Geri Dön

Diyarbakır’da eller birleşti

Barzani ile buluştuğu gün Diyarbakır Belediyesi’ni ziyaret eden Erdoğan, BDP’li Belediye Başkanı Baydemir’le el ele poz verdi, Kuzey Irak Kürt Yönetimi’nden ‘Kürdistan’ diye bahsetti

Diyarbakır’da eller birleşti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iki günlük Diyarbakır gezisi birçok tarihi ana sahne olmasının yanı sıra çözüm sürecinde yeni bir dönemin de başlangıcı oldu. İlk kez belediyeyi ziyaret eden Erdoğan ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in ele ele verdikleri tarihi fotoğraf olası protestoların önüne geçerken, kentteki ortamı yumuşattı. Erdoğan, programları sırasında, Kuzey Irak yönetiminden “Kürdistan” diye söz ederek, bir ilke daha imza attı.
Çözüm süreci için tarihi önemdeki ziyaret için kente gelen Erdoğan’ı havaalanında yurtdışı gezisini yarıda kesen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, yöresel kıyafetleri dikkati çeken Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, BDP milletvekilleri Sırrı Sakık, Altan Tan, Esat Canan karşılayarak bir ilki gerçekleştirdi.
Erdoğan ile Emine Erdoğan, aralarında Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da bulunduğu 13 bakan da Diyarbakır’a geldi. Davutoğlu, yurtdışı seyahatini iptal ederek Diyarbakır’daki programa katıldı.
Erdoğan, havaalanından ayrılırken, “Milli birlik ve kardeşliğin mimarı Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakırımıza hoşgeldiniz” anonsları yapıldı. Pankartlar arasında “Abdülhamid’in torunları bozar oyunları” pankartı dikkati çekti. Erdoğan’ın otobüsünden yol boyunca Diyarbakır türküsü çalındı. Osmanlı Ocakları adlı bir grup da Erdoğan’ı 3 hilalli bayraklarla karşıladı. Erdoğan, zaman zaman konvoyu dururarak vatandaşları dinledi.

Belediye ziyareti
Erdoğan, bir ilke imza atarak gerçekleştirdiği, BDP’li milletvekillerini de katıldığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ndeki görüşmede oturma düzeni ve Erdoğan ile Baydemir’in el ele verdikleri tarihi fotoğraf güne damga vurdu. Yarım saat süren görüşmeden sonra Erdoğan’ı belediyenin önünde karşılayan Baydemir ve milletvekilleri, belediye önüne inerek Başbakan’ı uğurladı.
Samimi bir ortamda geçtiği öğrenilen görüşmede Baydemir, Erdoğan’a yakında görevinin biteceğini söyleyerek, “Giderayak geldiniz daha önce gelseydiniz birkaç proje alırdım sizden” dedi. Erdoğan da Baydemir’e, “Seni kim gönderiyor ki?” diye takıldı. 10 yıldır başkanlık yaptığını belirten Baydemir’in, “Yerel yöneticilik deneyimim sizden fazla” sözlerine ise Erdoğan, “Beni bırakmadılar ki yapayım” yanıtını verdi.
Görüşmede, Diyarbakır’ın sorunları ve yaklaşan yerel seçimler konuşuldu. Görüşmenin sonunda Baydemir, Erdoğan’a üzerinde “Amed” ifadesinin yer aldığı, Diyarbakır’ın tarihine ilişkin bir kitap armağan etti. Emine Erdoğan’a ise Kürtce ve Türkçe yemek kitabı armağan edildi.

‘Projeleri görüştük’
Baydemir, Erdoğan’ı uğurladıktan sonra belediye önünde açıklama yaptı. Hafif raylı sistem ve Dicle vadisi projeleri konusunda Erdoğan’a bilgi verdiklerini belirten Baydemir, “Hafif raylı sistem ve Dicle Vadisi Projesi hazır. İki projeyi de görüştük. Sanırım bu iki proje konusunda bizden sonra gelecekler açısından bir kapı aralamış olduk” dedi.
DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk de, “Başından beri şunu söylüyoruz. Bu dönem artık diyalog dönemidir. Diyaloğun müzakereye dönüşmesi lazım. Diyarbakır ziyaretini de Kürt sorununun çözümüne yönelik bir adım olarak görmek istiyoruz” dedi.
Erdoğan’a belediyeden ayrıldıktan sonra vatandaşlar yol boyunca yoğun sevgi gösterisinde bulundu. Daha önce PKK’nın baskısıyla kapatılan kepenk görüntülerinin yerini coşkulu ve meraklı esnaf aldı. Vatandaşlar, Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a poşu hediye etti. Başbakan’a ayrıca Yeni Diyarbakırspor forması hediye edildi. Erdoğan, belediyenin ardından Diyarbakır Valiliği’ni de ziyaret etti. Erdoğan ile Barzani’nin ilk buluşması Valilik’te oldu. Barzani’yi valiliğe gelişinde Vali Mustafa Cahit Kıraç karşıladı. Erdoğan ile Barzani, Başbakanlık otobüsüyle daha sonra birlikte bin 300 tesisin toplu açılışa gitti.

İlk kez ‘Kürdistan’ dedi
Ak Parti Kongresi’nde Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı olarak anons edilen Barzani, Diyarbakır Kantar Kavşağı açılış töreninde, Kürdistan Yönetimi Başkanı olarak anons edildi. Erdoğan da ilk defa Kuzey Irak Kürt Yönetimi için, “Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi” ifadesini kullandı.
Yıllarca bölgede sesleri kıyaslanan Perwer’le Tatlıses’in ilk düeti nikâh töreninde değil açılış töreninde gerçekleşti. İkili sahnede annelere yazılan, “ağlama” anlamına gelen, “Megri” türküsünü Kürtçe söyledi. Emine Erdoğan, gözyaşlarını tutamadı.

Diyarbakır’da eller birleşti

Baydemir ve Erdoğan belediye binası önünde vatandaşları birlikte selamladı.

Diyarbakır’da eller birleşti

Kontrol noktaları kuruldu
Alanda Türk bayrağı ile Kürdistan bayrağının yan yana sallanması dikkati çekti. Alana, Türk bayrakları ile Atatürk ve Erdoğan’ın posterleri de asıldı.
Vatandaşlar, kontrol noktalarından geçtikten sonra alana alındı. Seyyar satıcılar alan içerisine alınmazken, bir müzik grubunca miting alanında bekleyen vatandaşlar için Diyarbakır’a özgü türküler
seslendirildi.

Diyarbakır’da eller birleşti

TFF?Başkanı Yıldırım Demirören de açılışlara katıldı.

Diyarbakır’da eller birleşti

Konfetileri eliyle topladı
Erdoğan tören sırasında Barzani’nin başına gelen konfetileri eliyle toplayınca ilginç görüntü ortaya çıktı.

Yatağa bağımlı kadın yangından son anda kurtarıldıBursa'nın İnegöl ilçesinde, 3 katlı apartmanın en üst katındaki dairede yangın çıktı. Alevler kısa sürede katın tamamına yayılırken, evde bulunan yatağa bağımlı kadın, aile fertleri tarafından kurtarıldı. Yangın ise alt katlara yayılmadan itfaiye ekiplerince yaklaşık 1 saatte söndürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber