Siyaset Ey Yunan, İzmir’i unutma!

Ey Yunan, İzmir’i unutma!

04.09.2022 - 07:00 | Son Güncellenme:

“Teknolojiye dayalı atılımla gurur duymamızın sebebi savaşa olan hevesimiz değil, ülkemizi güçlü tutma mecburiyetimizdir” diyen Erdoğan, Yunanistan’a seslendi: “Ey Yunan, bak tarihe bak. Vakti geldiğinde gereğini yaparız”

Ey Yunan, İzmir’i unutma

TAYFUR KARA- MUSTAFA KIRLAK Samsun DHA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun’da Çarşamba Havalimanı’nda Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST Karadeniz 2022 etkinliklerine katıldı. Alanda coşkulu bir kalabalığa seslenen Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Haberin Devamı

ZİHNİ DEVRİM: İlk kıvılcımını İstanbul’da bir avuç gencin yaktığı bu ateş, artık tüm Anadolu’yu ve hatta tüm bölgemizi kuşatmıştır. Bu yıl beşincisi düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivalinin kapsama alanı artık sınırlarımız dışına taşmıştır. Geçtiğimiz mayıs ayında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen TEKNOFEST’i gururla takip ettim. Bugün de TEKNOFEST Karadeniz’de sizlerle birlikteyiz. Karşımdaki bu muhteşem tablo bir şeyi ifade ediyor. TEKNOFEST evet bizim. TEKNOFEST’in ilkinin yapıldığı 2018’de günlük katılımcı sayısı 550 bin gibi bu tür bir etkinliğe göre fevkalade iyi bir sayı olarak gerçekleşmişti. Bugüne geldiğimizde sadece yarışmacı başvurusu 600 bine ulaşan bir TEKNOFEST’i yaşıyoruz. TEKNOFEST Karadeniz, ülkemizin 81 vilayetinden ve 107 ayrı ülkeden katılan 154 bin takım bünyesindeki 600 bin gencimizin 40 ayrı dalda yarıştığı bir şölene dönüştü. Bir teknoloji etkinliğinin özellikle gençlerimiz tarafından bu derece benimsenmesi gerçek anlamda bir zihni devrimdir. 

Haberin Devamı

OYUN DEĞİŞTİRİCİ HAMLE: Birileri ise hep yaptıkları gibi gençlerimizi küçümseyerek gönül dünyalarını karartarak, zihin dünyalarını karıştırarak bozgunculuk peşindeydi. Zaman bizim haklı olduğumuzu göstermiştir. Memet Nuri Demirağ’a, Nuri Killigil’e, Vecihi Hürkuş’a, Şakir Zümre’ye yaptıkları eziyetleri bugünkü gençlerimize yapmalarına izin vermedik, vermeyeceğiz. İnsanımıza yol açtık, imkan verdik ve hamdolsun sonuçta tüm dünyanın hayranlıkla izlediği bir yere geldik. Seçimi kazandığımız zaman Bush Amerika’nın başkanıydı. Ziyarete gittim ve ‘Hani bize İHA verecektiniz, ne oldu İHA’lar’ dedim. Condoleezza Rice’ı çağırdı, ‘Türkiye’ye hâlâ İHA vermediniz mi’ dedi. Vermedik dediler. ‘Hemen dedi süratle Türkiye’ye İHA’ları vereceksiniz’ ve bize o zaman 48 saatte İHA’ları gönderdiler. Rahmetli Özdemir Bayraktar ağabeyimiz de çocuklarıyla beraber adımı attı ve Bayraktar İHA’larını üretmeye başladılar. Bugün sadece silahlı insansız hava araçlarımız dünyanın 30’dan fazla ülkesinde ülkemizi gururla temsil ediyor. Nereden, nereye. Samsun’da ilk defa sizlerin takdirine sunulan ‘Kızılelma’ insansız savaş uçağımız dünya harp tarihinde oyun değiştirici bir hamle olarak görülmektedir. 

Haberin Devamı

TEKNOLOJİ ELÇİLERİMİZ: Göreve geldiğimizde yüzde 20 yerli milli, bu kadardı ama şimdi yüzde 80 yerli ve milli savunma sanayine sahibiz. Sevgili gençler, sizlerin her birini teknoloji elçilerimiz olarak görüyorum. Çılgın Türkler büyüyerek yoluna devam ediyor. Bayraktar’la Anka’yla Akıncı’yla Aksungur’la Atak’la Hürkuş’la Gökbey’le milli muharip uçak projesiyle ve daha nice teknolojiye dayalı atılımla gurur duymamızın sebebi savaşa olan hevesimiz değil, ülkemizi güçlü tutma mecburiyetimizdir. En büyük güvencemiz ve umuduz ne Z kuşağı ne Y kuşağı; TEKNOFEST kuşağıdır.

YUNANİS’TANA TEPKİ: Bir zamanlar Amerika’sından Avrupa’sına, Rusya’sından Japonya’sına hatta Hindistan’ından Brezilya’sına kadar nice ülkeler harıl harıl çalışarak teknoloji üretirken, bizimkiler vesayet ve darbe bataklığında çırpınıyordu. Onlar, gençlerini teknolojiyle bilimle erdemle yorarak yetiştirirken, bizdekiler üniversite kapılarında; evet benim başörtülü kızlarımı, üniversiteye almamakla uğraştılar. En son FETÖ ihanet çetesinin yaptığı alçaklıkların ortaya dökülmesi bile tek başına Türkiye’nin nelere rağmen bugünlere geldiğinin ispatıdır. Bu FETÖ değil mi ya başörtü için ‘teferruattır’ diyen. Teferruattır; yazıklar olsun. Şimdi nerede? Pensilvanya’da. Kimin beslemesi? Amerika’nın. Kimin dost kimin de karşımızda olduğunu iyi bilmemiz lazım. Şu anda bu Amerika; Dedeağaç’a, Yunanistan’a silahları, uçakları gönderiyor mu? Oradan S-300’lerle bizi tehdide kalkışıyor mu? Ey Yunan, bak tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur, ağır. Yunanistan’a tek cümlemiz var; İzmir’i unutma. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya bir gece ansızın gelebiliriz. Dün ülkemizin ayağına prangalar takarak, ilerlemesini engelleyenlerin bir yerlere fırsat kollayarak beklediğinden emin olun. İnşallah hep birlikte bunlara fırsat vermeyeceğiz. Vereceğimiz mücadele zorlu olacaktır ama sonunda ortaya çıkacak başarının getireceği huzurun, mutluluğun, refahın tarifi mümkün değildir. Aslında bu mücadelenin somut örneği işte burada TEKNOFEST’i düzenleyen Bayraktar kardeşler olarak karşınızda duruyor.

Haberin Devamı

Ey Yunan, İzmir’i unutma

Haberin Devamı

Kızılelma ve Hürkuş’u imzaladı

TEKNOFEST alanında Baykar’ın geliştirdiği Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) Bayraktar Kızılelma 2’nci Üretim Geliştirme Prototipi ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından özgün olarak geliştirilen ilk uçak konumundaki Hürkuş’u ziyaret eden Erdoğan, gövdelerini imzaladı.

Ey Yunan, İzmir’i unutma

‘Bu millet destan yazıyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST Karadeniz ziyareti sonrası AK Parti Samsun Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda partililere hitap etti. Erdoğan, “Pazartesi günü Afyonkarahisar ve Kütahya’daydık. Büyük taarruzun 100’üncü yıl döneminde hem zaferimizi kutladık hem de bu şehirlerimize kazandırdığımız eserlerin toplu açılış törenini yaptık. 30 Ağustos Zafer Bayramımızı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde milletin evinde de manasına yakışır şekilde kutladık. Perşembe günü gözleri ışıl ışıl 20 bin öğretmenimizi ülkemizin dört bir yanındaki görev yerlerine uğurladık. Pazartesi önce inşasını tamamladığımız kredi yurtlarımız toplu açılışını yapacak, ardından da Kabine Toplantımızı gerçekleştireceğiz. Salı günü de 3 günlük resmi bir ziyaret için Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’a gideceğiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TEKNOFEST Karadeniz ziyaretine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu:

‘Turistik seyahat yapmış’

“İktidara geldiğimizde yerli ve milli neydi yüzde 20 ama şimdi yüzde 80. Nereden nereye. Bu durarak, yatarak olmuyor Bay Kemal, çalışarak oluyor. Ama sağ olsun TEKNOFEST’e bir turisttik seyahat yapmış. Orada da kendisini dolaştırmışlar. İnşallah ilham almıştır. TEKNOFEST bize şu hakikati bir kez daha hatırlatmıştır. Bu millet tıpkı bir asır önce verdiği milli mücadelede olduğu gibi son derece kısıtlı imkanlarla gerçekten yeni ve büyük bir destan yazıyor. Ne diyor şair, ‘Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz: Gelmişiz, dünyaya milliyet nedir öğretmişiz!’ Bu millet böyle bir millet.”

Kılıçdaroğlu’nun helalleşme çıkışına değinen Erdoğan, “Ne diyor; helalleşme. Bu bir oyun. Bu oyunun yerini hesaplaşma söylemlerinin almasının gerisinde işte bu hazımsızlık var. İmam Hatip okullarımızla, ilim ve irfan yuvalarımızla, alimlerimiz ile ilgili hakaretlerin havada uçuşmasının gerisinde bu nobranlık var. Hatta kimi şahsiyet fukaralarının partimizin kapısına kilit vurmaktan bahsedecek kadar gözlerini karartmasının gerisinde bu faşist kafayı horlatma çabası vardır. Alevi Bektaşi kardeşlerimizi hedef alan edepsizlikler de ülkemize sığınan muhacirlere yönelik nefret söylemleri de bu oyunları birer parçasıdır. Dikkat ederseniz CHP ve yoldaşları milletten yüz bulamadıkça giderek daha fazla tehdit ve hakaret diline sarılıyor. Sayılı günler var. Bu sayılı günleri gayet iyi değerlendirecek ve inşallah 2023’te de Cumhur İttifakı olarak sandıkları patlatacağız” dedi.

Erdoğan Putin ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Türkiye-Rusya ilişkilerinin yanı sıra tahıl ihracı ve Zaporijya Nükleer Santrali’ne dair gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, eski Sovyetler Birliği’nin son devlet başkanı Mihail Gorbaçov’un vefatı dolayısıyla taziyelerini iletti.

Erdoğan, tahıl anlaşmasında olduğu gibi, Zaporijya Nükleer Santrali konusunda da Türkiye olarak kolaylaştırıcı rol oynayabileceklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Akkuyu Nükleer Santrali’nin planlandığı şekilde ilerlemesi noktasında kararlılıklarını yineledi. İki lider, tüm bu konuları, gündemlerindeki diğer hususlarla birlikte, 15-16 Eylül’de Şanghay İşbirliği Teşkilatı Zirvesi vesilesiyle biraraya gelecekleri Semerkant’taki görüşmede ayrıntılarıyla ele alma konusunda mutabık kaldı. l İSTANBUL DHA