Geri Dön

Erdoğan gençlerle buluştu: ‘Hemşehrilerim gereğini yapacaktır’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul seçimlerine ilişkin olarak “Siyaseti kirleten ifadeler bizleri ciddi manada üzmüştür. Ama ben inanıyorum ki benim milletim, İstanbullu hemşehrilerim bunun gereğini seçimlerde sandıkta yapacaktır” dedi

Erdoğan gençlerle buluştu: ‘Hemşehrilerim gereğini yapacaktır’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Dolmabahçe Sarayı Muayede Salonu’nda gençlerle iftarda bir araya geldi. İftar sonrası gençlerle söyleşi gerçekleştirerek sorularını yanıtlayan Erdoğan, bir gencin, “Eğer seçimi siz kazansaydınız yine de itiraz edecek miydiniz?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Her şeyden önce böyle bir netice karşısında itirazlar olabilir. Bunlar siyasette seçime girenlerin, sandığa müracaat edenlerin en doğal hakkıdır. Ama bu itiraz merci neredir? İlçe seçim kurullarıdır, il seçim kurullarıdır, daha üst merci Yüksek Seçim Kurulu’dur. Siz itirazını yaparsınız. İtirazını yaptıktan sonra nihai merci Yüksek Seçim Kurulu’dur. YSK kararını verdikten sonra da artık diyeceksiniz ki ‘şeriatın kestiği parmak acımaz’ ve işi bitireceksiniz. Ama şu andaki süreç ne yazık ki böyle gitmiyor. Yani 29 binden 13 bine oy düşüyor. Burada bir hırsızlık var, bir kaçak var.”

‘Yaygara koparmadık’

Erdoğan, “Şaibe çok çok büyük ve itirazlarımız yapıldı. Bütün delilleriyle, belgeleriyle bu itirazlar yapıldı. Bu itirazları yaptıktan sonra YSK iptal kararı verdi” dedi. 2 Haziran’da ülke genelinde bazı ilçelerde de seçim yapılacağını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti: “Denizli Honaz, Kırıkkale Keskin’de. Buralarda yapılan seçimlerde de bizim aleyhimize olanlar var, MHP’nin aleyhine olanlar var. Kars, Iğdır, buralarda onlar böyle bu tür çirkin yaygaralar koparmadılar, verilen karara herkes uydu. CHP’ye ne oluyor da uymuyor? Ve aynı şekilde Büyükçekmece’ye, Maltepe’ye itiraz oldu. Oralarla ilgili itirazlar reddedildi. Reddedildiği için de bizler kalkıp, ‘Niye reddedildi? Burada çete var’ demedik, ‘Başımız gözümüz üstüne’ dedik, kabul ettik. Ama şimdi büyükşehirle ilgili olan da nedense çok çirkin, hakikaten siyaseti kirleten bu tür ifadeler bizleri ciddi manada üzmüştür. Ama ben inanıyorum ki benim milletim, İstanbullu hemşehrilerim bunun gereğini de seçimlerde sandıkta yapacaktır.” Erdoğan, “Derdimiz şudur; bu ülkede inancından, etnik yapısından, bölgesel, dinsel, ne olursa olsun kimsenin dışlanmadığı bir Türkiye. Başı açıkmış, başı örtülüymüş, şöyle giyiniyormuş, böyle giyiniyormuş, bunlar bizi ilgilendirmez. Biz, yaratılanı yaratandan ötürü sevmeye mecburuz. 82 milyon benim vatandaşım, benim kardeşimdir” dedi. Erdoğan, hayvan haklarına ilişkin bir soru üzerine “Toplum olarak hayvanlara karşı bu duyarlılığımızı artırmamız lazım. Çünkü o da bir yaratılmıştır, ona bakacağız. Dolayısıyla inşallah yeni yasayla beraber buradaki o beklentiyi büyük oranda gidermiş olacağız” dedi.

‘El ele ülkemizi ileri taşıyalım’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs’ın 100. yıl dönümünü nedeniyle yayımladığı mesajında gençlere seslendi. Erdoğan şunları kaydetti: “Özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın, egemenliğimizin ve Cumhuriyetimizin teminatı aziz Türk gençliği. 19 Mayıs, 100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadelemizi fiili olarak başlattığı gündür. 19 Mayıs, işgal kuvvetlerini topraklarımızdan söküp atmak için milli iradenin, birlik ve beraberlik ruhunun, güçlü bir inancın uyanış günüdür. 19 Mayıs, bu milletin yeniden dirilişidir. 19 Mayıs, özgürlüğe ve bağımsızlığa doğru atılan ilk adımdır. Sevgili gençler... Dün olduğu gibi bugün de özgürlük ve bağımsızlığımıza kast eden ihanet ve şer odaklarına karşı bu ülkeyi siz koruyacaksınız. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeyi ve bu ülkenin geleceğini sizlere emanet etti. Hepimizin size ihtiyacı var. Ülkemizi yeni ufuklara sizin fikirleriniz, sizin buluşlarınız, sizin düşünceleriniz, sizin azim ve kararlılığınız taşıyacak. Omuzlarınızdaki bu yükün ağırlığını ve sorumluluğunu asla unutmayın. Biz size inanıyoruz. Haydi, el ele gönül gönüle vererek ülkemizi daha ileri taşıyalım. Semalarında ezanların çınladığı, ufuklarında al bayrağın dalgalandığı özgür, bağımsız ve güçlü bir ülke olarak Milli Mücadelemizin 100. yılında yüz akımızla hep birlikte geleceğe koşalım.” ANKARA Milliyet

Yapay kalbinin şarj aleti yandı, 15 dakikayla ölümden kurtarıldıBursa'da evinde çıkan yangında yapay kalbinin bağlı olduğu cihazın bataryaları ile şarj aleti yanan Sadık Şen, polis eskortu eşliğindeki ambulansla Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ulaştırıldı. Bataryanın şarjının bitmesine 15 dakika kala hastaneye giren Şen, "Hastaneye gitmemle pillerin bitmesi bir oldu. Bu piller bittikten sonra 15 dakika yaşama şansım varmış. Çok enteresan bir an yaşadık. Son anda yetiştim" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber