Geri Dön
SiyasetErdoğan, BM etkinliğine video mesaj gönderdi: Yerli aşımızı tüm insanlığa sunarız

Erdoğan, BM etkinliğine video mesaj gönderdi: Yerli aşımızı tüm insanlığa sunarız

Küresel salgının, bilhassa az gelişmiş ülkelerde ciddi yıkımlara neden olduğunu belirten Erdoğan, 100’e yakın ülkenin aşıya henüz ulaşamadığını hatırlatarak, aşıya adil erişimin güvence altına alınması gerektiğini vurguladı

Erdoğan, BM etkinliğine video mesaj gönderdi: Yerli aşımızı tüm insanlığa sunarız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aşı adaletsizliğine dikkat çekerek “Dünya genelinde halen 100’e yakın ülkenin aşıya henüz ulaşamadığını görüyoruz. Yerli aşı çalışmalarımız tamamlandığında, aşımızı en uygun şartlarda tüm insanlığın kullanımına sunmayı öngörüyoruz” dedi.

Erdoğan, BM’nin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla düzenlediği “Kovid-19 ve Sonrasında Kalkınmanın Finansmanı” başlıklı çevrim içi etkinliğe video mesaj gönderdi. Kovid-19 salgınının, küresel sorunlar karşısında tüm insanlığın kaderinin ortak olduğunu gözler önüne serdiğini belirten Erdoğan, Türkiye’nin bu mücadelede küresel dayanışma ve uluslararası iş birliğini güçlendirmeye gayret ettiğini dile getirdi. Bu anlayışla 157 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi yardım ve destek sağladığını hatırlatan Erdoğan, “Özellikle Afrikalı kardeşlerimizi bu zorlu günlerinde yalnız bırakmadık. 2009-2019 döneminde sadece en az gelişmiş ülkelere yönelik 2.5 milyar doların üzerinde resmi kalkınma yardımında bulunduk. Kovid-19 salgını, bizim hemen her platformda dile getirdiğimiz küresel sistemdeki çarpıklıkları bir kez daha ifşa etmiştir” diye konuştu.

‘Endişe verici bir durum’

Dünyanın en zengin ülkelerini dahi hazırlıksız yakalayan küresel salgının, bilhassa az gelişmiş ülkelerde ciddi yıkımlara neden olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi: “Salgınla beraber daha da belirginleşen adaletsizlik, aşı meselesi ile çok daha vahim bir hal almıştır. Dünya genelinde halen 100’e yakın ülkenin aşıya henüz ulaşamadığını görüyoruz. Bir tarafta nüfusunun neredeyse tamamına yakınını aşılamış ülkeler varken, diğer tarafta milyarlarca insanın ilk doz aşıya dahi erişememesi insanlık ve insani değerler adına endişe verici bir durumdur. Oysa aşıya adil erişim güvence altına alınmadan salgının sona ermeyeceği ve ekonomik toparlanmanın gerçekleşmeyeceği ortadadır.”

Kendi vatandaşlarını aşılayacak miktarda doza ulaşan ülkelerin, fazla aşılarını ihtiyaç sahibi ülkelere ulaştırması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, “Yerli aşı çalışmalarımız tamamlandığında, aşımızı en uygun şartlarda tüm insanlığın kullanımına sunmayı öngörüyoruz” dedi.

‘G-20 borç ertelemeli’

Erdoğan, G-20’de de gündeme gelen “özel çekme hakları tahsisatı” konusundaki adımların bir an önce sonuçlanması gerektiğini belirtirken, “Uluslararası Para Fonu’nun 16’ncı Genel Kota Gözden Geçirmesi çalışmalarında, gelişmekte olan ülkelerin haklı beklentilerinin karşılanmasını ümit ediyorum. Likidite imkanlarının güçlendirilmesiyle birlikte özellikle düşük gelirli ülkelerin borç yüklerinin hafifletilmesine önem atfediyoruz. G-20 borç erteleme girişimi, salgının etkilerini en aza indirmek adına hayata geçirdiğimiz önemli bir adımdır. Borç erteleme girişiminin 2021 yılının tamamını kapsayacak şekilde ikinci kez uzatılmasında fayda görüyoruz” mesajını verdi.

Kamyonet ile otomobil çarpıştı: 1 ölü, 4 yaralıMuş'un Korkut ilçesinde kamyonet ile otomobilin çarpışması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler