Geri Dön
SiyasetHaiti Cumhurbaşkanı suikastının zanlısı serbest bırakıldı

Haiti Cumhurbaşkanı suikastının zanlısı serbest bırakıldı

Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise suikastı failinin ülkesine iadesi talepli davada, mahkeme önce sitem etti sonra da şüpheli Samır Nasrı Salem Handal’ın oy çokluğuyla ülkesine iadesinin reddine ve tahliyesine karar verdi. Kararı duyunca sevinç çığlığı atan şüpheli gözyaşlarına boğuldu.

Haiti Cumhurbaşkanı suikastının zanlısı serbest bırakıldı

ELİF ALTIN İstanbul - Ürdün kökenli Samır Nasrı Salem Handal, iddiaya göre 6-7 Temmuz 2021 gecesi beraberindekilerle Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise’nin özel mülküne girerek, Cumhurbaşkanı’nı öldürüp eşini yaraladı. Şüphelilerin çoğu yakalanırken, Handal kaçmayı başardı. Haiti’de “suç örgütü mensubu olmak”, “cinayet”, “cinayete teşebbüs” ve “soygun” suçlarından kırmızı bültenle  aranan şüpheli, Türkiye’ye 15 Kasım 2021’de havayoluyla giriş yaptığı sırada yakalandı ve aynı gün Haiti’ye iade edilmesi amacıyla geçici olarak tutuklandı.  

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu şüpheli Samır Nasrı Salem Handal SEGBİS ile katıldı. 

Son sözü sorulan şüpheli, “Polis benim hakkımda yanlış bir suçlama yapmıştır. Bu nedenle Interpol kararı kalkmıştır. Türkiye beni neden hala tutmaktadır? Sizden adil bir yargılama talep ediyorum. Cezaevinden çıkmak istiyorum, geri gönderilmek istemiyorum. Geri gönderilirsem ya işkenceye maruz kalacağım ya da öldürüleceğim” dedi.Mahkeme Başkanı hükmünü açıklamadan önce avukatlara, “Mahkemeye ‘Adil yargılama yapmadı’ gibi bir suçlama yapamazsınız. Bir hakim için en ağır şey budur. Bir daha böyle bir ithamda bulunacaksanız heyeti reddedin” siteminde bulundu. Şüphelinin ülkesine iadesi talebini oy çokluğuyla reddeden heyet tahliyesine karar verdi. Kararı tercümanın çevirisiyle öğrenen şüpheli, sevinç çığlığı attı ve gözyaşı döktü.