Geri Dön

Hükümet Sözcüsü Bozdağ: İki ülke birlikte çalışma kararı aldı

ABD ile yaşanan vize krizi ile ilgili konuşan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "ABD'den heyet geliyor. İki ülke birlikte çalışma kararı aldı"dedi. ABD elçisinin tutuklanan konsolosluk çalışanı Metin Topuz ile ilgili iddialarına yanıt veren Bozdağ, "ifadesi avukatı huzurunda alınmıştır. Benim aldığım bilgiye göre ailesinden de bir görüşme talebi olmamış. Avukatı var"diye konuştu.MTV zammı ile ilgili de konuşan Bozdağ, "Zam oranı mutlaka düşecek ama yeni oran komisyonda belli olacak"dedi.

Hükümet Sözcüsü Bozdağ: İki ülke birlikte çalışma kararı aldı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Habertürk TV'de katıldığı programda gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. ABD Elçisi Bass'ın "9.5 aydır Türkiye'de DEAŞ saldırısı olmuyur. Bunun nedeni Türkiye ile ABD'nin işbirliğidir sözlerine" Bozdağ, "Dünden beri bu açıklama üzerine medyada değişik yorumlar var. Biz sorumlu mevkide insanlar olarak o yorumlarda değerlendirme yapmayı doğru görmem. Sayın büyükelçinin neyi kastettiğini açıklaması lazım" diye yanıt verdi.

ABD ile yaşanan vize krizi ile ilgili son gelişmeyi de anlatan Bozdağ'ın açıklamalarından satır başları şöyle: Dün Dışişleri Bakanımız ile ABD Dışişleri Bakanı bir telefon görüşmesi yaptılar ve son gelişmeleri değerlendirdiler. Bundan sonra yapılacaklar hususunda görüş alışverişinde bulundular. Bakanlıktan aldığım bilgiye göre oldukça yapıcı bir görüşme oldu. Bundan sonra iki ülke arasında temsilcilerin bir araya gelip bu konu üzerinde çalışma kararı alındı. Sonucuna göre de bir adım atılacak.Bizim beklentimiz bu krizin hem Türkiye'nin hem de ABD'nin lehine olmadığıdır. Bu kriz iki ülkeye de zarar vermektedir. İki ülke halklarına da zarar veriyor. Ben bu krizi beklemiyordum.

Burada bir bilgi eksikliği veya yanlış bilgi olduğunu tahmin ediyorum. Bizim hukuk sistemimizde bir kişi gözaltına alındıktan sonra, savcılığa çıktığında tutuklama talebi ile hakimliğe gönderildiğinde avukat bulundurulması kanunen zorunludur. OHAL olduğu için belli bir süre görüştürülemiyor. 25 Eylül'de gözaltına alınıyor, 4 Ekim'de tutuklanıyor. 8 Ekim'de vize ile ilgili sorun ortaya çıkıyor. Baktığımızda haberleri var.

"KONSOLOSLUK ÇALIŞANININ İFADESİ AVUKATI HUZURUNDA ALINDI"

Bizim hukukumuzda savcı ve kolluk, avukat olmadan herhangi bir şüphelinin ifadesini alamaz, alırsa bu ifade geçerli olmaz. Şüpheli hakkındaki hem polisteki hem de savcılıktaki ifadesi avukatı huzurunda alınmıştır. Benim aldığım bilgiye göre ailesinden de bir görüşme talebi olmamış. Avukatı var. Avukatla görüşme var ama ifade sırasındaki avukat dışında ayrıca bir avukatla görüşme talebi olmamış, ailesi ile de görüşme talebi olmamış. Ailesine de görüşme hakları bulunduğu savcılık tarafından ayrıca bildirilmiştir.Burada büyükelçilik çalışanın avukatıyla, ailesiyle görüşmesine herhangi bir engel yoktur.

"GAZETECİLERİ TOPLAYIP AÇIKLAMASI YAPMASI BUNUN YOLU DEĞİL"

Hukuk devletine uygun biçimde yürütülmesi gereken bir soruşturma yürütülmüştür. Bu konuda bilgi sahip olmak istediğinde sayın Büyükelçi, bunun yolu bellidir. Gazetecileri toplayıp açıklama yapması değildir. Dışişleri kanalına müracaat edilir. Avukat gönderebilirler. Dosyaya bakabilir. Bunun yolu, usulü, diplomatik usulde de bellidir, hukuk usulünde de bellidir. Medyayı toplayıp "burada bir intikam düşüncesi var" gibi açıklama yapmak değil.

NEZAKETSİZ BİR AÇIKLAMA...

ABD elçisinin bu açıklamayı doğru bir açıklama olarak görmüyorum. O ülkenin iç işine karışma anlamı taşır. Diplomatik nezaketle bağdaşması da söz konusu değildir. Hükümete karşı, kimi kastediyorsa onlara karşı yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Türkiye bir hukuk devletidir. Türk hükümeti ve Türkiye Devleti bir kabile değil, bir kabile devleti değil.Rehin alma dili, hukuku tanımamaktır. Suç nedeniyle tutuklanan kişiler rehine değildir, tutukludur.

Elçi, saklamıyoruz diye açıklama yaptı. Bizim bu beyana itibar etmemiz gerekir. Büyükelçiliklerde çalışan kişilerin sicillerinin temiz olması son derece önemli. PKK terör örgütüdür, DHKP-C, DEAŞ, FETÖ Türkiye'de terör örgütüdür. Bu örgütlerle iltisakı bulunan kimsenin bir büyükelçiliğinde barındırılmaması gerekir.

ABD ELÇİSİNE SERT TEPKİ: KASTINI AÇIKLASIN

(ABD Elçisi Bass'ın 9.5 aydır Türkiye'de DEAŞ saldırısı olmuyur. Bunun nedeni Türkiye ile ABD'nin işbirliğidir sözlerine ilişkin) Dünden beri bu açıklama üzerine medyada değişik yorumlar var. Biz sorumlu mevkide insanlar olarak o yorumlarda değerlendirme yapmayı doğru görmem. Sayın büyükelçinin neyi kastettiğini açıklaması lazım" dedi.

İDLİB OPERASYONU

Türkiye ile Suriye arasında 911 kilometre sınır var. Suriye'de olup bitenleri Türkiye'nin kendi içinde olup bitenler gibi algılaması lazım. DEAŞ terör örgütünün Türkiye içinde gerçekleştirdiği eylemler, PKK-PYD-YPG'nin terör faaliyetlerinden Türkiye etkilenmektedir. Suriye'deki istikrarsızlıktan Türkiye etkilenmektedir. Türkiye, sınırlarının ötesinde kendisine dönük tehditleri ortadan kaldırmak, terör örgütlerinin barınmasını ortadan kaldırmak bakımından Suriye'de olup bitenleri yakından takip ediyor. Fırat Kalkanı bu noktada attığımız tarihi adımdır. Bir terör örgütü ile mücadelede başka bir terör örgütünün taktiksel olarak da geçici olarak da kullanılması yanlıştır. Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatı ile bir terör koridorunun oluşmasını engelledi. Şimdi, İdlib de Suriye'de çatışmalardan kaçan insanların toplandığı bir yer. Orada başka çatışmaların olması bu 3 milyonun Türkiye'ye göçü anlamına geliyor. Orada Heyet Tahrir Şam diye bir terör örgütü var. O bölgeden Türkiye'ye dönük terör örgütlerinin (PKK, YPG, DEAŞ, Heyet Tahrir Şam) terör ihracını engellemek ve çatışmasızlık bölgesini ilan etmek. Orada çatışmasızlık bölgesini oluşturmak ve burayı garanti altında tutmak için de atılan bir adım. O bölgede bir terör koridoru oluşturulmasına Türkiye izin vermeyecektir.

KUZEY IRAK REFERANDUMU

Referandum kararı bölgenin istikrarsız olan yapısını daha fazla istikrarsızlaştırmakdan başka bir sonuç doğurmadı.Türkiye, Irak anayasasına aykırı, uluslararası hukuka aykırı gayri meşru referanduma karşı tavrını baştan beri ortaya koydu. Sonraki süreçte de devletimizin hukukunu korumak, bölgeden ülkemize gelen tehditleri ortadan kaldırmak için kararlar aldık. MGK'yı öne çektik, Bakanlar Kurulu yol haritası ortaya koydu. Tezkereye öne çekerek oyladık. Silahlı kuvvetlerimiz sınırda tatbikata başladı. Türkiye'de bulunan KYB ve KDP temsilcilerini gönderdik. Erbil ve Süleymaniye'ye uçuşları ortadan kaldırdık. Başbakanımız yeniden İbadi ile bir araya gelecekler.

MTV ZAMMI

Zam oranı mutlaka düşecek ama oranı komisyonda belli olacak. Maliye bakanımız başbakanımızla görüştü.

Sağlık Bakanı Koca, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyaret ettiSağlık Bakanı Fahrettin Koca, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarına ziyarette bulundu.Koca, Twitter hesabından ziyarete ilişkin yaptığı paylaşımda, "Keçiören EAH Acil Servisindeki arkadaşlarımı ziyaret ettim. Emniyet güçlerimizce incelenen kamera kayıtları, arkadaşlarımızın beyanı olayın ciddiyetini ortaya koymuştur. Cumhuriyet Başsavcılığımız süreci başlatmıştır. Sağlık camiası olarak üzgün ve konunun takibinde kararlıyız." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber