Geri Dön

Erdoğan’dan Trump’ın İran kararına tepki: Kaybeden ABD olacaktır

ABD’nin İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararını ‘ekonomik olarak ciddi bir yanlış’olarak değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan “Burada kaybeden Amerika olacaktır. Yönetimler değişebilir ama atılan imzalar bir devamlılığın ürünüdür” dedi

Erdoğan’dan Trump’ın İran kararına tepki: Kaybeden ABD olacaktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararına tepki gösterdi. CNN International’da Becky Anderson’a konuşan Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın adımını “ekonomik olarak çok ciddi bir yanlış yaklaşım” olarak nitelendirdi. Erdoğan, “Dünyadaki sıkıntı ekonomik olarak belli bölgeleri değil tüm dünyayı etkiliyor. Bundan Türkiye olarak biz de rahatsız olacağız. ABD ciddi manada menfaatlenecek olabilir, ama birçok ülke rahatsızlanacağı gibi fakir ülkeler büyük darbeler yiyecek”dedi. Erdoğan “İran yapmış olduğu anlaşmadan taviz vermeyecektir ve sadık kalacaktır. Ama kaybeden Amerika olacaktır. Uluslararası anlaşmalarda istediğiniz zaman bozun, istediğiniz zaman yapın, böyle bir şey olmaz. İmzaya sadık kalacaksınız. Yönetimler değişebilir ama atılan imzalar bir devamlılığın ürünüdür” dedi.

Yanlışta direnmemeli

Erdoğan, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını da “Burada kendinize göre bazı olumlu sinyaller vermek suretiyle İsrail yönetimini tatmin etmek mi istiyorsunuz? Eğer buysa, İsrail başka şeylerden mahrum kalacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

İNGİLTERE YOLCUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13-15 Mayıs’ta iki ülkenin ortak oluşturduğu Tatlı Dil Forumu için İngiltere’ye gidecek. Yedincisi gerçekleşecek forumda Türkiye ile İngiltere arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi, siyaset, ekonomi, kültür, medya alanlarında diyalogu kapsayacak şekilde zenginleştirilmesi için yapılması gerekenler ele alınacak. Erdoğan, forumun dışında Buckingham Sarayı’nda İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’le de görüşecek. Erdoğan, Başbakan Theresa May ile de bir araya gelecek. Görüşmelerde Türkiye-İngiltere ilişkilerinin yanı sıra ABD yönetiminin bölgeyi etkileyen son kararı, Suriye’deki son durum, Kıbrıs’taki gelişmeler, DAEŞ, PYD-YPG, FETÖ, PKK gibi terör örgütleriyle ortak mücadele gibi başlıklar değerlendirilecek.

Tatlı Dil forumunun temelleri 2011’de dönemin Başbakanı Erdoğan’ın Londra ziyareti sırasında atılmıştı. Forumun ismine Erdoğan ve dönemin İngiltere Başbakanı David Cameron karar vermişti. Forum ilişkilerin güçlenmesi için bir yıl Türkiye’de bir yıl İngiltere’de yapılıyor. KIVANÇ EL Ankara

Washington ve diğer Batı Avrupa şehirlerinde Türkiye, Rusya ve İran’ın Ortadoğu’da artan etkisinin olduğundan endişe duyulduğunun ifade edilmesi ve bu konudaki değerlendirmesinin ne olduğunun sorulması üzerine Erdoğan, “Amerika kendi gerçek dostlarını kaybediyor ve BM Genel Kurulunda birçok ülkeyi telefonla aramış olmalarına rağmen o ülkeler onların lehinde oy kullanmadı. Demek ki bir yerde bir yanlış var ve Amerika’nın da bu yanlışta direnmemesinde fayda görüyorum” diye konuştu.

Erdoğan, ABD Senatosu’nun, askeri teçhizatın, F-35’leri de içine alacak şekilde silahların satışına yaptırım uygulaması durumunda Türkiye’nin cevabının ne olduğuna dair soruya şu yanıtı verdi:

F-35 mesajı

“Bu müttefikliğin ruhuna asla uymaz. Siz bir anlaşma yapıyorsunuz ve bu anlaşmayla Türkiye F-35’lerde ödemelerini takır takır yapıyor. Kalkıp da ‘Ben F-35’leri vermeyeceğim’ diyemezsiniz.”

Türkiye’nin Afrin’deki nihai hedefinin sorulması üzerine Erdoğan, “Bizim Kuzey Suriye’de, Afrin’de teröristlerle mücadelemiz var. PYD-YPG, biz bunlarla savaşıyoruz. Ama ne yazık ki Amerika onlarla beraber hareket etti ve Türkiye’yi bir kenara koydu” dedi. Erdoğan, Trump yönetimini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine “Trump’ın yönetimini ben Türkiye’den değerlendirirsem, bu doğru bir yaklaşım olmaz. Ben şu anda telefon açıp Trump’la telefonla görüşebiliyorsam, ona karşı bir saygısızlık yapamam, bana karşı bir saygısızlık yapmadığı sürece” dedi.

‘Meydan ortada’

Erdoğan, 24 Haziran’da yapılacak seçimler için “Cumhurbaşkanlığı makamında 18 ay daha oturabilirdim ama talep böyle gelince biz de buyurun dedik. Şu anda halkımın iradesi ne getirir, ne götürür onu bilemem. Bize düşen meydanlarda gereğini yapmaktır ve ben milletimin iradesine güveniyorum” dedi.

Muhalefetin yeterince propaganda yapamadığı iddialarına ilişkin Erdoğan, “Yani bizim tarafımızdan ne gibi engellemeler getiriliyormuş? Bunlar yetişemedikleri üzüme koruk diyorlar. Böyle bir şey söz konusu değil, meydan ortada” diye konuştu.

‘Türkiye’siz bir AB eksiktir’

Erdoğan, Avrupa Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında özetle şunları kaydetti: Avrupa bütünleşmesi fikri, uzun yıllar süren savaş ve çatışmaların ardından Avrupa’nın barış, istikrar ve refaha kavuşmasına önayak olmuştur. Ancak bir Avrupa ülkesi olan Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinin halen sürüncemede bırakılması, Avrupa bütünleşmesinin de tamamlanamadığını göstermektedir. Türkiye’nin tam üye olarak yer almadığı bir AB projesi, eksik kalmaya mahkûmdur.

Pompeii’deki kazıda efendi ve kölesinin kalıntıları bulunduArkeologlar, İtalya'nın antik Roma kenti Pompeii'de bir kazıda MS 79’daki Vezüv Yanardağı patlamasında hayatını kaybeden 2 erkeğin ‘sıra dışı derecede iyi korunmuş’ kalıntılarını ortaya çıkardı. Kalıntıları inceleyen uzmanlar, iki erkekten birinin efendi diğerinin ise onun kölesi olduğunu tahmin ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber