Geri Dön
SiyasetHDP iddianamesini AYM kabul etti

HDP iddianamesini AYM kabul etti

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, HDP’nin kapatılması istemiyle yeniden açılan davada iddianamenin oy birliğiyle kabulüne karar verdi.

HDP iddianamesini AYM kabul etti

Heyet, ilk inceleme sırasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tedbir talebini de ele aldı. Yüksek Mahkeme, başsavcılığın HDP’nin Hazine yardımlarının bulunduğu banka hesabına bloke konulması yönündeki tedbir talebini bu aşamada reddetti.

‘Biz kararlıyız’

AYM’nin iddianameyi kabul etmesinin ardından, MYK üyeleriyle birlikte açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, şunları kaydetti: “AYM, iddianameyi kökten reddetme fırsatına sahipti. Bunu yapması için de yeterince hukuki ve vicdani sebep mevcuttu. AYM iddianameyi reddetmiş olsaydı demokrasi umudu adına önemli bir mesaj vermiş olacaktı. AYM’nin tarihi bir fırsatı heba ettiğini açıkça söylemek zorundayız. AYM’nin bundan sonraki süreçte bu vebali ortadan kaldıracak bir tutum sergilemesi yönünde beklentimizi korumak istiyoruz. Demokratik siyaset mücadelesinin geriletilmesine asla izin vermeyeceğiz. HDP’yi kapattırmayacağız, büyüterek devam ettirecek gücümüz vardır. AYM, HDP’yi kapatma kararı verirse kendini kapatma kararını da vermiş olacaktır. Biz kararlıyız, HDP’yi sonuna kadar savunacağız, kimsenin şüphesi olmasın HDP’yi yaşatacağız.”

Şimdi ne olacak?

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, bir siyasi partinin kapatılması istemiyle AYM’ye açılan davalarda, “ceza davası” prosedürü izleniyor. Hazırlanacak tensip tutanağında kapatma davası sürecinde izlenecek yöntem belirlenecek. İddianame, ön savunmanın verilmesi için HDP’ye gönderilecek. Tensip tutanağının imzalanmasıyla tebliğe çıkarılacak iddianamenin partiye tebliğinden itibaren ön savunma için süre başlamış olacak. Parti tarafından ön savunmanın verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, esas hakkındakini görüşünü sunacak. Bu görüş de HDP’ye gönderilecek. Daha sonra AYM tarafından belirlenecek tarihlerde Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Bütün sürecin ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Raporun, AYM üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek. Belirlenen günde davayı 15 kişiden oluşan AYM heyeti karara bağlayacak.

Kavşakta iki otomobil çarpıştı: 2'si çocuk 6 yaralıKocaeli'nin İzmit ilçesinde, kavşakta iki otomobilin çarpıştığı kazada 2'si çocuk 6 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler