Geri Dön

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Sadece bu yıl 218 bin kaçak göçmen yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yalnız bu yıl 218 bin 950 düzensiz göçmen, 4 bin 569 organizatör yakaladık. Bu düzensiz göçmenlerin 182 bin 151’i Suriyeli değildir. İçlerinde Afganistan ve Pakistan ilk sırada geliyor. 45 bin 718 yabancıyı da bu yıl sınır dışı ettik. Yunanistan’a kara ve denizden geçiş miktarı bu yıl için 37 bin 886’dır. Bu sayı 2015’te 857 bin 363’tü. Günlük ortalama geçişlerde 2015’te 8-9 binleri görmüştük, bu yıl için ise 86 seviyesine gerilemiştir” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Sadece bu yıl 218 bin kaçak  göçmen yakalandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” temasıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin açılışında konuşan Bakan Soylu, “Göç, bizim için yeni bir şey değil. Tarih boyunca buna defalarca maruz kaldık ve hepsini vicdan ve merhamet çerçevesinde yönettik. Yönetme ifadesini bilerek kullandım çünkü Türkiye göçü önlemeyi değil, yönetmeyi tercih etmiştir” diye konuştu.

‘İş birliği önemli’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da göç sorununa sadece güvenlik penceresinden bakılmasının yanlışlığını vurguladı.

Çavuşoğlu, “Kontrollü göçü başarabilmemiz için kaynak ülkeler, transit ülkeler ve destinasyon ülkeler arasında iş birliği çok önemlidir ama göçmenin yaşadığı topluma kazandırılması ve entegre edilmesi de çok önemlidir” dedi.

Türkiye’ye teşekkür

Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova Sollorano, “Türkiye gerçeklere dayanan bir yaklaşım sergilemektedir. Neredeyse 4 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapmanın da mümkün olabileceğini bütün dünyaya göstermektedir. Bu insanlığa olan bir katkıdır” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger de AB’nin Suriye krizinin başladığı ilk günden bu yana Türkiye ile el ele çalıştığını belirterek, “Bu noktada Türk yetkililere bir kere daha ve aynı zamanda AB yetkililerine de desteklerinden ve iş birliklerinden dolayı teşekkür etmek isterim” diye konuştu.

‘Bir zamanlar biz de mülteci olduk’

Eski Yunanistan Başbakanı George Papandreou, “Yunanistan’daki diktatörlük zamanında biz de mülteciydik. Geçmişimizde biz de göç ettik. Bunu deneyimlemiş bir ülke olarak empatimiz büyüktür, desteğimiz hiçbir zaman bitmeyecektir. Türkiye hiçbir ülkenin yapmadığını yapıyor şu an ve milyonlara kapısını açıyor. Bu muazzam görevi, sorumluluğu omuzlamak kolay değil” dedi.

Türk zırhlısı, Suriye'de rejim tankını böyle kovaladıSuriye'nin İdlib kentinin Neyrab köyünde çekilen görüntüde, 15 tonluk zırhlı aracın 45 tonluk tankın peşine düştüğü anlar saniye saniye kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber