Geri Dön
Siyaset‘Donma’ yorumları için doğru bir zaman değil

‘Donma’ yorumları için doğru bir zaman değil

Davutoğlu’nun “AB ile ilişkiler donar” sözleri için Füle, “Bu tip yorumlar için doğru bir zaman değil, zaman sürece yeni bir ivme kazandırma zamanı” dedi

‘Donma’ yorumları için doğru bir zaman değil

AB Komisyonunun Genişleme ve Komşuluk Politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “AB ilişkilerinin donma noktasına gelebileceği” yönündeki açıklamasını, “Bu tip yorumlar için doğru bir zaman olmadığını düşünüyorum” dedi. Füle, BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etti.
Davutoğlu’nun “Kıbrıs Rum Kesimi’nin Kıbrıs’taki müzakereleri geciktirerek, tek taraflı olarak AB dönem başkanlığını alması durumunda Türkiye-AB ilişkilerinin donma noktasına geleceğini” söylemesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Füle, şunları söyledi: “Bu tip yorumlar için doğru bir zaman olmadığını düşünüyorum. Çünkü, içinde bulunduğumuz bu dönem, esasında Türkiye-AB ilişkilerine, reform sürecine, katılım müzakereleri sürecine yeni bir ivme kazandırmak için doğru bir zaman. Bu hem benim görüşüm hem de bugün yaptığım görüşmelerde sayın Bakan Egemen Bağış da benzer bir pozisyon sergiledi. Her ikimizde bu yönde gayretlerimize, çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Tutuklu gazetecilerle ilgili daha net olacağız
Stefan Füle’nin sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmesinde cezaevindeki gazetecilerin durumu gündeme geldi. Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD), Türkiye’de 70 gazetecinin cezaevinde bulunduğunu anımsatarak “Bu alanda tarafsız pozisyonda kalamazsınız” uyarısında bulunduğu Füle’nin de şu yanıtı verdiği bildirildi: “Açık konuştuğunuz için teşekkür ediyorum. Bundan sonraki ilerleme raporlarında daha farklı ve daha net görüşler ve tavırlar olacağını bilmenizi isterim.”
Değerlendirme toplantısına ÇGD, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Diyarbakır Barosu gibi kuruluşlardan da temsilciler katıldı. Görüşmede ÇGD Başkanı Ahmet Abakay, Türkiye’de basın, ifade özgürlüğünün iktidarın baskısı altında olduğunu belirterek, “Halen 70 gazeteci cezaevlerinde bulunuyor. 3 bin dolayında dava mahkemelerde devam ediyor. Ahmet Şık, Nedim Şener, Mustafa Balbay simge isimler olarak biliniyor” bilgisini verdi.

Çok büyüksünüz sizi absorbe etmemiz zor
Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, önceki akşam görüştüğü sivil toplum örgütleri temsilcilerininin “Biz geçen yıl yüzde 8.9 büyüme sağladık. AB 1.8’de kaldı” hatırlatması üzerine şunları söyledi: “Türkiye çok büyük bir ülke. 75 milyon nüfusu absorbe etmemiz zor olduğu için bu sıkıntılar çıkıyor. Ancak, müzakereleri harekete geçirerek bu sıkıntıları aşmalıyız.”
AYDIN?HASAN Ankara

Bağış: İlişkimiz yok ki donsun
TGRT’nin canlı yayınında soruları yanıtlayan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışışleri Bakanı Davutoğlu’nun sözlerini şöyle değerlendirdi: “Bizim dönem başkanlığı ile ilişkilerimiz açısından Kıbrıs Rum Kesimi ile bir ilişkinin donması... Zaten ilişkimiz yok ki donsun. Kıbrıs Rum kesimini tanımadığımız için, tanımadığımız bir ülke ile ilişkimiz de olmayacaktır. Herhalde sayın Dışişleri Bakanı onu kastetmiştir.”
ANKARA Milliyet