Geri Dön

Erdoğan, Trump’a sert sözlerle çıkıştı: Stratejik ortağını sırtından vuruyorsun

Büyükelçiler Konferansı’ndaki konuşmasında Türkiye’nin ekonomide bir kuşatma ile karşı karşıya bulunduğunu anlatan Erdoğan, krizin sorumlusu Trump’a sert sözlerle yüklendi. Erdoğan, “Bunlara eyvallah etmemiz mümkün değildir. Biz savaşa hazırız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Trump’a sert sözlerle çıkıştı: Stratejik ortağını sırtından vuruyorsun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türk ekonomisine yönelik yaptırım kararlarını bir saldırı olarak nitelendirerek, “Bir taraftan stratejik ortak olacaksın. Öbür taraftan stratejik ortağının ayaklarına kurşun sıkacaksın. Afganistan’da, Somali’de, NATO’da beraber olacaksın. Ondan sonra kalkıp stratejik ortağını sırtından vurmaya yöneleceksin. Böyle bir şey kabullenilebilir mi? Bunlara bizim eyvallah etmemiz mümkün değil” dedi. Erdoğan, küresel sistemin kabadayılarının Türkiye’nin bedeli kanla ödenmiş kazanımlarına el uzatamayacağını kaydetti.

‘Hazırlıklı olmalıyız’

Erdoğan, dün 10. Büyükelçiler Konferansı için Ankara’da toplanan büyükelçileri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki öğlen yemeğinde ağırladı. Erdoğan, büyükelçilere hitaben yaptığı konuşmada “Görünen köy kılavuz istemez” atasözüne vurguda bulunarak, son birkaç haftadır yaşanan hadiselerin Türkiye’nin diğer alanlardaki gibi ekonomide de bir kuşatmayla karşıya karşıya bulunduğunun göstergesi olduğuna işaret etti. Gezi olaylarıyla başlayan 17-25 Aralık girişimi ile devam eden 15 Temmuz hain darbe teşebbüsüyle bir üst aşamaya taşınan saldırıların bir müddet daha devam edeceğinin açık olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Türkiye’nin bağımsızlığını, ekonomik çıkarlarını milli onurunu, haysiyet ve şahsiyetini hedef alan bu atakların farklı biçimlerine karşı da hazırlıklı olmalıyız. Son yıllarda terörden ekonomik manipülasyonlara bir dizi operasyona maruz kalmamızın en önemli sebebi, milli menfaatlerimiz noktasında tavizsiz bir tutum takınmış olmamızdır” dedi.

‘Hiçbir temeli yok’

Döviz kurundaki gelişmelerin ekonomik hiçbir temelinin olmadığını, tamamen Türkiye’ye saldırı mahiyeti taşıdığının herkesin ortak tespiti olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Dünyada bir Dünya Ticaret Örgütü var. Şu atılan adımlara acaba Dünya Ticaret Örgütü’nün umdeleriyle yakından uzaktan bir alakası var mı? ‘Ben yaptım oldu’ diyemezsin. İstediğin kadar Başkan ol, ne olursan ol. Akşam yatıp, sabah kalkıp ondan sonra ‘Demir çeliğe şu kadar vergi koydum’ diyemezsin. Bir devamlılık söz konusudur. Ülkeler bütün hesabını bunun üzerine yapıyor ve buna göre adımlarını atıyor. Ondan sonra uluslararasında güven diye bir şey kalır mı? Bir taraftan stratejik ortak olacaksın. Öbür taraftan stratejik ortağının ayaklarına kurşun sıkacaksın. Bir taraftan Afganistan’da herkes terk ederken, beraber olacaksın, Somali’de, NATO’da beraber olacaksın. Ondan sonra kalkıp stratejik ortağını sırtından vurmaya yöneleceksin. Böyle bir şey kabullenilebilir mi? Bunlara bizim eyvallah etmemiz mümkün değildir.”

‘Türkiye’nin ekonomik dinamikleri sağlamdır’

“Bugün yaşadığımız hadisenin ne 1994, ne 2001, ne 2007 kriziyle bir ilgisi yoktur. Gerçekten bambaşka bir durumla karşı karşıyayız” diyen Erdoğan, ekonomik saldırılara karşı Hazine ve Maliye Bakanlığı ile diğer ilgili ekonomi birimlerinin gereken adımları attığını, atmaya da devam edeceğini aktardı. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Şu anda bizim bütün bu olaylar karşısında temkinli bir şekilde attığımız adımlar var, atacağımız adımlar var. Çeşitli planlarımız var. Kurun geldiği yerin ekonomik izahı olmadığı gibi biz ‘Kur şöyle oldu, kur böyle oldu’ demek suretiyle ‘Battık, bittik’ böyle bir şey yok. Türkiye’nin ekonomik dinamikleri sağlamdır, güçlüdür. Yerindedir ve yerinde olmaya da devam edecektir. Döviz kurunun ekonominin kuralları içindeki makul seviyesi neyse en kısa zamanda mutlaka oraya da oturacaktır. Hiç endişe etmeyin, bu konuda rahat olun. Ülke olarak bu süreçte, serbest piyasa ekonomisinin kurallarından asla taviz vermedik, vermeyeceğiz.”

‘Bedeli ödeteceğiz’

“Sosyal medya üzerinden bir çok ekonomik terör kişilikleri var. Onların yaptığı çalışmalar var. Bunlara karşı da şu anda yargımız, tedbirlerini almıştır. Bunları yakaladığımız yerde de gereken cezai müeyyideleri bunlara uygulayacağız. Çünkü bu, vatana ihanettir. Bu ihanet şebekelerine de, ‘elini, kolunu sallayarak gezebilirsin’ demeyeceğiz, dedirtmeyeceğiz. Biz bu oyunu gördük ve duruşumuzdan taviz vermeyeceğimizi bir kez daha ilan ederek tavrımızı ortaya koyduk. Neler söylüyorlar. İşte C planı...C planının arkasında yatan gerçek şu, ‘Sermayeye el koymak’. Ya sen benim hafıza kayıtlarımı nereden okuyorsun? Bunlar falcı mıdır, nedir anlamak mümkün değil. Böyle bir şey mi açıkladık? Neye göre bunu söylüyorsun. Bunlar maalesef gerçekten ihanet şebekesi ama biz bunlara yüz vermeyeceğiz. Gereği neyse, işte bu tür spekülasyonları yapanlara da gereken bedeli ödeteceğiz.”

‘Amaç ciğeri sökmek’

“Göreve geldiğimizde Türkiye’nin durumu neydi, biliyorsunuz. Bugün geldiğimiz durum nedir, o da ortada. Ülkemize yönelik son yıllarda artık saldırıların hedefi asla şahıslar, partiler, kurumlar değildir. NATO müttefiki olarak ciddi bedeller ödemiş bir devlete karşı, her alanda böylesine düşmanca bir tavır içine girilmesini hiçbir makul gerekçesi yoktur. Burada amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek, hatta mümkünse bağcının dişlerini dökmek, ciğerini sökmektir. Bunların yapmak istediği bu. Burada asıl mesele, Türkiye’yi iddialarından, hedeflerinden ve ısrarla dile getirdiği hak ve adalet arayışından vazgeçirmektir. Maruz kaldığımız oyunların gayesi ülkemizi tekrar boyunduruk altına sokarak, cüssesi büyük ama içi boş kağıttan kaplana dönüştürmektir. Dertleri bu. Bu saldırılardan alnımızın akıyla çıkmamız da milletimizin birliği, beraberliği ve desteğiyle mümkündür. Ya bir yol bulacağız ya bir yol bulacağız. Bunun başka bir çıkışı yok. İnşallah bu oyunu hep birlikte bozacağız” dedi.

‘Küresel kabadayılar’

Türkiye’ye yönelik operasyonları hep birlikte göğüsleyeceklerini vurgulayan Erdoğan, devlete atılan iftiraları boşa çıkaracaklarını, milleti hedef alan senaryoları hep birlikte hezimete uğratacaklarını söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti: “Adları, şanları, cüsseleri, kendilerine biçtikleri rol ne olursa olsun küresel sistemin kabadayıları, bedeli kanla ödenmiş kazanımlarımıza hoyratça, destursuzca el uzatamaz. Hele hele sözüm ona hukuk namına, hukuksuzlukları bize kimse dayatamaz. Türkiye’nin dış politika paradigması ve kırmızı çizgileri bellidir. Bizim gayemiz, milletimizin huzur ve emniyeti yanında yakın komşularımızdan başlayarak bölgemize ve dünyaya istikrarın hakim olmasıdır. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz ifadesiyle, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ dış politikamızın temel önceliğidir.

‘Savaşa hazırız’

Devletlerin başarısının sırrı, şayet barış istiyorlarsa daima savaşa hazır olmalarında yatar. Biz hazırız, onu söyleyeyim. Her şeyimizle hazırız. İşte bunu Fırat Kalkanı’nda da ortaya koyduk, Afrin’de de ortaya koyduk, yarın da koyarız. Her alanda bu anlayışla hareket ediyoruz.”

Tarihi, kültürel ve beşeri bağlarımızın olduğu Balkanlarla istikrar ve güvenlik odaklı çabaların artarak devam edeceğini, Filistin davası ve Filistinli kardeşlerimizin hukuk mücadelesinin dış politika önceliklerimiz arasında olduğunu tekrarlayan Erdoğan, “İlk kıblemiz Kudüs’ün statüsüne yönelik tacizlere asla sessiz kalmadık, kalmayacağız. Türkiye, ekseni tek bir bölgeye mahkum edilemeyecek kadar büyük ve önemli bir ülkedir. Bu anlayışla BRICS, Afrika Birliği, ASIAN tarzı bölgesel tarzı oluşumlarla işbirliğimizi daha da derinleştirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte her anlamda tempomuzu artıracak, ufkumuzu geliştirecek, manevra kabiliyetimizi güçlendireceğiz. 2023 hedeflerimizi gerçekleştirmek için bırakın projelerimizden vazgeçmeyi, vitesi daha da yükselteceğiz” dedi.

Katar Emiri ile telefonda görüştü

Erdoğan, Trump’a sert sözlerle çıkıştı: Stratejik ortağını sırtından vuruyorsun

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile dün telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre ikili ve bölgesel konuların ele alındığı görüşmede, Türkiye-Katar ilişkilerini her alanda daha da güçlendirme kararlılığı teyit edildi. - ANKARA Milliyet

Erdoğan’dan Ayar’a hastane ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Ağustos’ta Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde evinde tadilat çalışması sırasında duvarın çökmesi sonucu yaralanan Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Alperen Ayar’ı, tedavi gördüğü Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ziyaret etti. Yaklaşık 20 dakika süren ziyarette Erdoğan, Ayar’a geçmiş olsun dileklerini iletti.

Sağlık Bakanı Koca: "Pozitif çıkan hastamız yok"Sağlık Bakanı Koca Ankara'da açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Şu ana kadar çalışılmış numunelerde pozitif çıkan herhangi bir hastamız çıkmadı." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber