Geri Dön

Disipline verilen tek bir isim yok

CHP yönetimi ile parti içi muhalefet arasındaki tartışmalar, kurultay isteyenler hakkında disiplin süreci başlatıldığı iddiaları üzerine yeniden alevlendi. İddiaları yalanlayan CHP yönetimi “Asla siyasi nedenlerden dolayı CHP’de disiplin işlemi yapılamayacaktır” açıklaması yaptı...

Disipline verilen tek bir isim yok

CHP’de, 24 Haziran seçimlerinin ardından başlayan olağanüstü kurultay hareketi, delegelerden yeterli imzanın toplanamaması üzerine başarıya ulaşamamıştı. Ancak yine de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na “Olağanüstü kurultayı toplayın” çağrısını sürdüren parti içi muhalefet, bayramdan sonra tüzük kurultayı dahil yeni girişimlerde bulunacaklarını açıklamıştı. Süreç böyle devam ederken önceki gün “kurultay için imza verenler hakkında disiplin süreci başlatıldığı” iddiaları gündeme geldi.

‘İşlem başlatılmadı’

Bu çerçevede, eski Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz ile altı arkadaşının imza verdikleri için kesin ihraç istemiyle disipline sevk edildiği ileri sürüldü. Bunun üzerine genel başkanlık iddiasını sürdüren Muharrem İnce ile yakın ekibinden bazı isimler duruma tepki gösterdi. İnce, “Arkadaşlarımı disipline kuruluna göndereceğinize yüreğiniz varsa beni gönderin” ifadesini kullanmış, Bolu Milletvekili Tanju Özcan da, “İmza vermek disipline verilmeyi gerektiriyorsa, imza veren ve toplayan bir milletvekili olarak kendimi ihbar ediyorum. Lütfen gereğini yapın” dedi. Ancak iddiaların dayanağını oluşturan Samsun’daki yedi isim hakkında disiplin işlemi başlatılmadığı ortaya çıktı.

‘Algı yaratıyorlar’

Parti yönetiminden isimler, “Samsun’da disipline sevk edilen hiçbir evrak yok. Olmayan bir şey üzerinden yanlış algı yaratılmak isteniyor. CHP’de kurultay için imza versin ya da vermesin hiç fark etmez. Şu ana kadar siyasi gerekçelerle disipline verilen tek bir isim yok. Tüzükte belirtilen parti suçları ve ağır hakaretler hariç. Hakareti affetmeyiz. Her olay farklı değerlendirilir. Ama asla siyasi nedenlerden dolayı CHP’de disiplin işlemi yapılamayacaktır, çünkü siyasi eleştiri CHP’nin kültüründe vardır” değerlendirmesini yaptı.

Akcagöz: Partimizi yaraladı

İmza verdikleri için haklarında disiplin süreci başlatıldığını duyuran Tufan Akcagöz de dün Milliyet’e yeni açıklamalarda bulundu. Akcagöz, CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak’ın haklarında disiplin işlemi başlatılması için genel merkeze bir yazı yazdığını belirterek şunları söyledi:

“İl başkanımız yönetim kurulu kararı olmaksızın keyfi tutumuyla bir yazı yazıyor ve disipline verilmemizi istiyor. Anlamsız, hukuki zemini olmayan bir yazı. Ancak genel merkezimizin böyle bir işlem başlatmadığını öğrendim. Bu durum, genel merkezimizi de töhmet altında bıraktı. Partimizi de yaraladı. Üzüldüm, üzülüyorum.”

İzmir’de otomobilin çarptığı kişi ağır yaralandıİzmir’in Karabağlar ilçesinde, yolun karşısına geçmek isteyen kişiye otomobil çarptı. Kaza sonrası savrulan şahıs ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber