Geri Dön

Erdoğan'dan Esad'a sıcak karşılama

Bodrum'a eşiyle birlikte tatile gelen Suriye Devlet Başkanı Esad'a düzenlenen sıcak karşılama töreninde baş bayanlar dikkat çekti.

Erdoğan'dan Esad'a sıcak karşılama

SURİYE Devlet Başkanı Beşar Esad ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bodrum'da buluştu. Konuk Devlet Başkanı'nı, eşiyle Bodrum Havaalanı'nda karşılayan Başbakan Erdoğan bir süre sohbet ettikten sonra öğle yemeği için beş yıldızlı Rixos Otel'e geçti.

BAŞ BAYAN ŞIKLIĞI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yanında eşi Emine, kızı Sümeyye Erdoğan'la saat 11.50’de Ana uçağı ile Milas -Bodrum Havalimanı'na geldi. Başbakan Erdoğan’ı Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, Muğla Milletvekili Mehmet Nilhıdır ve partililer karşıladı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve eşi Esma Esad'ı taşıyan uçak da havaalanına saat 12.15’de indi. Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Esad çiftini uçağın kapısında karşıladı. Birbirlerine sarılarak öpüşen Erdoğan ve Esad ile eşleri, gazetecilerin ısrarı üzerine birlikte poz verdi. Emine Erdoğan’ın beyaz bir kıyafet, Esma Esad’ın ise siyah takım elbise giydiği görülürken bayan Esad şıklığı ve güzelliği ile yine dikkat çekti.

Çok geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Esad ve Erdoğan buluşmasında Milas Bodrum Havalimanı etrafında kuş uçurtulmadı. Havalimanı'nda Milas Atatürk İlköğretim Okulu’nun halk oyunları kıyafeti giyen iki öğrencisi Erdoğan ve Esad çiftine çiçekler verdi.

Yaklaşık 80 basın mensubunun takip ettiği Erdoğan-Esad buluşmasında izdiham yaşanmaması için gazetecilerin yarısı aprona alındı. Korumaların daha öncekilerin aksine basın mensuplarına çok kibar davrandıkları, yardımcı oldukları gözlendi.

Havalimanının VIP bölümünde yaklaşık yarım saat birlikte sohbet eden ve portakal suyu içen Esad ve Erdoğan çifti, daha sonra karayolu ile öğle yemeği yiyip toplantı yapacakları 20 kilometre uzaklıktaki Bodrum Torba’daki beş yıldızlı Rixos Otel’e hareket etti. Erdoğan’ın Esad ile öğle yemeğinde Ortadoğu'daki önemli konuları görüşecekleri öğrenildi.

Esad çiftinin aile yaşamında tatil geleneği olmadığı için, Bodrum’da tatil yapma düşüncesi, Suriye kamuoyunda da sürpriz olarak değerlendirilmişti. Rixsos Otel'de yer ayırtılmasına ve her türlü hazırlığın yapılmasına rağmen güvenlik nedeniyle Esad çiftinin adı açıklanmayan başka bir otelde kalabileceği belirtildi. Yaklaşık bir hafta Türkiye'de kalması beklenen Esad çiftinin, bir tekneyle Bodrum’un koylarında günübirlik mavi tur yapabileceği de öğrenildi. Esad çifti için özel bir protokol uygulanmayacak, ancak güvenlikleri başta Muğla Emniyet Müdürlüğü olmak üzere Türk polisi tarafından sağlanacak. Esad çiftinin yanlarında özel korumaları da bulunuyor.

Esad ile görüşmesinin ardından Antalya’ya gidecek Erdoğan, yangın felaketiyle karşı karşıya kalan bölgelerde incelemelerde bulunacak.

A400M'nin retrofit faaliyetleri İspanya ve Almanya dışında sadece Kayseri'de yapılıyorTürkiye'nin üretim ortağı olduğu 'geleceğin nakliye uçağı' olarak nitelendirilen ve tank, TIR, helikopter taşıyabilen A400M uçaklarının retrofit (bakım-onarım-iyileştirme) faaliyetleri İspanya ve Almanya dışında sadece Kayseri 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde gerçekleştiriliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber