Geri Dön
Siyaset‘Huzur bozacak tavrımız olmaz’

‘Huzur bozacak tavrımız olmaz’

SP lideri Karamollaoğlu ile görüşen Kılıçdaroğlu, ‘siyasi cinayetler’ iddialarına ilişkin “Ne yaparlarsa yapsınlar ülkenin huzurunu bozacak hiçbir tavır, hiçbir davranış bizden olmayacaktır. Biz halkımızı sükûnete davet ediyoruz” dedi...

‘Huzur bozacak tavrımız olmaz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve beraberindeki heyeti, CHP Genel Merkezi’nde ağırladı. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından iki lider, ortak açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, var olan sorunların nasıl çözülmesi gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Karamollaoğlu da, “Seçime çok uzun bir zaman kalmadı aslında. Bütün siyasi partilerle de bu görüşmeleri bundan sonra da devam ettireceğiz” dedi. İki lider basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

SİYASİ CİNAYETLER: “Daha neler olacak neler? Bunlar iyi günleriniz.” Kime ait bu söz? Bu tehdit değil midir? Bir siyasi parti liderine saldırı olacak ve ülkeyi yöneten kişi kalkıp şu cümleyi kullanacak. Ne anlama geliyor? Başka bir cümle daha, il başkanları toplantısında söylüyor Sayın Erdoğan, “Ülkenin yönetimine talip olduklarını söylemekten vazgeçmelerinin kendileri için daha iyi olacağını hatırlatmak istiyoruz.” Ülkeyi yönetmek onların tekelinde mi? Ülkeyi yönetme amacından vazgeçin diyor. Ne yaparlarsa yapsınlar ülkenin huzurunu bozacak hiçbir tavır hiçbir davranış bizden olmayacaktır. Biz halkımızı sükunete davet ediyoruz. Bekleyin diyoruz. Evet büyük sıkıntılar yaşıyorsunuz, inşallah bunları aşacağız, iktidar değişecek, güzel şeyler olacak, memlekete huzur gelecek.

TÜRKİYE SAVRULUYOR: Teröre ve terör örgütlerine hep birlikte karşı çıkmak zorundayız. Sorun nereden kaynaklanıyor? Biz Suriye’ye niye girdik? Soçi’de Sayın Erdoğan ne konuştu? Bizim bilgimiz yok. TBMM’nin bilgisi yok. Bu sorunun muhatabı aslında Erdoğan değil mi? Suriye politikasının yanlışlığını defalarca anlattım. Suriye’de iki askerimiz yakılırken, yakılma talimatını veren IŞİD militanı hapse atılmışken kim serbest bıraktı bunları? Serbest bırakılması için kim araya girdi. Türkiye yönetilmiyor, savruluyor.

SADAT (Harp Okulu mülakatlarını SADAT’ın yaptığı iddiası): Genelkurmay Başkanlığı’nın bu konuda açıklama yapmasını, doğru bilginin Genelkurmay Başkanlığı tarafından kamuoyuna verilmesini isteriz.

3600 EK GÖSTERGE: 2018’den beri söylüyorum. Sadece polislere değil, sağlık çalışanlarına, imamlara, hepsine vermeli. Bugüne kadar niye yapmadı? Bir an önce getir. İşi zamana bırakarak unutturmaya çalışıyor. Ama biz unutturmayacağız. 3600 ek göstergeyi mutlaka parlamentodan çıkaracağız.

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI: (Twitter’daki kapat fotoğrafının değişmesi ve Cumhurbaşkanı adayı tartışması) Siyaset söylentiler üzerine inşa edilmez. Gerçekler üzerine inşa edilir. Profil fotoğrafında ne olacak yarın istiyorsanız arkasına CHP bayrağı da koyarız. Eğer bir profil fotoğrafı ile Cumhurbaşkanı belirleniyorsa o zaman işimiz çok zor. İşin doğrusu, ülkeyi iyi yönetecek, güven verecek, siyasal partiler arasında sağlıklı bir zemin yaratacak, devletin sigortası olacak bir Cumhurbakanına ihtiyacımız var. Ama bunu bugünden tartışmanın hiçbir yararı yok. Yapay gündem olarak kabul ediyorum.

‘Sistemi otoriter yapıya dönüştü’

SP Genel Başkanı Karamollaoğlu da, “Siyasi gerginliği ortadan kaldırmazsak ülkede huzur olmaz. Ancak siyasi gerginlik, siyasi parti liderlerinin üslubu ile ortadan kalkar. Biz önce siyasi parti liderleri olarak Türkiye’de gerginliği ortadan kaldıracak bir üslubu benimsemekle mükellefiz” vurgulamasını yapan Karamollaoğlu özetle şunları söyledi:

“İttifaklar seçim sath-ı mailine girildikten sonra gündeme gelmeli ve konuşulmalı. Bu işin tabiatı gereği. Bu genel bir kanaat. Bundan dolayı da o söylediklerimde biz bir yerden ayrılıyoruz, başka bir yere gidiyoruz gibi bir netice de çıkarılmamalı. Cumhurbaşkanlığı sistemi otoriter bir yapıya dönüştü. Bundan dolayı da parlamenter sisteme dönüşecekse Türkiye’deki yönetim tarzı partiler arasında görüşmelerin olması gayet tabiidir. Yani ille de bir ittifakın hemen alt yapısı diye görmeye de ihtiyaç yok.”

Resmen yayımlandı! MTV'de yeni oranlar belli oldu
Meteoroloji'den yurt geneli için uyarılar! Kuvvetli olacak
'Utanç verici' şakalar istifa getirdi! 'Hayatım boyunca pişmanlık duyacağım'
Görüşmede yüzler gülüyordu ama...  Zehir zemberek açıklama
Teröristlerle kol kola! Skandal fotoğraflar
Günah evi! Fotoğraflar ortaya çıktı...
Sadakatsiz'de Aras ve Asya'ya davetsiz misafir şoku! 'En mutlu anların katilleri'
İsmail Demir'den 'ASELSAN' açıklaması: Şaşırıyoruz!
Hakan Ünsal klasik otomobiliyle köpeğe çarptı
'Film' gibi hikaye! İzlediği filmden etkilendi, Samsun'dan Nepal'e gitti
Fenerbahçe'den transfer hamlesi! Pereira istedi
Avrupa Ligi'nde G.Saray'dan müthiş başarı!
Aleyna Tilki'den Gülşen'e destek! 'Çok ayıp yaptığınız'
30 milyar dolarlık anlaşma!
Hafıza Testi: Hazırsanız başlıyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler