Geri Dön
Siyasetİki tarafa da sızanların oyunu

İki tarafa da sızanların oyunu

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak’ın Cizre ilçesinde PKK’lılar ile Hüda-Parlılar arasında çıkan 3 kişinin öldüğü olayları değerlendirdi. Demirtaş, “Cizre’deki mevzu, muhtemeldir ki iki taraf içine sızma yapmış ve bilinçli bir şekilde çatışma, katliam yaratmak isteyen güçlerin tezgahı oyunudur” dedi.

İki tarafa da sızanların oyunu


Sosyal medya tahrik etti
Ölen 3 kişinin yakınlarına da başsağlığı dilediğini belirten Demirtaş “Acılarını yürekten paylaştığımı belirtmek istiyorum. Özellikle Cizre’deki olaylar başladığı saatte bazı sosyal medya hesaplarından tahrik eden, iki tarafın gençlerine bir birine karşı kışkırtan yayınlar yapıldığını tespit ettik. Bu sosyal medya hesapları tam olarak kimindir, bunları savcılığa bildirip araştırılmasını isteyeceğiz. Tahmin ediyorum ne Hüda-Par’a ne de Kürt gençliğine ait olmayan hesaplardan onlarınmış gibi yayınlar yapan hesaplar fark ettik. O nedenle Cizre’deki mevzu muhtemeldir ki iki taraf içine sızma yapmış ve bilinçli bir şekilde çatışma katliam yaratmak isteyen güçlerin tezgahı oyunudur” diye konuştu.

Arınç’ı eleştirdi
Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “Hükümet medyası, doğrudan hükümete bağlı birkaç gazete var. Onların Cizre’de olay başladıktan sonra yaptığı yayın resmen haince, çok çirkin ve alçakçadır. ‘Zerdüşler Müslüman mahallesine saldırı yaptılar’ diye manşet attılar. Dolayısıyla acaba hükümetten birilerinin de bu provokasyondan haberi var mıydı merak ediyorum. Mesela Bülent Arınç ‘Orada Hüda-Parlılar mağdur konumda diğerleri saldırıyorlar’ diye demeç verirken hükümet sözcüsü olarak hangi bilgiye dayanıyordu. Ben, Bülent Arınç’a sormak istiyorum: Cizre’deki provokasyonda senin parmağın var mı, yok mu? Bunu bir açıkla. Nereden biliyorsun daha olaylar devam ettiği dakikalarda, saatlerde kim mağdur, kim provokatör, ne oluyor?”

Seycan hemşirenin kaza anı güvenlik kamerasındaOtomobiliyle 15 metreden uçup, duvara çarpan Seycan hemşire hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler