Geri Dön
SiyasetErdoğan, Milli Eğitim Şûrası’nda müjdeyi verdi: Öğretmenlerin maaşlarına zam

Erdoğan, Milli Eğitim Şûrası’nda müjdeyi verdi: Öğretmenlerin maaşlarına zam

20. Milli Eğitim Şûrası törenle başladı. 3 gün sürecek şûranın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzman öğretmenlerin maaşlarının 1000 TL, başöğretmenlerin maaşlarının 2 bin TL artırılacağını açıkladı.

Erdoğan, Milli Eğitim Şûrası’nda müjdeyi verdi: Öğretmenlerin maaşlarına zam

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ / ANKARA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözleşmeli öğretmenlere müjde vererek, “Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını ortadan kaldırıyoruz. Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar, mazeret tayinleri başta olmak üzere, sözleşmeli öğretmenlerimiz kadrolu öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olacaklar” dedi. Erdoğan ayrıca öğretmenlere maaş zammı müjdesi verdi. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 20. Milli Eğitim Şurası’nda konuşan Erdoğan özetle şunları söyledi:

‘MAKBUL VATANDAŞ’ EĞİTİMİ: Günümüzün öğrencilerini dünün öğrencileri gibi yetiştirmeye kalkarsak, istikbalimizin elimizden kayıp gitmesine mani olamayız. İletişimin, teknolojinin, farklı bilgi kaynaklarının hayatın merkezine bu kadar oturduğu günümüzde, tek sesli tek boyutlu bir eğitimi sürdüremeyiz. Merkezinde makbul vatandaş yetiştirmenin olduğu bir eğitim öğretim sisteminin bizi geleceği taşıması zaten mümkün değildir. Eğitim öğretimde de başarının anahtarı düşünmek, analiz etmek hazır cevaplarla yetinmeden sorgulamaktır. Analiz yapabilen, merak eden, motivasyonu yüksek, özgüven sahibi, bilgili, erdemli ve vicdanlı gençler aydınlık yarınlarımızın da teminatıdır.

KIZLAR ERKEKLERDEN FAZLA: 2007’de 18-22 yaş erkeklerin net yükseköğretim okullaşma oranı yüzde 22,4, kızların oranı ise yüzde 19.7’ydi. Bugün bu oran erkekler için yüzde 40.5’e, kızlar için yüzde 46.3 düzeyine yükselmiştir. Yani bizim iktidarımız döneminde kızlar erkeklerden daha fazla oranda eğitimden faydalanmaya başlamıştır. Bizden önce kadın öğretmen oranı yüzde 50’nin altındayken bugün bu oran yüzde 60’ı bulmuştur.

ÖĞRETMENE İLAVE HAKLAR GELİYOR: Öğretmenlerimizin özlük haklarını artırmayı, mali ve sosyal imkanlarını geliştirmeyi, çalışma şartlarını iyileştirmeyi asla ihmal etmiyoruz. Son 19 yılda tarihi nitelikte pek çok adım attık. Başkaları öğretmenlerimizi tehditle meşgulken, 24 Kasım’da bir müjdemizi daha paylaştık. Çalışmaları tamamlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu inşallah kısa sürede Meclisimizin takdirine sunacağız. Bu çalışma öğretmenlerimizin mevcut haklarına ilaveten yeni mali sosyal ve özlük hakları da sağlayacaktır.

KANUNLA MAAŞLAR ARTACAK: Öğretmenlikte adaylık kaldırma sınavını artık bir kenara bırakıyoruz. Bunun yerine öğretmenlerin mesleki gelişmeleri temelinde program uygulayarak adaylarımıza destek olacağız. Öğretmenlikte 10 yılını doldurmuş öğretmenlerimize, uzman öğretmenlik imkanını getiriyoruz. Eğitimlerini tamamlayan ve yapılan sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenlerimiz, hem bir derece alacaklar hem de maaşlarında 1000 lira artış olacaktır. Yüksek lisans yapmış öğretmenlerimiz ise sınavdan muaf tutulacaktır. 10 yıllık uzman öğretmenler, eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde başöğretmen ünvanıyla görev yapacaklardır. Yine bu öğretmenlerimize ilave bir derece verecek, ayrıca maaşlarında da 2 bin lira artışa gideceğiz. Doktora yapmış öğretmenlerimiz ise bu sınavdan muaf tutulacaktır. Böylece öğretmenlerimize kariyer basamaklarında ilerleme imkanı sunarken, lisansüstü eğitim için de çok önemli teşvikler vereceğiz. Bunun yanı sıra birinci derecedeki öğretmenlerimizin ek göstergelerini söz verdiğimiz şekilde 3600’e çıkarıyoruz.

SÖZLEŞMELİ AYRIMI KALKIYOR: Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını da ortadan kaldırıyoruz. Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar, mazeret tayinleri başta olmak üzere, sözleşmeli öğretmenlerimiz kadrolu öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olacaklar. Tüm bu hususları içeren Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çok yakında Meclisin takdirine sunulmasını planladık.

PROFESÖRLERE ÇAĞRI: Bu çağrıyı daha önce yaptım, yine yapıyorum, ortaöğretimde profesörlerimiz gelsinler, okullarımıza müdür olsunlar. Ortaöğretime farklı bir zenginlik kazandıracaktır. Şuranın en geniş katılımla, eğitimin tüm paydaşlarını buluşturan kuşatıcı bir anlayışla gerçekleştirilmesine önem veriyoruz. Eğitimde fırsat eşitliği ana teması altında toplanan 20. şura da önümüzdeki döneme dair yol haritası niteliğinde kararların alınacağı bir toplantı olacaktır.

Abu Dabi Veliaht Prensi ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayed El Nahyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede, iki ülke ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel konular ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Birleşik Arap Emirlikleri’nin 50. kuruluş yıldönümünü de tebrik etti. -ANKARA Milliyet

Hamile hemşireye tekmeli saldırıda flaş gelişme!
Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi! İlk açıklama
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan İBB’ye yanıt!
Bahçeli'den Sezen Aksu'ya sert tepki: Serçeysen serçeliğini bil
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
Hepsi itlaf edilecek! Alarm verildi
Bu oyun türleri beyni ele geçiriyor! '10 yıldır odasından çıkmayan var'
Songül Karlı-Metin Yüncü davası! '180 bin TL verdim, geri alamadım'
Survivor'da sert düşen Evrim'in gözyaşları: Annemi istiyorum!
Cenazesi doldu taştı! Peş peşe ölümlerin ardından...
Adliye çıkışında kanlı pusu!
Sergen Yalçın suskunluğunu bozdu! Fatih Terim itirafı
İstifa ve kongre çağrılarının ardından Başkan Ali Koç kararını verdi
Kan donduran kayıt! Evcil maymunu arkadaşını parçaladı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler