Geri Dön
Siyaset‘En etkili yol ‘ince güç’ kullanımıdır’

‘En etkili yol ‘ince güç’ kullanımıdır’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) tarafından düzenlenen ‘Diplomasi Akademisi’nde konuştu.

‘En etkili yol ‘ince güç’ kullanımıdır’

56 ülkeden gençlerle çevrimiçi biraraya gelen İbrahim Kalın; bilim, sanat ve karşı tarafı takdir etmenin başarılı siyasetin belkemiği olduğunu söyledi. Başarılı diplomasi konusunda gençlere önemli mesajlar veren Kalın ‘’ABD’li siyaset bilimci Joseph Nye’e göre iki güç var; İnce ve sert güç. Sert güç; ekonomik ve askeri güç. Eğer bir şeyi elde etmek istiyorsanız sert güç kullanabilirsiniz. Ancak bu çok kolay çatışmalara yol açabilir ve kendi ulusal çıkarlarınızı tehlikeye atabilirsiniz. Birine, bir ülkeye, bir kuruma, bir ulusa kendi bakış açınızı kabul ettirmenin en etkili yolu ‘ince güç’ kullanımıdır. İnce güç sadece sanat, kültür ve müzik değildir. Gerçekten bir takdir etme sanatıdır. Sanat, bilim ve fikir birliği yoluyla istediğini elde etme sürecidir’’ diye konuştu.

ICYF Başkanı Taha Ayhan ise ‘’ICYF, demokrasiye büyük önem veriyor. Gençleri bir araya getirerek aralarında köprüler inşa etmeye çalışıyor’’ diye konuştu.

Karadeniz'de kullanılacak doğal gaz borularının üretimine başlandıEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2022'de Karadeniz'de tabana serilecek 169 kilometrelik boru hattı için üretimlerin başladığını bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler