Geri Dön

Erdoğan'dan BDP'ye: Nekrofiller

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti İstanbul 4. Olağan Kongresi'nde konuştu. Erdoğan kongrede Uludere olayına bir kez daha değinerek, BDP'ye çok sert sözler söyledi. İşte Erdoğan'ın konuşmasından yeni tartışmalar yaratacak o bölümler...

Erdoğan'dan BDP'ye: Nekrofiller

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TT Arena'da düzenlenen AK Parti 4. Olağan İstanbul İl Kongresi'ne katıldı. Erdoğan, konuşmasına Necip Fazıl Kısakürek'in "Canım İstanbul" şiirini okuyarak başladı. Erdoğan konuşmasında Uludere olayına değindi. Erdoğan yaptığı konuşmada "Ben medyaya konuşmuyorum,. Ben bu konuda bir siyasetçiden bir başbakandan öte bir insan olarak bir baba olarak kardeşiniz olarak sadece ve sadece milletimize konuşuyorum. Kimin ne yazdığını, söylediğini, hangi istismarın peşinde olduğu hangi odaklara uşaklık yaptığını zerre kadar önemsemiyorum.Bizim milletimiz anlıyor. Onun için biz milletimizle konuşuyoruz. Milletimizin gönül diliyle konuşuyoruz. Bugüne kadar aziz milletimizle yürüdük.

Bu ülkede son 30 yıldır devam eden terör olaylarında 40 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hayatını kaybetti. Binlerce asker, polis, güvenlik görevlimiz şehit edildi. Maalesef bu topluma bu millete, acı ölümleri sorgulama soru sorma hakkını vermediler. Medya doğru soruları sormaktan kacçındı. Bazı partiler şehitlerimiz üzerinden istismar ürettiler. Bazı partiler sessiz kaldı, tepkisiz kaldı. Bazı partiler terörü dağdaki gençleri teşvik edeek kanla beslendi. İlk ke AK Parti çıktı bu duyarsız siyasete duyarl olmak suretiyle gönülden cesaretle dur dedi. Biz milletimizden hiçbirşeyi saklamadık. Hiçbir hadisenin üzerine örtmedik örtmeyiz. Tam tersine tarihin en karanlık dönemlerini Dersim'i, 12 Eylül'ü, 27 Mayıs'ı, 28 Şubat'ı sorgulayan tek partiyiz. Yasakları kaldıran perdeleri kaldıran, sisleri dağıtan, çeteleri dağıtan, cuntaya karşı millet iradesini cesaretle savunan bir partiyiz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez ret, inkar ve asimilasyon politikalarını ortadan kaldıran Kürt vatandaşlarımızla helalleşme sürecini başlatan partiyiz.

Vicdan dersi vermeye yeltenmeyin

Biz törer örgütüne karşı siper olurken, mafyayla, çeteyle, cuntuyla carpışırken Kürt vatandaşlarımızla helalleşirken bize çelme takmaya çalışanlar birden insan sevgisini hatırladılar. 30 yıldır gençlerin ölümüne sessiz olanlar bugün vicdanı keşfetti. Biz analar ağlamasın derken tabii ki analar ağlayacak dediler.Benim muhattabım milletim. Uludere olayı üzerinden Türkiye'de bir istismar siyaseti kampanyası yürütüyorlar. Açık açık söylüyorum. Uludere üzerinden yürütülen kampanya uluslararası kampanyadır. Ulusulararası istismar kampanyası içinde PKK , BDP, CHP birde belli medya kuruluşları var. Uluderede hepimizi üzen bir hata yapılmıştır. Olay sınır dışında yaplıdığı halde yasal olmayan bir şey yapıldığı halde devlet yapması gereken neyse yapmaktadır. Sıkıntılarına çare olmak için girişimler yapıldı. Aileler en üst düzeyde ziyaret edildi" dedi.

Erdoğan, konuyla ilgili adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü : "Birileri anlamak, görmek istemiyor ama adli idari soruşturma başlatıldı onlarda devam ediyor. Mesela kapanmış, örtülmüş değil. Vicdansızca insafsızca yazdıkları söyledikleri gibi tazminatla kapatılmış değil. Polisimizle askerimiz de görevini yapıyor. Jandarma cuma günü kaçan araca müdahalede bulunamadı. CHP genel başkanı o araç o kadar mesafeyi nasıl gitti diye soruyor. Bakın o Kılıçdaroğlu aklına ne geliyorsa söylüyor. Akşam başka sabah başka söylüylor., Ama bu ülkede sorumluluk sahibi olanların vicdan sahibi olanların bin düşünüp bir söylemesi gerikyor. Jandarma müdahale etse sivil çıksa...Araçta siviller öldürülse istismarcılar ayağı kalkacak. Var gücüyle saldıracaklar. Hantepe'de, Gediktepe'de olduğu gibi. Niye katırları vurmadınız diyenler şu anda farklı yazanlar konuşanlardır. Büyükşehirde canlı bomba olsa bazı kendin bilmezler savaşta böyle şeyler olur diyecekler. Bazı BDP'liler bunu diyor. Uludere olayında edep yoksunu, isminin başında milletvekili sıfatı olan hemde meclis çatısı altında afedersiniz " O emri hangi hayvan" verdi diyor. Sen Uludere olayı sonrasında zil takip kahkaha atan arkadaşlarına bak. Orada görürsün onu. Ben bunların kullandığı sıfatla karşılık vermeyceğim. Çok da ağır konuşacağım. O emri nangi havyan verdi diyenler. Olayın hemen ardında zil takıp oynayanlar, savaşta olur böyle diyenler bu sıfata dahi layık olamayanlar. Yani ölü seviciler. Bu kadar ağır konuşuyorum. Çünkü bunlar sadece ve sadece ölüler üzerinde siyaset yaparlar. Ölü olmazsa siyaset yapamazlar.

Birde akbabalar var. Medyada kampanya yürütenler var. Siyaset yürütenler var. Ya siz kimsiniz. Daha düne kadar birileri karşısında hazırola geçip selam çakıp aldığınız emir doğrultusunda köşe yazısı yazıyordunuz. Daha düne kadar üniforlmalılar sizi arıyıp yazdıklarınızda dolayı siz azarlıyordru. Bunları bu tasmalarından kurtaran biz olduk. Ama bu tasma dün ulusaldı. Bugün terfi ettiler. Uluslararası tasmaları boyunlarına taktılar. Salı günü inşallah bu Uludere konusunda tekrar gireceğim. Meseleyi artık yargıya bıracakğız. Bu meseleden rant devşirmeye çalışanların maskelerini tek tek düşürmeye devam edeceğiz. Şırnaklı kardeşlierinimiz sesleniyorum. Tüm Türkiye'ye dünyaya sesleniyorum. Biz sizinle, biz milletimizle aracısız konuşuruz. Biz birbirimizin dilini anlarız. İstismarcıların sesine kulak vermiyoruz. Kan ve gözyaşı üzerinden siyaset yapanları kulak vermiyoruz. Bundan sonra da gönül diliye konuşacağız. Aramıza nifak sokmaycağız. Yanımıza fitne fezatı yaklaştırmaycağız. Uludere olayında kardeşliğimizi yıpratmayacağız. Birliğin beraberliğini düşmanlarına, Türkiyenin düşmanlarına fırsat vermeyeceğiz. Demokratik reformladan asla taviz yok. Terörle kararlı mücadele taviz yok. Pınarbaşı'nda şehit olan kardeşimizi rahmetle yadediyorum. Mekanı cennet olsun diyorum Yaralılara şifalar diliyorum. Uludure'de ölen kardeşlerimizi bir kez daha yad ediyorum".

BU BÜYÜK PROJELER HAYALLERİNE BİLE SIĞMAZ

Başbakan Erdoğan, partisinin İstanbul İl Kongresi'nde yaptığı konuşmadı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi. Erdoğan, yaptığı konuşmada " Sen en iyisi bu büyük proje meselelerine girme. Bu büyük projeler Kılıçdaroğlu'nun bırakın aklına, hayallerine dahi sığmaz. İstanbul'da CHP'nin hayal bile edemeyeceğini biz gerçeğe dönüştürdük. İstanbul'da biliyorsunuz Kağıttepe diye bir semt var. Ben diyorum ki Sayın Kılıçdaroğlu önce sen git bir Kağıttepe'yi bul. Eğer bulamıyorsan diyecek bir şey yok. Bulursan biz de sana yardımcı oluruz. Adayı olduğu ilçeyi bile bulmakta zorluk çeken bir siyasetçi" dedi.

ALTIN BİLETLİ KONGRE

AKP İstanbul İl Kongresi, bugün saat 15.00’te Türk Telekom Arena Stadyumu’nda yapılacak. Kongreye katılanlara "saklamaları" için sarı renkli "hatıra bileti" veriliyor. 27 Mayıs'a denk getirilen Kongre’ye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

Galatasaray’ın 52 bin seyirci kapasiteli Türk Telekom Arena Stadyumu’nda yapılacak olan AKP İstanbul İl Kongresi’ne 100 bine yakın kişinin katılması bekleniyor. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı stadyuma giren partililer tek tek arandı. Stadyumda, partililer yerlerini almaya başlarken, beyaz örtülerle kaplanan çimlere de sandalyeler konuldu.

Anadolu Otoyolu'nda iki kişinin yaralandığı zincirleme trafik kazası ulaşımı aksattıAnadolu Otoyolu'nun Kocaeli kesiminde zincirleme trafik kazası nedeniyle 2 kişi yaralandı, otoyolun her iki yönünde araç yoğunluğu oluştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber