Geri Dön

Güle astronot konuk

Fransanın AB İşlerinden sorumlu bakanı ve ülkesinin uzaya gönderdiği ilk kadın astronot Haignere, "Türkiyenin AB üyeliğini destekliyoruz" mesajını vermek için Türkiyeye geliyor

axsiy022.jpg Kas ve iskelet hastalıkları alanında uzman olan ve sinir bilimlerinde doktora yaparak Fransanın tanınmış bilim adamları arasına giren Haignere, 2001de Uluslararası Uzay İstasyonunda 10 gün geçirdi. 2002de bilim, teknoloji ve uzay çalışmalarından sorumlu bakanlığa atandı. Geçen yıl da AB ile ilişkilerden sorumlu biriminin başına getirildi.Öte yandan Haignere, Fransa hükümetinin KKTCyi ziyaret eden ve KKTC yetkililerini kabul eden yetkilisi unvanına da sahip. Kıbrısa yaptığı ziyaret sırasında kuzeye de geçerek KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talatla bir araya gelen Haignere, Temmuz 2004te de Talatı makamında kabul etmişti. Ülkesinin uzaya gönderdiği ilk kadın astronot olan Claudie Haignere, Fransanın AB İşlerinden sorumlu bakanı olarak bugün Türkiyeye geliyor. Bugün İstanbula gelecek Haignere, yarın Ankarada Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Ali Babacan, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış ve AB Genel Sekreteri Murat Sungar ile görüşecek. Fransada iktidarda yer alan Halk Hareketi İçin Birlik Partisinin (UMP) Türkiyenin AB üyeliğine karşı tavrı ve AB ile müzakerelerin bitiminden sonra Türkiyenin üyeliğini Fransız halkının oyuna sunma kararı nedeniyle gerginleşen Ankara-Paris ilişkilerini geliştirmek için gelen eski astronot bakan, destek mesajı getirecek. Haignerenin, "Kendi içimizdeki tüm siyasi tartışmalara rağmen, Türkiyenin AB üyelik sürecini destekliyoruz" mesajı vermesi bekleniyor. Gül, Fransanın BM Güvenlik Konseyindeki etkisini Kıbrıs Türkleri lehine kullanmasını talep edecek.

İstanbul'da meydanlar boş kaldıİstanbul Eminönü ve Karaköy'de son durum havadan fotoğraflandı. Corana virüs salgını nedeniyle yapılan "Evde kal" çağırıları ve önlemlerin ardından vatandaşlar alınan kararlara uymaya başlayınca meydanlar boş kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber