Geri Dön
Siyaset‘Düşmanlığı artık bırakmalılar’

‘Düşmanlığı artık bırakmalılar’

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüşen Milli Savunma Bakanı Akar, “Kin ve nefret üzerine  bir gelecek inşa edilemeyeceğini artık herkesin bilmesi lazım. Ermenistan, düşmanlığı bırakıp geleceğe bakmalıdır” dedi.

‘Düşmanlığı artık bırakmalılar’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Van’daki incelemelerinin ardından Azerbaycan’a geçti.

Başkent Bakü’de Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Akar ve Komutanlar, havalimanından Haydar Aliyev Kültür Merkezi’ne geçerek, “8 Kasım Zafer Günü” dolayısıyla düzenlenen kutlama programına katıldı.

Akar şiir okudu

“Sen Azerbaycan Yüreğimde Ateş” şiirinden, bir bölüm okuyan Akar, “Çok şükür, Karabağ bugün özgürdür. Şuşa, Fuzuli, Cebrayıl, Kubadlı, Zengilan, Ağdam, Kelbecer, Laçin bugün özgürdür ve anavatanla kucaklaşmıştır. İşte, Azerbaycan Türkü, yaşadığı zorluklar karşısında yılmamış, ‘artık yeter’ diyerek vatanına, hakkına, hukukuna, öz topraklarına sahip çıkmıştır” diye  konuştu.

Kahraman Azerbaycan ordusunun kazandığı bu zaferin, sadece 44 günlük  mücadeleyle değil, 30 yıllık bir ısrarın, inancın ve azmin sonucunda elde  edildiğini vurgulayan Bakan Akar, şunları söyledi:

‘En güzel cevap’

“Bu, sadece Ermenistan’a karşı kazanılmış bir zafer de değildir. Bu zafer, aynı zamanda yıllarca haksızlığa, hukuksuzluğa göz yumanlara, sessiz kalanlara karşı da en güzel cevap olmuştur. Her zaman olduğu gibi sevincinizi sevincimiz, kederinizi kederimiz bildiğimiz siz can kardeşlerimizin, bu haklı  mücadelesinde yine sizlerle olduk. Milletçe, tüm imkanlarımızla siz can  kardeşlerimize destek vermeye çalıştık. Çünkü biz aynı kökten ve aynı gövdeden  beslenen ulu bir çınarın dalları gibiyiz, büyük bir milletin evlatlarıyız. Mete’nin, Attila’nın, Kül Tigin’in, Alpaslan’ın, Nizamı-i Gencevi’nin, Nesimi’nin, Fuzuli’nin, Dede Korkut’un torunlarıyız. Bilinmelidir ki, tarihi süreçte yaşananlar, Azerbaycan ve Türkiye arasına engeller koysa da dini, dili, milliyeti bir olan, tarihi kardeşlik bağlarıyla birbirine bağlı olan iki ülke insanının kalplerine asla kilit vuramamıştır, vuramayacaktır.”

‘Biz kardeşiz’

Türkiye’nin yaşadığı afet ve acil durumlarda da Azerbaycan halkının tüm imkanlarıyla yardım eli uzattığını hatırlatan Akar, şunları kaydetti:

“Tüm dünya bilmelidir ki, Azerbaycan ve Türkiye kardeşliği ezelden gelip ebede uzanmaktadır. Dün böyleydi, bugün böyle, yarın da böyle olacak. Zafer kazanılmıştır ancak uzun yıllar sonra Kafkasya’ya huzuru getirecek olan barışın kalıcı olmasını sağlamak için yeni bir mücadele başlamıştır. Bu kapsamda Şuşa Beyannamesi geleceğe doğru atılmış güçlü bir adımdır.

Cenap Prezident Sayın İlham Aliyev ve Sayın Cumhurbaşkanımız, gelecek nesillere barışın miras bırakılması için son derece yapıcı bir yaklaşım sergilemiş, istikrara ve iş birliğine dayalı  yeni bir dönemin kapısını aralamıştır. Ermenistan yetkililerinin de mevcut  politikalarını bir kenara bırakıp 6’lı Platform önerimiz dahil bu tarihi fırsatı  değerlendirmesini bekliyoruz. Kin ve nefret üzerine bir gelecek inşa  edilemeyeceğini artık herkesin bilmesi lazım. Ermenistan, düşmanlığı bırakıp  geleceğe bakmalıdır. Biz bu anlayışla üzerimize düşen tarihi sorumluluk gereği  bölgemizde barış, huzur ve istikrar için gayret sarf etmeye devam edeceğiz.”

Kayseri'de korkutan deprem! Peş peşe flaş açıklamalar...
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Ceza ödemeden sözleşme feshedilecek
'Derhal harekete geçmezseniz...' diyerek tehlikeyi işaret etti
ABD'li akademisyene sert tepki: Utanmanız gereken yaptığınız katliamlardır
Kazakistan'da neler yaşandı? Canlı yayında anlattı
Basın toplantısında korkutan açıklama! 5.dalga başladı
Yunan basını manşetten verdi! Dikkat çeken TOGG mesajı
Toprak kaymasıyla ortaya çıktı! Roma dönemine ait
Eski eşine kayıtsız kalamadı! 'Selin Çıra mı olduk?'
Boupendza bombası, sözleşmede sürpriz
Dünya bu görüntüyü konuşuyor! Başka bir gezegenden gelmiş gibi...
Faturaları mutlaka kontrol edin! İsteyen değiştirebilir
Man'ın menajeri iki Süper Lig devinin teklifini açıkladı!
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
İbrahim Erkal'ın vasiyetindeki Demet Akalın detayı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler