Geri Dön
Siyasetİçişleri müfettişleri Lice’ye gitti

İçişleri müfettişleri Lice’ye gitti

Lice Kayacık köyünde, Medeni Yıldırım’ın ölümü ile sonuçlanan olayın yaşandığı karakol çevresinde dün jandarma ve polisler dedektörle patlayıcı aradı. İçişleri Bakanlığı da olayı araştırması için müfettiş görevlendirdi

Lice’ye 20 kilometre uzaklıktaki Kayacık köyünde çıkan olayların ardından dün sabah çok sayıda asker karakol çevresindeki arazide kanıt ve patlayıcı araması yaptı. Rütbeli askerlerin yaptığı arazi arama-tarama çalışması sırasında Jandarma Olay Yeri İnceleme ekipleri de hazır bulundu. Bazı askerler, taşlarla yolu kapatılan karakolun girişi ve çevresinde dedektör ile patlayıcı araması yaparken, arazideki askerlerin güvenliği yüksek tepelere çıkan askeri timlerce sağlandı.
Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Nahit Eren, olay yerinde kan ve diğer deliller görmeleri üzerine karakol dışından da delil toplanmasını talep ettiklerini ve jandarmanın olayın tarafı olması nedeniyle olay yeri incelemesine emniyetten bir ekibin dahil olmasını istediklerini belirterek “Olay yerindeki kan ve diğer tüm deliller titizlikle inceleniyor. Yaralı ve ölen kişinin kan örnekleri ile karşılaştırıldığında olayın nasıl cereyan ettiği netlik kazanacak” dedi. Karakol komutanı ile de görüşme fırsatı bulduklarını da belirten Eren, “Basın açıklamasının ardından gruptan bazı kişiler inşaat alanına girmeye çalışınca olay meydana gelmiş” diye konuştu.

Müfettişler gönderildi
İçişleri Bakanlığı da dün öğle saatlerinde konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Yazılı açıklamada, Lice’de yaşanan olay “müsessif olay” olarak değerlendirildi.
Açıklamada, karakol hizmet binası inşaatını protesto etmek ve çalışmaları durdurmak amacıyla önceki gün saat 16.00 sıralarında 200-250 kişilik bir grubun çeşitli sloganlar eşliğinde basın açıklaması yaptığı, grubun daha sonra taş ve molotof kokteylleriyle çadır ve konteynerlere saldırıda bulunduğu belirtildi. Açıklamada, “Yapılan tüm uyarılara rağmen grubun saldırılarını devam ettirerek, karakolun tel örgülerinden içeri girmeleri üzerine gazla müdahalede bulunulmuş ve havaya uyarı atışı yapılmıştır” denildi.
Bir köylünün ölümü, dokuz köylünün de yaralanmasıyla sonuçlanan olayla ilgili adli soruşturmanın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütüldüğü belirtilen açıklamada, yaşananların tüm yönleriyle idari açıdan incelemesi ve gerekli araştırmaların yapılması amacıyla iki Mülkiye Müfettişi ile iki Jandarma Genel Komutanlığı Müfettişi’nin görevlendirildiği açıklandı.

Köyde kimse konuşmadı
Kayacık köyüne önceki gün sesizlik hakim olurken, köyde kimsenin olayla ilgili kameraların karşısında konuşmak istememesi dikkati çekti. Köylülerden bazıları, çıkan gerginlikten sonra askerin önce havaya uyarı ateşi açtığını, daha sonra yoğun silah sesi geldiğini ve birçok kişinin yerlere düşerek yaralandığını söyledi.