Geri Dön

Hz. Muhammed asla tek dil, tek millet demedi

TBMM Genel Kurulu, dün TBMM Başkanvekili Pervin Buldan başkanlığında toplandı. Buldan, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Hazreti Muhammed’i rahmetle andığını söyledi.

Hazreti Muhammed’e ilk inanların köleler ve yoksullar olduğunu belirten Pervin Buldan, “İlk getirdiği kurallar, eşitlik, özgürlük, inançlar ve aidiyetler arasında ayrım yapılmaması, kadınların miras hakkından yararlanması ve develere kaldıramayacaklarından fazla yük yüklenmemesi olmuştur” diye konuştu.
Buldan, şöyle devam etti: “Kendisi en büyük mücadelesini tekçiliğe karşı vermiştir. Onun düşüncesinde tek dil, tek millet asla olmamıştır. Onun inandığı dinde sultan, padişah ve tek adamlığa yer yoktur.
İslam’ın doğduğu yıllarda hak, hukuk, adalet ve eşitlik konularında büyük sorunlar yaşanmaktaydı.

‘Eşitlik için uğraştı’
Hazreti Muhammed ömrünü bu sorunlarla mücadele ederek geçirdi. Eşitliği, adaleti, hukuku tesis etmek için uğraştı. En büyük hedefi farklı din, dil, kimlik ve renklere eşit statü tanıyarak, bunu bağlayıcı bir metne dayandırmaktı. İslam’da zulme, kıyıma, haksızlıklara ve insanların aidiyetlerinden mahrum bırakılarak ezilmesine yer yoktur. Tek olan sadece Allah’tır.”

Adana'da otobüs ile TIR çarpıştıAdana’nın Pozantı ilçesinde TIR ve yolcu otobüsünün çarpıştığı kazada 4 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber