Geri Dön

Hükümette ‘gayrimeşru’ çatlağı

Ak Partili Mahir Ünal’ın belli bir zümrenin kazanması halinde HSYK seçimlerini gayrimeşru sayacaklarına yönelik sözlerine tepkiler devam ediyor. Bakan Bozdağ, ‘Sandık sonucu meşrudur’ derken, Kurtulmuş, ‘Durum gözden geçirilir” ifadesini kullandı...

Hükümette ‘gayrimeşru’ çatlağı

Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın, “belli bir zümrenin” kazanması halinde HSYK seçimlerini gayrimeşru sayacaklarına ilişkin açıklaması gündemin önemli tartışma konularından biri haline geldi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ünal’ı destekleyen ifadeler kullanırken Adalet Bakanı Bozdağ “Hakimlerimizin, savcılarımızın 12 Ekim’de verecekleri karar meşru bir karardır” dedi. Ünal’ın açıklamalarına tepkiler şöyle:
- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: Bazı gruplar HSYK seçimlerini, ‘hükümete karşı operasyon’ aracı olarak görüyor. Dolayısıyla önce HSYK’nın bütün seçimlerinin tamamlanmasını bekleyeceğiz. Evet, yargı bağımsız olacaktır ama yargının bağımsız olması demek, millet iradesinin dışına çıkacağı anlamına gelmez. HSYK seçimleri ortaya çıkar. Sonra durum tekrar gözden geçirilir.
- Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Şu anda birileri bu lafı büyütmek suretiyle hakim ve savcılarımızın üzerinde başka baskılar korkular oluşturuyor. Lütfen kimse bunlara itibar etmesin. Hakim ve savcılarımızın Yargıtay’da verdiği karar nasıl meşru bir kararsa 12 Ekim’de verecekleri karar da öylesine meşru bir karardır. HSYK seçimleri için kara propaganda yapılıyor. Bunlara aldırmayın. Mahir Bey’in açıklaması da maalesef bağlamından kopartılmak suretiyle çarpıtılmış bir açıklamadır.
- CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin: “AKP yetkilileri, ‘Biz bu seçimi (HSYK seçimi) yok hükmünde sayarız’ diyor. Bunun adı çok açık söylüyorum eşkıyalık sistemidir. Herkese tehdit, herkese boyun eğdiren, ‘Yargı sistemini istediğim şekilde dizayn edeceğim’ diyenler karşısında önce yargıçların dik durması lazım.
- Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal: “Bu sandık sadece AKP kazanınca mı kutsal oluyor? Yargıçların, savcıların vereceği oy kutsal değil mi, o sandık kutsal değil mi? Sonucu bile beklemiyorsunuz. Nasıl yapacaklar? Zannediyorum Genel Kurul’un toplantı yeter sayısı olan 12’yi değiştirme yoluna gidecekler, belki de Anayasa değişikliğiyle halka gitmeye çalışacaklar.”
- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu: “Her durumda sandık diyen iktidar sandıktan çıkacak iradeyi tanımayacağım diyerek kendi ile çelişiyor. Bir cemaat yapılanmasından söz ediyorlarsa ki, bu konuda bir algı var. Sonuç itibariyle ne yapıldıysa elele yapıldı. Çok pişmanız diye bir ikrarda bulunsunlar o zaman. Aksi takdirde samimi görmüyorum. Zihinlerinden geçen çoğunluk üyeyi iktidarın atadığı, az sayıda üyeyi de muhalefetin paylaştığı RTÜK modelidir. İktidarın talebi kendine bağlı yargı yaratmaktır.”

Sağlık Bakanlığı’nın iki tekerli ambulanslarıSağlık Bakanlığı tarafından, kara ambulanslarının ulaşamadığı, trafiğin yoğun olduğu veya trafiğe kapalı bölgelerde ilk müdahalelerde kullanılmak üzere hayata geçirilen özel donanımlı motosiklet ambulanslar, vakalara dakikalar içerisinde ulaşıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber