Geri Dön
SiyasetEkrem İmamoğlu'nun yargılandığı dava 21 Eylül'e ertelendi

Ekrem İmamoğlu'nun yargılandığı dava 21 Eylül'e ertelendi

31 Mart 2019 seçimlerinin iptal edilmesinin ardından YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun karar çıkması beklenen duruşmasında sanık avukatı, mahkemeye YSK üyelerinin şikayetçi olmadığına dair dilekçe sundu. Savcılık, yeni gelişmenin değerlendirmesinin ardından yeni bir mütalaa sunmak için süre talep etti.

Ekrem İmamoğlu'nun yargılandığı dava 21 Eylül'e ertelendi

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Ekrem İmamoğlu katılmazken, avukatı Kemal Polat hazır bulundu. Duruşmaya CHP Milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Veli Ağbaba, Gürsel Tekin, Ali Şeker, Mahmut Tanal ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda partili katıldı.

YSK ÜYELERİNİN ŞİKAYETÇİ OLMADIĞINA DAİR DİLEKÇE SUNULDU

Avukat Kemal Polat, mahkemeye uzman görüş raporu sunmasının ardından "İddia makamının mütalaasından sonra yargılamaya katkı sağlayacağını düşündüğümüz gelişmeler meydana gelmiştir" diyerek YSK eski Başkanı Sadi Güven'in bir gazeteye verdiği röportajında şikayetçi olmadığını belirttiğini hatırlattı. Polat, Sadi Güven'in de aralarında bulunduğu 4 mağdurun şikayetçi olmadığına dair dilekçe sundu.  Avukat Polat, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İmamoğlu'nun davaya konu açıklamaları nedeniyle geçtiğimiz günlerde şikayetçi olduğunu belirtti. YSK üyelerinin söz konusu açıklamayı üzerine alınmadığını ve şikayetçi olmadığını da öne süren Avukat Polat, tevsii tahkikat (kovuşturmanın genişletilmesi) talebinde bulundu.

SAVCI YENİ MÜTALAASINI AÇIKLAMAK İÇİN SÜRE TALEP ETTİ

Duruşma savcısı ise geçtiğimiz celse mütalaasını açıkladığını, fakat sanık avukatının müvekkilinin lehine olabileceğini belirttiği ve mahkemeye sunduğu bilirkişi raporunun savcılıkça değerlendirilmesinin ardından esas hakkında yeniden mütalaa hazırlanabilmesi için süre talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Savcının süre talebini ve sanık avukatının tevsii tahkikat talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 21 Eylül 2022 tarihinde görülmek üzere erteledi.

FENALAŞAN KADIN İLE PARTİLİ ARASINDA TARTIŞMA

Duruşmanın ertelenmesinin ardından adliyeden çıkan bir kadın ile partili bir görevli arasında sözlü tartışma çıktı. Kalabalıkta fenalaştığını söyleyen kadın, partililer tarafından sakinleştirildi. O anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede o dönem Yüksek Seçim Kurulu'nda çalışan Emekli YSK Başkanı Sadi Güven'in de aralarında olduğu 11 kişinin mağdur olduğu belirtiliyor. YSK Başkanlığı tarafından yapılan suç duyurusu dilekçesinde İmamoğlu'nun 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi'nin 6 Mayıs 2019 tarihinde iptal edildiği kaydediliyor. Yenilenen seçimde İBB Başkanı olarak İmamoğlu'nun yeniden seçildiği ve 4 Kasım 2019 günü yaptığı basın açıklamasında YSK üyelerine hakaret ettiği öne sürülüyor.

İddianamede İmamoğlu'nun "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret" suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar cezalandırılması isteniyor.

İMAMOĞLU AÇIKLAMA YAPTI

Davayla ilgili İmamoğlu, İBB'nin Saraçhane'deki binasında basın açıklaması yaptı. İmamoğlu'na, TBMM CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Muharrem Erkek ile CHP ve İYİ Partili siyasetçiler de destek verdi.

"ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM"

Ekrem İmamoğlu muhalefetin herhangi bir şey söylemesinin ardından hemen suç kavramı ile karşı karşıya geldiğini belirterek, "Sanık olarak yargılandığım bir duruşma yapıldı bugün. Bu duruşmada 4 yıla kadar hapis istemi ve siyasi yasaklı olmam istendi. Öncelikle tekrar ifade edeyim bu süreçte hukukun bu şekilde bir mahkemeyi açıyor olması bile bir talihsizlik. Bu talihsizlik bizi üzmüştür. Bütün çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Uzun zamandır muhalefete bastırmak için yargıyı silah gibi kullanma geleneği oluştu" dedi.

"TÜRKİYE'DE HUKUK HERKES EŞİT DEĞİL"

İmamoğlu, "Bugünün konusu İçişleri Bakanı'nı bana 'ahmak' demesine yanıt vermem. Bunu bir siyasi kavram ile yanıtını veriyorum. Aslında sözünü ona iade ediyorum. Sanki bunu YSK için demişim gibi 4 yıl hapis ve siyasi yasak istenen davada yargılanıyorum. Bizde toplumu temsil eden insanlar olarak bazen vatandaşı savunurken bazen kendimizi savunmak için bu sözleri iade etmek zorunda kalıyoruz. Yaptığımız iş aslında bu. Peki ne dedim 'söze bakarım söz mü diye adama bakarım adam mı diye' dedim. Denilen sözler bunlar. Ve Allah'a havale ettim. Bizim ahlakımız ancak buna müsaade ediyor. Görüyoruz ki Türkiye'de hukuk herkes eşit değil. Ama birilerine her türlü hakaret küfür serbest. Buna bir an önce son vermemiz gerekiyor. Neden böyle yaptıklarına bakmak lazım. Kaos yaratmak istiyorlar ve ellerinden gelenleri yapıyorlar. Ülkeyi bir korku sürecine sürükleme çabası içerisindeler. Muhalif her sesi kısmak istiyorlar. Bugün geldiğimiz nokta da hala üzerinde tepindiğiniz kendinizi hırpaladığınız, İstanbul seçimlerinin üzerinden 3 yıl geçmiş... Yani kendi içinizdeki insanlar bile bir seçimi iptal etmenin ne kadar yanlış demelerine, vicdanı rahatsızlık duymalarına rağmen aynı akla aynı uygulamalara devam ediyorsunuz" dedi.

"YSK İLE YARGININ İTİBARIYLA ÇOK OYNADILAR"

İmamoğlu, "Bu mahkeme benim ile bana hakaret eden sayın içişleri bakanı arasındadır. Zaten o bana, ben ona bir dava açmıştır süreç devam ediyor. YSK'yı ve yargıyı istismar etmeyi bıraksınlar. Bir avuç insan YSK ile yargının itibarıyla çok oynadılar. Rahat bırakın onları. Sizlerin de hukuka ihtiyaç duyduğunuzu belirtmek isterim" ifadesini kullandı