Geri Dön
SiyasetErdoğan’dan 2023 manifestosu: Medeniyet nöbetini devralacağız

Erdoğan’dan 2023 manifestosu: Medeniyet nöbetini devralacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İman varsa imkan vardır inancıyla 21. yüzyılın kapılarını hem milletimiz hem tüm insanlık için açmak için yola çıkıyoruz. 2023 hedeflerimizi yeni bir başlangıca dönüştürerek büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa ediyoruz” dedi. Yeni bir anayasanın gerekliliğine vurgu yapan Erdoğan, “Mümkün olan en geniş mutabakatla oluşacak yeni anayasa metni mutlaka milletin onayına sunulacak. Gelin şerhlerimizi bir kenara bırakarak Türkiye’yi yeni anayasaya kavuşturalım” diye konuştu.

Erdoğan’dan 2023 manifestosu: Medeniyet nöbetini devralacağız

 

Aslıhan Altay Karataş / ANKARA

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2023 Manifestosu” olarak nitelendirilen AK Parti 7. Olağan Kongresi konuşmasında, Türkiye’nin küresel hedeflerinden yeni anayasaya, Cumhur İttifakı’nın geleceğinden dış politikaya, İstanbul Sözleşmesi tartışmalarından aile odaklı izlenecek yeni politikalara, ekonomiden dış politikaya pek çok başlıkta önemli mesajlar verdi. Erdoğan, yaklaşık 1 saat 45 dakika süren konuşmasında özetle şunları söyledi:

SIRAT-I MÜSTAKİM ÜZERE: Biz, bugüne kadar hangi mücadeleyi yürütmüşsek, hangi başarıları kazanmışsak, hepsini de bu iman, bu inanç, bu azim sayesinde gerçekleştirdik. Bundan sonra da aynı hissiyatla, Sırat-ı Müstakim üzere yürümeye, ter dökmeye, gerektiğinde canımızı ortaya koymaya devam edeceğiz.

BAHÇELİ’YE TEŞEKKÜR: MHP’ye ve Genel Başkan Sayın Devlet Bahçeli’ye, Cumhur İttifakı çatısı altında, büyük ve güçlü Türkiye yolunda bizimle birlikte yürüdükleri için şükranlarımı sunuyorum. Milletimizin 15 Temmuz gecesi meydanlarda kurduğu Cumhur İttifakı’nı, MHP ile birlikte seçimlerde ve Meclis’te devam ettirerek, mücadelemizin saflarını tahkim ettik ve genişlettik. Hangi partiden olursa olsun, Cumhur İttifakı’na destek olan her bir kardeşime ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Türkiye’yi önce 2023 hedeflerine, ardından da 2053 vizyonuna inşallah bu ittifakla kavuşturacağız.

FARKLI BİR TÜRKİYE: Türkiye’nin bugün bulunduğu yer, şanlı tarihinin şerefli mirasıyla, geleceği için belirlediği hedefleri arasındaki ince çizginin tam ortasıdır. Geleceğe ilişkin tasavvurlarımızı anlatırken, söze daima geçmişten başlamamızın sebebi de işte budur. Büyük rüyalar görmek, bu rüyaların ardından gitmek bize medeniyetimizin emridir. Son iki asırdır Türkiye’yi köklü değişimlerin dışında tutanlar, yine aynı oyunun peşindeler. Ama bu defa başaramayacaklar. Çünkü bu defa farklı bir Türkiye var. Bu defa, kökenine, inancına, meşrebine bakmaksızın 84 milyon vatandaşıyla, ‘tek millet’ diyen bir Türkiye var.

YOLUMUZDAN DÖNDÜREMEYECEK: Ellerinden gelse, ‘yağmurlu havada ülkemize bir bardak su vermeyecek’ olanların her gün karşımıza yeni dayatmalarla çıkmaları, bizi yolumuzdan döndüremedi, ahdediyorum yine döndüremeyecektir. Türkiye’yi yeni küresel siyasi ve ekonomik düzenin asli unsurlarından biri yapmakta kararlıyız. İnsanlığı; hakkın, hakkaniyetin, adaletin, merhametin, sevginin, huzurun teminatı olacak bir küresel yönetim anlayışıyla buluşturacak medeniyet nöbetini devralmaya hazırlanıyoruz. ‘İman varsa imkan vardır’ inancıyla, 21. yüzyılın kapılarını, hem milletimiz hem tüm insanlık için açmak için yola çıkıyoruz. Uzunca süredir takip ettiğimiz rotamızın adı olan 2023 hedeflerimizi yeni bir başlangıç haline dönüştürerek, 21. yüzyılı ve ötesini kuşatacak büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa ediyoruz.

TEL TEL DÖKÜLEN ÜLKE: Türkiye ne zaman demokrasi ve kalkınma hamlesine girişse, karşısına içeriden ve dışarıdan nice engeller çıkartıldı. Rahmetli Menderes’in ve rahmetli Özal’ın çabalarıyla, rahmetli Erbakan ve rahmetli Türkeş’in dirayetli duruşlarıyla elde edilen kazanımlar, bizi ancak 2000’lerin başına kadar getirmeye yetebildi. AK Parti, milletimizin tarih ve medeniyet iddiasının temsilcisi olarak iktidara geldiğinde, karşımızda her şeyiyle tel tel dökülen bir ülke vardı.

‘SİVİL BİR ANAYASA YAPMAK KAÇINILMAZ’

MİLLETİMİZ NASIL İSTİYORSA: Bu anayasa, lafzı ve ruhuyla arkasındaki vesayetçi güçlerin eseridir. Tarihi periyodu içinde de geçerliliğini kaybetmiştir. Türkiye’nin yeni ve sivil bir anayasayı tartışması, hem kendi tarihimizin, hem de gelişen ve değişen dünya şartlarının kaçınılmaz bir gereğidir. Nitekim, yeni ve sivil anayasa teklifimiz her kesimde olumlu yankı bulmuştur. Milletimiz nasıl bir Anayasayla yönetilmek istiyorsa, biz de işte öyle bir anayasa istiyoruz. Özü, tüm değerleriyle, farklılıklarıyla, zenginlikleriyle, hayalleriyle 84 milyon vatandaşımızın tamamını içermelidir.

VİZYON BELGESİ OLMALI: Yeni anayasa, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diye ifade ettiğimiz kadim devlet anlayışımızla inşa edilmelidir. Velhasıl yeni anayasa, darbecilerin, vesayetin, şu veya bu dengenin değil, doğrudan milletin Anayasası olmalıdır. Türkiye’nin bugün, yeni bir anayasa için, hiç olmadığı kadar hazır olduğuna inanıyoruz.

2022’NİN İLK DİLİMİNDE: Cumhurbaşkanlığı bünyesinde, AK Parti Genel Merkezi’nde, akademi dünyasında, çeşitli sivil toplum kuruluşları nezdinde yürüyen, yakından takip ettiğimiz çalışmalar var. Diğer partilerin ve ilgili kuruluşların da benzer hazırlıkları olduğunu biliyoruz. Bunlar, önce ilkeler, sonra somut metinler düzeyinde belirli bir olgunluğa geldiğinde bir araya getirilecek ve milletimizin gözü önünde tartışmaya açılacaktır. Yeni anayasa çalışmalarında bu safhaya önümüzdeki yılın ilk diliminde ulaşmayı hedefliyoruz. Mümkün olan en geniş mutabakatla ortaya çıkacak yeni anayasa metni mutlaka milletin onayına sunulacaktır.  Buradan, siyasi partiler başta olmak üzere herkese çağrıda bulunuyorum. Gelin; ideolojik, zümrevi ve kişisel tüm bagajlarımızı, duvarlarımızı, şerhlerimizi bir kenara bırakarak, Türkiye’yi en az bir asır boyunca taşıyacak lafza ve ruha sahip yeni bir anayasaya kavuşturalım. Biz buna varız ve hazırız.

Erdoğan’dan 2023 manifestosu: Medeniyet nöbetini devralacağız

‘EVLİLİK YAŞLARI 30’LARA DAYANDI’

AİLEYİ SAĞLAMA ALACAĞIZ: Gözü ve gönlü kapalı bir taklitçiliğin kadim medeniyet birikimimizin yerini alarak, kendi değerlerimiz içinde yenilikçiliğin önünü kesmesi tehlikesini en somut olarak ailede görüyoruz. Öyle ki, evlilik yaşları zaten 30’lara dayanan gençlerimiz arasında hiç evlenmeyenlerin sayısı da artıyor. Bir veya en fazla iki çocuklu aile yapısı giderek yaygınlaşıyor. Yeni nesiller, binlerce yıllık varlığımızın teminatı olan aile ortamından, aileden tevarüs edilen değerlerden ve nihayet mektepte biçimlenen şahsiyetten mahrum bir şekilde yetişiyor. Taklit eden değil üreten, özenen değil özenilen, hevâyı değil fıtratı önceleyen, vakte teslim olan değil yönünü geleceğe dönen, maziden atiye köprüler kuran nesiller yetiştirmek için önce aileyi sağlama alacağız.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ GÖNDERMESİ: Gündemimizde, teröriste terörist diyemeyenlerin riyakârlıkları var. Kadınlarımızın haklarını korumayı vicdanlarda değil, kâğıtlarda arayanlara söyleyeceklerimiz var. Kadınlarımızı dağa göndermek suretiyle arkasından da sahip çıktığını söyleyen namertler var. Diyarbakırlı annelere yavrularıyla ilgili bir çift laf edemeyenlere söylenecek çok sözlerimiz var.

Erdoğan’dan 2023 manifestosu: Medeniyet nöbetini devralacağız

‘PİYASADAKİ DALGALANMA GERÇEK DİNAMİKLERİ YANSITMIYOR’

ENDİŞEYE GEREK YOK: Son birkaç gündür piyasalarda yaşanan dalgalanmalar, Türkiye ekonomisinin temellerini, gerçek dinamiklerini, taşıdığı potansiyeli ve yarınını kesinlikle yansıtmıyor. Kamu maliyesi ve finans sektöründeki göstergeler, gelişmiş ve gelişmekte olan pek çok ülkeye göre daha sağlam bir yapıya sahip olduğumuza işaret ediyor. Bir süre önce açıkladığımız ekonomideki reform programımızın politikalarını ve takvimini ilan ettik. Şimdi artık vakit, daha çok çalışma, üretme, gaza basma, hedeflerimize yürüme vaktidir...  Sadece kendilerini güvende hissetmek amacı ile evlerinde döviz ve altın tutan vatandaşlarıma çağrıda bulunmak istiyorum. Vatandaşlarımdan, milli servetimiz olan evlerindeki döviz ve altını, çeşitli finans araçlarına yatırarak, ekonomiye ve üretime kazandırmalarını istiyorum. İş insanlarımıza da, 30 Haziran’a kadar devam eden varlık barışından yararlanarak, yurt dışındaki kaynaklarını ülkemize getirebileceklerini tekrar hatırlatıyorum. Herhangi bir endişeye gerek yok biz kendilerinin bu noktada garantisiyiz.

‘BATTIK’ DİYENLERE BAKMAYIN: Ülkemize yatırım yapan uluslararası yatırımcılara ise, Türkiye’nin gücüne ve potansiyeline güvenmeleri çağrısında bulunuyorum. Siz içeride birilerinin, ‘battık, bittik, yıkıldık, öldük’ diye terane tutturduğuna, kendi ülkelerini kötüleme yarışına girdiklerine bakmayın… Bunlar gözlerini kin ve nefret bürümüş, kifayetsiz muhterislerdir.

Erdoğan’dan 2023 manifestosu: Medeniyet nöbetini devralacağız

 

ERDOĞAN TEŞEKKÜR KONUŞMASI YAPTI:

2023, CUMHUR İTTİFAKI’NIN YENİ BİR ZAFER YILI OLACAK

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçerli bin 428 oyun tamamını alarak partisinin genel başkanlığına 7. kez seçildi.

Genel başkanlık seçimi sonuçlarını Büyük Kongre Divan Başkanı Ali İhsan Yavuz açıkladı. Kullanılan bin 431 oydan üçü geçersiz, bin 428 oy ise geçerli sayıldı. Yavuz, Erdoğan’ın geçerli bin 428 oyun tamamını alarak yeniden AK Parti Genel Başkanlığı’na seçildiğini ilan etti. Sonucun ardından Erdoğan, teşekkür konuşması için tekrar sahneye geldi. “Şahsımı bir kez daha genel başkanlık görevine layık gördüğünüz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diyen Erdoğan, AK Parti olarak yeni bir heyecanla ve daha büyük bir aşkla 2023 hedefleri doğrultusunda çalışmayı sürdüreceklerini söyledi. Erdoğan, “Şunu unutmayalım. 2023, Cumhur İttifakı’nın yeni bir zafer yılı olacaktır. Cumhur İttifakı, bir masa başı ittifak değil, gönül mutabakatıdır. Dolayısıyla bir yerlere çekip çevirmeye çalışanlar boşunu uğraşıyorlar. Zillet ittifakı içerisinde olanlar, yollarına devam etsinler, ama Cumhur İttifakı’nın onların tanımına girecek hiçbir yanı yoktur. Son 18 yıldır kesintisiz yürüttüğümüz ülkemize ve milletimize hizmet yolculuğumuza bundan sonra daha kararlı bir şekilde Cumhur İttifakı olarak devam edeceğiz. Hiç kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden, hiçbir sebeple kimseyi ayırmadan, ayrıştırmadan 84 milyonun birlik ve beraberliği için bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldiğimizi tekrar ortaya koyacağız” mesajını verdi.

‘Yolumuz uzun’

Erdoğan, şunları söyledi: “Meydanlarda ve kürsülerde milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirdik ve asla bunları unutanlardan olmadık. Yolumuz uzun, görevimiz zor, mesuliyetimiz ağırdır.”-ANKARA Milliyet

 

 

 

 

 

Buldan'da yangın yerleşim yerlerini tehdit ediyorDenizli'nin Buldan ilçesi Türlübey Mahallesi yakınındaki ormanlık alanda saat 13.30 sıralarında başlayan yangın,  Çamköy ve Alacaoğlu mahallelerini tehdit eder hale geldi. Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi'ne bağlı ekipler de yangının mahalledeki evlere sıçrama ihtimali üzerine bölgede önlem aldı. Ekiplerin sarp arazide karadan yürüttüğü çalışmalara bir yangın uçağı da havadan destek verdi. Havanın kararması ile birlikte havadan müdahale sona ererken, Türlübey Mahallesi'nde alevlerin yaklaştığı yaklaşık 10 ev jandarma ekiplerinin kontrolünde boşaltıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler