayacak, özel sektörden kesim hizmeti alınacak.

Blokzincir altyapılı

Merkez Bankası’nın dijital Türk Lirası projesi birinci faz pilot bulguları doğrultusunda, daha yaygın ve geniş katılımlı testler yapılacak. Dijital Türk Lirası sisteminin ilgili diğer sistemlerle entegrasyon çalışmalarına başlanacak. Prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” oluşturulacak, teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecek. Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi testlerin yapılması da planlanıyor. Ulaştırma ve gümrük hizmetlerinde blokzincir altyapı çalışmaları tamamlanacak. Kredi borçlularının bilgilerinin tutulduğu risk merkezi, Merkez Bankası bünyesine taşınacak.

Hazine taşınmazı satışa çıkacak

Programa göre, konusu para ile ölçülebilen ve belli bir meblağın altındaki tüm davalarda basit yargılama usülüne geçilmesi için çalışma yapılacak. 20 milyon metrekarelik Hazine taşınmazı, teşvik uygulaması kapsamında ilana çıkarılacak. Fikri mülkiyet başlığı altında adliyelerde “kişisel verileri temizleme büroları” kurulacak. Trafikte 50 “kaza kara noktası” mercek altına alınacak, trafik kazası ölümlerinin 2021’e göre yüzde 6.7 azaltılması hedefi konulacak.
Japonya’dan örnek alınan kadın üniversitelerinin akademik birimlerinin oluşturulması için çalışma yapılacak. Türkiye Ulusal Gençlik Konseyi aktif hale getirilecek. Sigara ve alkole erişimin zorlaştırılması için çalışma yapılacak.

Yabancı medyaya önlem

“Kara propagandayla mücadele” kapsamında Türkiye’deki uluslararası medya mensupları için hazırlanan çalışma hayatı ve gündelik yaşam rehberi güncellenerek İngilizceye çevrilecek. Türk medyasının “uluslararası habercilik başarıları” videosu çekilecek. Türkiye’nin NATO ile bağını güçlendirecek faaliyetler gerçekleştirilecek. Dezenformasyon ve kara propagandaya karşı kampanya düzenlenecek.

Sülük tedavisine destek

İşyerlerinde sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi amacıyla program uygulanmaya başlanacak.
Aile hekimliği birim sayısı 2022 sonuna kadar 30 bin 680’e yükseltilecek ve aile hekimi başına düşen nüfusun 2 bin 800 kişiye düşürülmesi sağlanacak. 560 bin hastaya evde sağlık hizmetleri ulaştırılacak. Sağlık Bakanlığı, 2022’de geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına ilişkin düzenlemeleri tamamlayıp uygulamaya alacak. Bu çerçevede homeopati ürünleri, apiterapi ürünleri, larva ve sülük gibi ürünlerin standardizasyon ve ruhsatlandırma çalışmaları desteklenecek.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıpta, “Anadolu Tıbbı” markası oluşturulacak. Programda, sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranının 2020’de yüzde 72,1’e yükseldiği belirtildi. Plana göre alzheimer-demans hastalarına özel bakım kuruluşu tahsis edilecek.

ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyor
Yemen’de hava saldırısı: Aralarında çocuklarında olduğu çok sayıda ölü var
Bakan Akar TSK komuta kademesiyle sınırın sıfır noktasında
Mahallenin korkulu rüyasıydı! Pusuya yatan ekiplerden suçüstü!
Ömür hemşireye son veda! Vasiyeti yerine getirildi
Hava ulaşımına kar engeli! Çok sayıda sefer iptal edildi
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler