Geri Dön
SiyasetHDP'li Güzel için hazırlık komisyonu

HDP'li Güzel için hazırlık komisyonu

TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu, PKK'lı teröristle fotoğrafları ortaya çıkan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in "terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin iki Cumhurbaşkanlığı tezkeresi için hazırlık komisyonu kurdu.

HDP'li Güzel için hazırlık komisyonu

Karma Komisyon Başkanı AK Partili Bekir Bozdağ, mevzuat uyarınca, hazırlık komisyonun 5 üyeliğinin siyasi parti grupları arasında TBMM'deki temsil oranlarına göre paylaşıldığını, bu çerçevede komsiyonda 3 AK Partili, birer de CHP ve HDP'li milletvekilinin görev yapacağını kaydetti. Komisyon üyelerinin kura yöntemiyle belirlendiğini aktaran Bozdağ, "Kura sonucuna göre AK Parti grubundan Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, CHP grubundan Antalya Milletvekili Rafet Zeybek ve HDP grubundan Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki komisyon üyeleri olarak belirlendi" bilgisini verdi.

TBMM Hazırlık Komisyonu ilk toplantısını yaptı. Güzel'e yazılı ve sözlü savunması için tebligat çıkarılmasına karar verildi. Tebligatta Güzel'den, 28 Ocak Cuma gününe kadar yazılı savunma, 31 Ocak Pazartesi saat 14.00'e kadar ise sözlü savunmasını yapması istendi.