Geri Dön
SiyasetGüler ve Aygün’e kınama istemi

Güler ve Aygün’e kınama istemi

CHP Parti Meclisi’nde Birgül Ayman Güler ve Hüseyin Aygün kınama istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildiler. Kurul, kınama cezası verirse parti tüzüğü hükümleri gereği her iki isim 2015 seçimlerinde CHP’den milletvekili adayı olamayacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanan CHP Parti Meclisi’nde (PM) İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ve Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün verdikleri demeçler nedeniyle “kınama” istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevkedildi. Parti kulislerinde Güler’in disipline sevki bir süredir tartışılmasına karşın, Aygün’ün aynı istemle disipline sevkedilmesi sürpriz olarak değerlendirildi.
Kılıçdaroğlu’nun ise Aygün’ün sevkinin ertelenmesi talebine, “Arkadaşlar, bugüne kadar neler affettim biliyorsunuz ancak kurultayda bir söz verdim ve o sözü tutmam gerekiyor” dediği öğrenildi.
Kılıçdaroğlu başkanlığında dün parti genel merkezinde toplanan CHP PM’de dün sürpriz iki disiplin istemi tartışıldı. Toplantıya bir süredir disiplin cezası alacağı gündemde olan Güler ve Aygün’ün dosyaları geldi.
Erteleme talebi
Güler, Kastamonu’da partisinin yerel seçimlerde Gülen cemaati ile işbirliği yaptığı iddialarını gündeme getirmişti. Aygün ise, twitter üzerinden Şişli Belediyesi’ndeki tartışmalara ilişkin, “Bir belediyede ise günlerdir gazetelere yansıyan İnönü-Emir Sarıgül kavgası var. Eee, sen İstanbul Belediye başkanlıklarını bir kişinin aile şirketi olarak dağıtırsan olacağı budur” ifadelerini kullanmıştı.
Alınan bilgilere göre, toplantıda bazı üyeler Aygün’ün dosyasının bir sonraki PM toplantısına bırakılmasını önerdi. Kılıçdaroğlu ise “Arkadaşlar, ben bu partide neler neler affettim. Hepiniz şahitsiniz. Defalarca bu arkadaşları uyardım. Kurultayda da örgütüme bir söz verdim. Bu sözümü tutmam gerekiyor. Benden disiplin isteniyordu. Bundan sonra disiplin süreci başlayacak. Bundan sonra en yakınımdaki kişi olsa bile tanımam, disipline sevk ederim” dedi. Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri PM üyelerinin çoğunluğu tarafından ikna edici bulundu ve oylama sonuçlarına da yansıdı.
Aygün’e 13, Güler’e 1 ret
Alınan bilgilere göre verilen önerge doğrultusunda kapalı yapılan oylamada Güler’in YDK’ya sevki 56 kabul ile çıktı, bir PM üyesi ise Güler’in sevkine ret oyu verdi. Toplantıda Aygün’ün de kınama istemiyle sevki partinin sol kanadında tepki çekti. Alınan bilgilere göre 43 PM üyesi Aygün’ün YDK’ya sevkine onay verirken, 13 üye Aygün’ün sevkine ret oyu verdi. Kulislerde her iki kanattan birer ismin YDK’ya sevkiyle dengenin sağlanması politikasının izlenmesi nedeniyle böyle bir karar alındığı ifade ediliyor.
YDK, kınama cezası verirse parti tüzüğü hükümleri gereği her iki isim 2015 seçimlerinde CHP’den milletvekili adayı olamayacak. Tüzüğün “Kınama cezası alanlar bir (1) yıl süre ile parti organlarına seçilemezler, seçilmiş iseler görevden alınırlar” hükmü gereği Güler ve Aygün’ün YDK’dan kınama cezası almaları durumunda CHP’den vekillik yolu kapanacak.

Aygün istifa edebilir

Alınan bilgilere Aygün, YDK’dan ceza çıkmasını beklenmeden partiden istifayı düşünebileceğini yakın çevresine aktardı. Bu arada CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Anadolu Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, “Kararı herkes gibi ben de hiç olmayacak bir yerden TBMM Genel Kurul kürsüsünden yapılan bir konuşmadan öğrendim” ifadesini kullandı. Güler, “Süheyl Batum’un ihraç kararının tüzük ihlali olduğu kabul edilmiş oldu. Çünkü Batum’u Merkez Yönetim Kurulu (MYK) isteğiyle YDK ihraç etmişti. Bu durumda MYK ve YDK suç işlemiş durumda” dedi.