Geri Dön

'Fondaki paranın akıbetini sorun'

21. yüzyıl Türkiye’sinde gençlerin bir kısmının bilgisayar ve internete sahip olmamasının büyük ayıp olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, bu amaçla kullanılması gereken ‘Evrensel Hizmet Fonu’ndaki paranın nerede olduğu sorusunu tekrarladı.

'Fondaki paranın akıbetini sorun'

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel bütçe dışında “Evrensel Hizmet Fonu”nu hatırlatarak, “Bu fonda biriken paralar var. Bu paraları kullanacak olan Milli Eğitim Bakanlığı. Gençlere, öğrencilere bilgisayar sağlayabilir. Gençlerin sorması lazım. Fon nereye gitti şu ana kadar bilmiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, video konferansla bir araya geldiği üniversite öğrencilerinin sorunlarını dinledi. Üniversiteli gençlerin sorunlarını yakından takip ettiklerini belirten Kılıçdaroğlu, bunların çözümünün siyaset kurumunda olduğunu söyledi.

Yoksulluk envanteri

Bütün dünyada teknolojik gelişmeler yaşanırken, 21. yüzyıl Türkiye’sinde gençlerin bir kısmının bilgisayar veya internete sahip olmamasının büyük ayıp olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Belediyelerimiz aracılığıyla bir yoksulluk envanteri oluşturmaya çalışıyoruz. Belki iktidarın elinde de böyle bir envanter vardır. Dolayısıyla yoksul aileler üç aşağı beş yukarı bellidir. O ailelerin internet harcamalarını bir şekliyle siyasal iktidar karşılayabilir” dedi.

Genel bütçe dışında “Evrensel Hizmet Fonu” diye bir fon olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bu fonda biriken paralar var. Bu paraları kullanacak olan Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ile iş birliği yaparak, Evrensel Hizmet Fonu’nun kaynaklarından bilgisayarı olmayan gençlere, öğrencilere bilgisayar sağlayabilir, bazı masraflarını karşılayabilir. Biz ısrarla ‘bu Evrensel Hizmet Fonu’nda toplanan para ne oldu’ diye soruyoruz. Gençler bunu pek sormuyorlar. Belki bu fondan haberleri yok. Dolayısıyla gençlerin de sorması lazım. Bu fonun özellikle teknolojik altyapı yetersizliği yaşayan okulların, öğrencilerin sorunlarını çözmekte kullanılması gerekiyor. Ama bu fon nereye gitti şu ana kadar bilmiyoruz” dedi.

Vergim nereye harcandı?

Kılıçdaroğlu, televizyonu olmayan 750 binin üstünde hanenin, internete erişemeyen 2 milyonun üzerinde ailenin bulunduğuna dikkati çekti. Bir ülkede demokrasinin gelişebilmesi ve demokratik bir ortamda herkesin nefes alabilmesi için “Ben vergimi ödüyorum, ödediğim vergiler nereye harcanıyor?” sorusunun sorulması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye’de insanların doğumdan ölüme kadar vergi ödediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, Türkiye’de demokrasi isteniyorsa, ülkeyi yönetenlerin vereceği en ciddi cevabın, “toplanan vergilerin nereye harcandığı” olduğunu ifade etti.

İstanbul'da PKK operasyonu: Gözaltılar varİstanbul Emniyet Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne (TEM) bağlı polis ekipleri, il genelinde terör örgütü PKK'ya yönelik daha önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında girilen adreslerde arama yapan polis ekipleri çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber