Geri Dön
Siyaset'Fahiş fiyatların önüne geçeceğiz'

'Fahiş fiyatların önüne geçeceğiz'

Enflasyonun yol açtığı hayat pahalılığı konusundaki sıkıntıları çok iyi bildiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, maliyetleri düşürmek ve fırsatçılarla mücadele etmek suretiyle en kısa sürede enflasyonun kontrol altına alınacağını söyledi.

'Fahiş fiyatların önüne geçeceğiz'

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ / KIRŞEHİR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ahi Evran programında “Maliyetleri düşürmek ve fırsatçılarla mücadele etmek suretiyle en kısa sürede enflasyonu kontrol altına alarak raflardaki, etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz” dedi.

Erdoğan, Kırşehir Cacabey Meydanı’nda düzenlenen 2021 UNESCO Ahi Evran Anma Yılı Ahi Evran İzinde Esnaf Buluşması’nda vatandaşlara hitap etti. Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi:

AHİLİKLE İFTİHAR EDİYORUZ: Dünyanın hiçbir yerinde esnaf ve sanatkar, bizimki gibi ilim, ahlak ve sanatı birleştiren köklü bir geleneğe tarihi bir role sahip değildir. Ecdadın bize miras bıraktığı bu köklü kurumla iftihar ediyoruz. Zamana yenik düşmeyen, değerinden bir şey kaybetmeyen ahilik bugünün dünyasının ihtiyaçlarına da derman olacak düsturlarıyla en kıymetli hazinelerimizden biridir. Ahi Evran’ın 850. doğum yılının UNESCO tarafından 2021 yılı programına alınması bu bakımdan çok isabetli olmuştur. İlimin irfanla ticaretin ahlakla bütünleştiği Ahilik müessesini tüm dünyaya ve genç nesillere tanıtmanın vesilesi haline getirmenin gayreti içindeyiz... Ahilik teşkilatı asırlarca bu topraklarda ticaretin ve dayanışmanın belkemiği olmuştur... Bizlere düşen görev tarihimizin iz bırakan olaylarını önce kendimiz hatırlamak sonra da tüm dünyaya hatırlatmaktır. Millet olma bilincini bu şekilde canlı tutacağız. Kendi siyaset hayatımızda da devlet yöneticiliğinde de hep bu anlayışla hareket ettik. İşte bunun için 2023 hedefleri diyoruz, 2053 ve 2071 vizyonu diyoruz...

İMKANLARI SEFERBER ETTİK: İki yıldır dünyayı sarsan her ülkeye ekonomik bakımdan ağır darbeler vuran salgınla mücadele ediyoruz. Salgından en çok etkilenenlerin başında esnafımız, sanatkarımız ve ticaret erbabımız geliyor. Vakaların görülmeye başladığı andan itibaren esnafın yükünü hafifletmek için çeşitli tedbirler aldık. Tezgahınızı açık tutmak için devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik.

FELAKET TELLALLARINA KALSA...: Her ne kadar ülkemizde kökünü bir türlü kurutamadığımız kadrolu felaket tellalları endişe ve karamsarlık havası yaymak için uğraşsa da sizler bu samimi gayretlerimizi biliyoruz. Şeamet tellallarına kalsak Türkiye bugüne kadar defalarca batmıştı, bitmişti, yerle yeksan olmuştu. Türkiye’nin ve milletinin felaketinden kendine iktidar çıkarmaya çalışanların da utanması olmadığını hep birlikte görüyoruz.

ENFLASYONU KONTROL ALTINA ALACAĞIZ: Ekonomide aldığımız tedbirler ve hayata geçirdiğimiz uygulamalar sayesinde dünyanın en yüksek büyük rakamlarına biz ulaştık. İhracatta rekor üstüne rekor kırıyoruz, istihdam salgın dönemi öncesinin dahi üstüne çıktı. Yatırımcılarımız üretimi artırmak için makine bulmakta, hammadde temininde, lojistik kanallarını genişletmekte zorlanıyor. Enflasyonun yol açtığı hayat pahalılığı konusundaki sıkıntıları da gayet iyi biliyoruz. Maliyetleri düşürmek ve fırsatçılarla mücadele etmek suretiyle en kısa sürede enflasyonu da kontrol altına alarak raflardaki, etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz.

Şeker pancarı alım fiyatı 420 lira

Geçtiğimiz yıl şeker pancarı üretiminde 23 milyon tonla cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştık. İnşallah bu yıl da bereketli bir sezon geçireceğimize inanıyorum. Şeker pancarının alım fiyatını geçtiğimiz yıl ton başına 336 lira olarak belirlemiştik. Bu yıl alım fiyatımız ton başına 420 liradır. İyi mi? Yüzde 25’lik bir artışı ifade eden şeker pancarı alımı fiyatımızın ülkemize ve çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Fahiş fiyatların önüne geçeceğiz

‘Çalınmadık kapı bırakılmayacak’

AK Parti Kırşehir yeni il binasının açılışını da yapan Erdoğan özetle şunları söyledi: “İstikbalimizin teminatı olan gençlerimizin Anadolu’nun manevi mimarlarını tanımasını arzu ediyoruz. Kırşehir AK Parti il binasının açılışı heyecanını yaşıyoruz. Yaklaşık 1000 metrekarelik yeni hizmet binasıyla ve yeni yönetimiyle birlikte Kırşehir’de AK Parti’nin bu döneminin çok daha farklı olacağına inanıyorum. Her alanda olduğu gibi elbette siyasi faaliyetlerde de modern ve geniş binalara sahip olmak gerekiyor. Atalarımız bunun için bir mekana şeref katan oradaki insanlardır demişlerdir. Şimdi yeni yönetime inanıyorum ki bu bina, yeni bir zenginlik ve güç katacaktır. Kapı kapı dolaşmak suretiyle girilmedik mekan çalınmadık kapı bırakılmayacak. Böylece 2023 Kırşehir’de gerek cumhurbaşkanlığı gerek milletvekilliği seçimleri için yeni bir dönemin adresi olacaktır.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Takla atan aracı bırakıp kaçtılarBursa'nın İnegöl ilçesinde kavga ihbarına giden polis ekiplerini gören şüphelilerin kaçtığı hafif ticari araç takla attı. Takla atan araçtan çıkan 3 şüpheli, yaya olarak kaçıp, kayıplara karıştı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler