Geri Dön
SiyasetEski Bakan Güneş hayatını kaybetti

Eski Bakan Güneş hayatını kaybetti

42. Hükümet’te İçişleri Bakanlığı yapan, eski CHP Milletvekili Hasan Fehmi Güneş, 87 yaşında hayatını kaybetti.

Eski Bakan Güneş hayatını kaybetti

 

Güneş’in ölümünü, CHP Grup Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu duyurdu. Kılıçdaroğlu, “Hasan Fehmi Güneş’i en son Keçiören’de ziyaret etmiştim. Bu sabah haber geldi hayata gözlerini yummuş. Allah’tan rahmet diliyorum. Hasan Fehmi Güneş, Türk siyaset dünyasının önemli aktörlerinden birisiydi. En zor dönemde İçişleri Bakanlığı yaptı. Devletin saygınlığını temel ilke edindi” dedi.

‘Partimizin değeri’

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Partimizin değerlerinden önceki dönemler milletvekilimiz ve İçişleri Bakanlarımızdan kıymetli ağabeyimiz Hasan Fehmi Güneş’i kaybettik. Ailesine, partimize ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum” ifadelerini kullandı.

Güneş için bugün saat 11.00’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tören düzenlenecek. Törenin ardından Kocatepe Cami’nde öğle vakti cenaze namazı kılınacak. Güneş’in naaşı, perşembe günü Sakarya’nın Karapürçek ilçesinde toprağa verilecek..

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Hasan Fehmi Güneş’in vefatı dolayısıyla ailesine, Güven Hastanesi’nde taziye ziyaretinde bulundu. Kılıçdaroğlu, Hasan Fehmi Güneş’in oğlu Utkan Güneş ve torunu Hasan Fehmi Güneş’e başsağlığı diledi.

Hasan Fehmi Güneş kimdir?

Güneş, Sakarya’da 1934 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Güneş, Cumhuriyet Savcılığı ve serbest avukatlık yaptı. Cumhuriyet Senatosu Sakarya üyeliği (1975-1980) ile 18. ve 22. dönem İstanbul milletvekilliği yapan Güneş; Bülent Ecevit’in başbakanlığı döneminde, 1979 yılında İçişleri Bakanlığı görevinde bulundu. Güneş, Abdi İpekçi suikastinin aydınlatılması için olayın üzerine gitmesiyle biliniyordu. Sanatçı Aynur Aydan’la ilişkisinin gün yüzüne çıkmasının ardından istifa etmişti.