Geri Dön

Eski Sağlık bakanı Haberal'ı savundu

Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın kendisini Eski Başbakan Bülent Ecevit’le görüştürmediği iddialarını yalanlayarak, “Bu çok büyük bir haksızlık olur. Mehmet Haberal bana bizzat refakat etti” dedi.

Durmuş Ecevit'le kendisinin görüşmesini asıl istemeyenin ise "hanımefendi" olduğunu bildirdi. Kendisi de tıp doktoru olan Prof.Dr.Durmuş, "Ecevit'in sağlığı Başkent Hastanesi'nden çıktığında eskisine göre daha iyiydi" dedi.

Ergenekon Davası’nda Mahkeme Heyeti, Sağlık Bakanlığı’ndan Ecevit'le ilgili 2000 yılından sonra hazırlanan sağlık şurası raporlarının istenmesine karar verdi. Ecevit'in sağlık durumuyla ilgili 2000 yılından sonra yüksek sağlık şurası rapor veya raporlarının olup olmadığının sorulmasına, varsa ekleriyle birlikte gönderilmesinin istenilmesine karar verildi. Dönemin Sağlık Bakanı Osman Durmuş ise o iddialara yanıt verdi.

-“ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIK”-

Prof.Dr. Durmuş, Haberal'ın kendisini Ecevit’le görüştürmediği iddialarını “çok büyük haksızlık” olarak nitelendirerek, şunları ifade etti:

“Mehmet Haberal bana bizzat refakat etti. Ben Başbakan’ın iyi ellerde olduğunu düşündüm. Başkent Hastanesi’ne geldim, burada Rektör Mehmet Haberal’la görüştüm. Yukarıda yatıyor, dediler. Bakanların ve milletvekillerinin birçoğu başhekimlik katındaydı. Onlarla görüştüm. Onların yukarıya bırakılmadığını öğrendim. Ben, derhal yukarı çıktım. Yukarda Mehmet Haberal ve o zamanın Rektör Yardımcısı Nevzat Bilgin’le bizzat görüştüm.”

-“SAYIN BAKAN LÜTFEN İNİN”-

Durmuş, kendisinin Ecevit'le görüşmesini asıl istemeyenin Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit olduğunu belirterek, şunları ekledi:

“Ben tedavi için kullanılan tüm ilaçların kayıtlarının iki nüsha halinde hazır olmasını söylediğim anda hanımefendi geldiler. Gergindiler, zaten aşağıdaki bakanlar, milletvekilleri yukarıya çıkarılmıyordu. Ben de durumu hoş gördüm. ‘Sayın Bakan lütfen inin’ dedi bana. Ben de ‘Hanımefendi görevimi yapayım, gideceğim’ dedim. Hanımefendi gitti.”

Haberal'ın, Ecevit'in bizzat doktoru olmadığını, Rektör olarak nezaket ve disiplini organize ettiğini belirten Durmuş, Ecevit'in tedavi sonrasındaki durumunun hastalanmadan önceki durumundan daha iyi olduğunu vurgulayarak, şunları ekledi:

“Sağlık şurasının daha sonraki aylarda ve günlerde dedikodulara fırsat vermemek için başka bir üniversiteden konsültan çağırabileceğini söyledim ve Rektör olumlu karşıladı. Ben de müsteşarımla görüştüm. Basında yansıdığı gibi üniversite değiştirsin, hastane değiştirsin gibi bir iddiada bulunmadım. Ecevit Başkent Üniversitesi’nden çıktıktan sonra sağlığı daha mı iyiydi, daha mı kötüydü? Bence daha iyiydi. Hekimlikte amaç uygulanan veya kesilen tedavilere göre sonuçtur. Başbakan’la ilgili iddialar, benim kişisel kanaatim daha sonra yapılan polemikler, eksik bilgi yanlış bilgi, tıp bilgisi olmayan kişilerin söylediği şeylerdir.”

4 ilde uyuşturucu operasyonu! Gözaltılar varİstanbul merkezli 4 ilde, uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 65 şüpheliden 37'si yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber