Geri Dön

Her yeniliğe tepki olur, doğal

Ekmeleddin İhsanoğlu’na parti içinden gelen eleştirileri ‘doğal’ karşıladığını söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Tanındıkça tepkiler azalacaktır’ dedi

Her yeniliğe  tepki olur, doğal

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin parti içinden gelen tepkileri doğal bulduğunu belirtti; özellikle Alevilerden gelen, “Sağ adaya mahkûm edildik” eleştirisine ise “Ekmeleddin Bey’i sağ-sol diye ayırmak yanlış olur” yanıtı verdi.
Kılıçdaroğlu, İhsanoğlu’nun adaylığının ardından parti içinde yaşanan tartışmalar ve adaylık sürecine ilişkin stratejilerini Milliyet’e anlattı. Parti içinde bir grubun İhsanoğlu’na tepki gösterip alternatif aday arayışına girmesini değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Şimdi her yeniliğe mutlaka bir tepki olur. Ekmeleddin Bey’in nitelikleri ortaya çıktıkça onun ne kadar saygın bilgi birikimi olan dünyayı Türkiye’yi iyi tanıyan biri olduğu görülecektir. Tanındıkça tepkiler azalacaktır” dedi.

‘Ona güveniyoruz’
Kılıçdaroğlu, “Ekmeleddin Bey’in belli bir siyasal partinin üyesiymiş gibi kamuoyuna duyurmanın çok doğru olmadığına inanıyorum. Çünkü o, ‘partiler üstü bir cumhurbaşkanı olacağım’ diyor. Biz onun cumhurbaşkanı olmasını istiyoruz. Bilgi birikimine, dünya görüşüne, insanlara bakışına, ülkeye bakışına, dünyaya bakışına güveniyoruz. Anayasaya sadakat konusu, hukukun üstünlüğü konusu bu bağlamda kamuoyu tarafından cumhurbaşkanı seçilmesini istiyoruz” diye konuştu.
Başta Aleviler olmak üzere sol kesimden gelen, “yine sağ aday çıkarıldı” eleştirilerine de cevap veren Kılıçdaroğlu, “Ekmeleddin Bey’i sağ ve sol diye ayırıp belli bir dünya görüşü içine hapsetmek doğru değil. O, 76 milyon yurttaşın cumhurbaşkanı olacak niteliklere sahip. Bugüne kadar toplumun hiçbir kesimi ile ilgili olumsuz bir mesajı yok. Aleviler, Sünniler, Yezidiler olsun; Kürtler olsun başka kimlikler olsun. Evrensel değerleri içine sindirmiş bir cumhurbaşkanı adayı. Biz, evrensel değerleri kabul ettiği, içselleştirdiği için kazanmasını istiyoruz” dedi.

‘Kürtleri de ikna eder’
İhsanoğlu’nun her kesimi kucaklayacak bir isim olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Bence toplumun her kesimini ikna edebilecek bir aday, Kürtleri de ikna edecektir. Çünkü bilgi birikimi buna imkân veriyor. Dünya bakışı da uygun. Toplumun her kesimi ile sıcak diyalog kuruyor. Arap dünyası gibi birbirine zıt ve çatışma kültürü zengin olan İslam İşbirliği Teşkilatı’nda 57 ülkeyi çok rahatlıkla yönetebiliyorsa herhalde Türkiye Cumhuriyeti’nde de rahat ve güzel bir Cumhurbaşkanlığı yapacaktır” dedi.

Oto tamircide nitrojen dolu lastik patladıEyüpsultan’da motosiklet tamircisi müşterinin önceden belirtmediği nitrojen dolu lastiğe sprey sıkıp çakmakla test yapınca patlama meydana geldi. Patlama sonucu bir anda harlanan alevler nedeniyle tamirci yaralandı. Korku dolu o anlar güvenlik kameralarına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber