Geri Dön
SiyasetFETÖ’cülere iltica hakkı!

FETÖ’cülere iltica hakkı!

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan askerlerden Süleyman Özkaynakçı’ya iltica hakkı tanınmasına hükmetti. Kararı skandal olarak niteleyen Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Yunan makamlarının, uluslararası yükümlülüklerini dahi çiğnediğini vurguladı...

FETÖ’cülere iltica hakkı!

Yunanistan’da Danıştay, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan darbecilere iltica hakkı verilmesini kararlaştırdı. Danıştay Genel Kurulu, darbecilerden Süleyman Özkaynakçı için verilen iltica hakkına Yunan hükümetinin yaptığı itiraza yönelik nihai kararını açıkladı.

Emsal teşkil edecek kararda, hükümetin itirazı reddedilerek, firari eski askerlere iltica hakkı tanınmasına hükmedildi.

Cenevre Sözleşmesine atıfta bulunulan kararda, Özkaynakçı’nın darbe girişimine katıldığına ve FETÖ üyesi olduğuna yönelik yeterli delil olmadığı ifade edildi. Danıştay tarafından verilen kararın ardından, Özkaynakçı için seyahat belgesi temin edilebilecek. Yunan basınına göre, askeri bir bölgede koruma altında bulunan darbeci askerlerin 3’üne daha Yunan İltica Dairesi tarafından iltica hakkı tanınmıştı.

‘Cenevre Sözleşmesi’nin ihlali’

Karara ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Yunanistan Danıştayı, 15 Temmuz hain darbe girişiminin faillerinden Süleyman Özkaynakçı’ya iltica hakkı tanınmasına Yunanistan Hükümeti’nin itirazını reddederek skandal bir karara daha imza atmıştır” ifadesine yer verildi. Yunanistan Danıştayı’nın bu kararının Yunanistan’ın terörle mücadele konusundaki uluslararası yükümlülüklerine aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, kararın ayrıca 1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin Cenevre Sözleşmesi’nin de ihlali niteliğinde olduğu belirtildi. Açıklamada, “Yunanistan, darbeci hainlerin iadesini defalarca reddederek Türk milletinin vicdanını yaralayan bu tür kararlara zemin hazırlamıştır. Yunan makamları, uluslararası yükümlülüklerini dahi çiğneyecek kadar hukuk anlayışından yoksun yargı mekanizmalarına sığınarak darbeciler için ülkelerinin güvenli liman olmasına daha fazla müsaade etmemelidir” değerlendirmesinde bulunuldu.

‘Teröre destek kadar ağır ve utanç verici’

Yunanistan’da Danıştay Genel Kurulu’nun, 15 Temmuz sonrası Yunanistan’a kaçan FETÖ’cüler için iltica hakkı tanımasına hükmetmesinin ardından Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter’dan karara tepki gösterdi. Yunan yargısının “darbecileri himaye eden skandal bir karara daha imza attığını” söyleyen Çelik, şunları kaydetti: “Terörle mücadelede çifte standartlarla davranmak teröre destek vermektir. Darbecileri himaye eden yargı kararları da darbeye destek vermek anlamına gelmektedir. Açık ve net, Yunan yargısı verdiği kararlarla, Türkiye düşmanlarının ve darbecilerin yanında yer almıştır. Bu, teröre destek vermekten daha ağır ve utanç verici bir tutumdur. Teröre karşı verdiğimiz mücadelede olduğu gibi, darbecilere karşı da kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu mücadele sırasında teröristlere silah vererek destek olanları ve darbecileri yargı kararları ile himaye edenleri asla unutmayacağız.” - ANKARA Milliyet

‘Basiretsizlik’

Milli Savunma Bakanlığı ve askeri yetkililer de Yunan mahkemesinin kararına tepki gösterdi. Milli Savunma Bakanlığı ve askeri yetkililer, söz konusu karara ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Güven artırıcı önlemlerin yeniden başlatılmasının konuşulduğu ve her türlü iyi niyeti gösterdiğimiz şu günlerde, darbeci hainler hakkında verilen mahkeme kararı tam bir basiretsizlik örneği olmuştur. Darbeci teröristlerle ilgili hukuka, demokrasiye ve iyi komşuluk ilişkilerine uygun kararlar alınmadan, güven artırıcı önlemlerin uygulamalarında bir gelişme beklenemez. Bunun da ilişkilerimize ciddi olumsuz etkileri olacağı açıktır.” - ANKARA AA

‘Karar AB dahil bütün taraflarca kınanmalı’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Yunanistan’a kaçan darbecilere iltica hakkı verilmesine tepki gösterdi. Kalın Twitter’dan şu mesajı paylaştı: “Yunanistan Danıştayı, bir darbeciye iltica hakkı tanıyarak uluslararası anlaşmaları çiğnemiş ve Yunanistan’ın darbeciler ve teröristler için güvenli bir ülke olduğunu ifade etmiştir. Bu skandal kararın AB dahil bütün taraflarca reddedilmesi ve kınanması gerekir.”

‘Hukuk katliamının sorumlusu Yunanistan’

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: “Evrensel hukuka ve demokratik değerlere inanan hiçbir kişi veya yönetimin, Yunanistan yargısının teröristleri bağrına basan kararlarını kabul etmesi mümkün değildir. Bu hukuk katliamının sorumlusu; uluslararası anlaşmaları reddederek, ülkelerini teröristlere güvenli liman haline getiren Yunanistan yargısı ve örgüt üyelerine kapılarını açarak Avrupa’nın orta yerinde bir terör sığınağı kuran Yunanistan siyasetidir. Şunu açıkça belirtmeliyiz ki; kimin ne karar aldığına bakmaksızın FETÖ mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.”

‘Darbecilere sahip çıkan bir zihniyet’

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu: “Darbecilere sahip çıkan bir zihniyetin ürünü. İnşallah - dostumuzu düşmanımızı biliyoruz - öyle büyük bir ülke olacağız, öyle güçlü olacağız ki liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın yolunda dostlarımıza güven, düşmanlarımıza da korku salmaya devam edeceğiz Allah’ın izniyle. Yeter ki bir olalım, beraber olalım. Bu birlik ve beraberlik şu an ortada. Aramıza fitne sokmaya çalışanlara, bizi birbirimize kırdırmak isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Dur ihtarına uymayan şüpheliler kovalamaca soncu yakalandıKahramanmaraş'ın merkez Dulkadiroğlu ilçesinde "dur" ihtarına uymayan otomobildeki 5 şüpheli kovalamaca sonucu gözaltına alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler