Geri Dön

Gül: Tiyatro insanlığın ortak kültürünün en somut göstergelerindendir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tiyatronun, insanlığın ortak kültürünün en somut göstergelerinden biri olduğunu belirterek, "Üniversite yıllarında öğrenci yurdunda tiyatro sorumlusu olarak görev yapmış bir sanatsever vasfıyla da bütün tiyatrocularımızın 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü kutlarım" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül “Dünya Tiyatrolar Günüö nedeniyle yayınladığı mesajda, insanlar ve kültürler arası ilişkilerin gittikçe araçlara bağlı ve dolaylı hale geldiği günümüzde, sözü kullanabilmenin ve yüz yüze olmanın değerinin arttığını vurguladı. Jestlerin, mimiklerin, ses tonunun ve yerine göre sükutun yoğun anlamlar içerdiği insan ilişkilerinin, mekanik veya elektronik araçlarla bir yandan kolaylaşırken, diğer yandan daha karmaşık ve kodlara mahkum hale geldiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, “Oysa sözlü kültürün hepimizi bir anda sarıveren sıcak, canlı ve ruha seslenen ürünlerinin, güçlerini dolaysızlıktan ve içtenlikten aldığı açıktır" dedi.

İnsanla yaşıt olan iletişim faaliyetlerinin geçirdiği tarihsel süreçlerin kabaca söz, yazı ve görüntü dönemleri olarak sınıflandırıldığını ifade eden Gül hayatın gülünç veya acıklı her türlü halini anlatan tiyatro sanatının da bütün bu süreçlerde ilk andan beri insanın yanında olduğunu kaydetti. Gül, bu anlamda tiyatronun, insanlığın ortak kültürünün en somut göstergelerinden biri olduğunu vurgulayarak mesajına şöyle devam etti:

“Sözlü kültürden doğmasına rağmen, yazı ile daha sistemli bir yapıya kavuşan tiyatro, görüntünün baskın olduğu modern dönemde ise, insanî olanı öne çıkararak farkını ortaya koyar. Böylece tiyatro ve tiyatrocular, başta sinema olmak üzere, modern görsel sanat ürünlerine ruh verir ve sanatseverler için sahici bir sığınak olarak değer ifade eder. Üniversite yıllarında öğrenci yurdunda tiyatro sorumlusu olarak görev yapmış bir sanatsever vasfıyla da bütün tiyatrocularımızın 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü kutlarım. Bu vesileyle, başta duayen sanatçımız Nejat Uygur olmak üzere, tüm tiyatrocularımıza sağlık ve esenlik dolu günler dilerim."

Hasta ve yakınları sağlık memuruna saldırdı; 1 gözaltıSakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'inde görevli sağlık memuru Celalettin Karabıyık, pansuman yaptığı sırada hasta ve yakınları tarafından darbedildi. Saldırganlardan biri yakalanarak gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber