Siyaset HDP üçüncü ittifak için sona yaklaştı

HDP üçüncü ittifak için sona yaklaştı

08.08.2022 - 07:01 | Son Güncellenme:

Kapatma davası devam eden HDP, bir yandan da seçim stratejileri üzerinde çalışıyor. HDP’nin çağrısı ile başlatılan sol ve sosyalist partilerden oluşan ve “7’li masa” olarak adlandırılan üçüncü ittifak çalışmasında sona yaklaşıldı.

HDP üçüncü ittifak için sona yaklaştı

NAMIK DURUKAN-  “Demokrasi İttifakı” olarak isimlendirilen üçüncü ittifak İstanbul’da 25 Ağustos’ta yapılacak kapsamlı bir toplantı ile kamuoyuna duyurulacak.Toplantıya siyasi partilerin yanı sıra aydın, yazar, sanatçı ve sendikaların yöneticileri de davet edilecek. İttifakın çalışmaya başlaması ile birlikte ilk etapta Türk Tabipler Birliği (TTB), DİSK ve KESK’in de aralarında olduğu meslek örgütleri ve sendikalara ziyaretler yapılarak oluşuma destek istenecek. İttifaka katılmayan TKP ve Sol Parti’yi tekrar davet etmek amacıyla iki partiye heyet olarak yeni ziyaretler yapılacak.

Haberin Devamı

HDP yönetimi, mahkemenin kapatma ihtimaline yönelik alternatifler üzerinde de çalışıyor. Hem HDP hem de bileşen partilerden biri ile seçime girecek şekilde çalışmalara son şekli verildi. HDP’nin kapatılması halinde olası baskın seçim de dikkate alınarak bileşen partilerden biri ile seçime girecek şekilde ikinci milletvekili listesi hazırlandı.