Geri Dön
Siyaset'İlişkileri zehirleyen Yunan Danıştayı’dır'

'İlişkileri zehirleyen Yunan Danıştayı’dır'

Ömer Çelik Twitter hesabından yaptığı açıklamada Yunan parlamenter Koumoutsakos’un sözlerini eleştirdi ve “Bu kararın demokrasinin doğduğu topraklar olduğunu söylediğiniz Yunanistan’da alınması utanç vericidir” dedi

'İlişkileri zehirleyen Yunan Danıştayı’dır'

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan’ın Yeni Demokrasi Partisinin Dış İlişkilerden Sorumlu Başkanı Giorgos Koumoutsakos’un Türk-Yunan ilişkilerine yönelik açıklamasıyla ilgili olarak, “Ortada Türk-Yunan ilişkilerini zehirleyen bir durum varsa, o da Yunan yargısının aldığı bu karardır. Bu kararın demokrasinin doğduğu topraklar olduğunu söylediğiniz Yunanistan’da alınması ayrıca utanç vericidir” ifadesini kullandı.

‘Suçluya sahip çıktı’

Twitter hesabından açıklama yapan Çelik, Yunanistan yargısının FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası bu ülkeye kaçan darbecilere iltica hakkı vermesi konusundaki sözlerine Yunanistan ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisinin
Dış İlişkilerden Sorumlu Başkanı ve Atina B Bölgesi Milletvekili Giorgos Koumoutsakos’un cevap verdiğini belirtti. Çelik, seçilmiş meşru hükümete karşı girişilen eylemlerin tüm hukuk sistemlerinde suç olduğunu ve Yunan yargısının da bu suça
iştirak eden teröristlere sahip çıkarak suçun ve suçlunun yanında yer aldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

‘Tatile mi geldiler?’

“Ortada Türk-Yunan ilişkilerini zehirleyen bir durum varsa, o da Yunan yargısının aldığı bu karardır. Bu kararın demokrasinin doğduğu topraklar olduğunu söylediğiniz Yunanistan’da alınması ayrıca utanç vericidir. Himaye ettiğiniz kişiler,
Cumhurbaşkanımızın hayatını hedef alan, meşru hükümeti devirmeye çalışan ve insanlarımıza ateş ederek öldüren ve yaralayan alçak bir darbe girişiminin içinde yer aldılar.

Buna rağmen sizin yargınız bu kişiler hakkında ‘darbe girişimine dahil olduklarına dair delil yok’ diyor. Bu yaklaşım akla saygısızlıktır. Darbe girişiminin bertaraf edilmeye başladığı saatlerde askeri helikopterle ülkenize kaçan bu kişiler turistik ziyarete mi geldiler? Türk-Yunan ilişkilerine dair hassasiyetini ifade eden Yunan ana muhalefet sözcüsü Sayın Koumoutsakos’un, en başta Yunanistan’ın demokratik değerlere bağlılığına sahip çıkması gerekmektedir. Yunanistan adli makamlarının bu kararları demokratik ilkelerle değil, farklı yönlendirmelerle aldığı tüm Avrupa’da konuşulurken Koumoutsakos’un ülkesinin egemenliğine ve yargı bağımsızlığına sahip çıkması daha doğru olurdu. Darbecileri himaye etmek, teröre destek vermekten daha ağır bir insanlık suçu. Bu meselelere kafa yorun. Demokratik düşünceden yoksun retorikleri bir kenara bırakın. Temel insanlık değerlerini ve Avrupa Birliği ilkelerini ihlal eden bu sorunlu işleyişin yakından takipçisi olacağız. Çünkü darbecilik en büyük suçlardan biridir. Darbecileri yargı kararlarıyla himaye etmek de bir ülke için büyük bir utançtır.”

Koumoutsakos ne demişti?

Yunan Danıştayı’nın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan’a firar eden 8 askerden Süleyman Özkaynakçı’ya iltica hakkı tanımasını ‘skandal’ olarak niteleyen Dışişleri Bakanlığı ve siyasiler yaptığı açıklamalarla tepki gösterdi.

Yunanistan’ın Yeni Demokrasi Partisi’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Başkanı Giorgos Koumoutsakos, karara ilişkin Türkiye’den yapılan yorumları eleştirdi. Twetter hesabından açıklama yapan Kaumoutsakos “Türk tarafı genel olarak Yunanistan’ın temel demokratik ilkeler çerçevesinde faaliyet gösterdiklerini anlamalıdır. Bu tür tepkilerle Yunan-Türk ilişkilerinin zehirlenmesine gerek yoktur” ifadelerini kullandı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Atatürk Havalimanı müjdesi! İhale yıl sonundaCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara AKM Millet Bahçesi Açılış Töreni'nde konuşma yaptı. Atatürk Havalimanı'na millet bahçesinin yapılacağının müjdesini veren Erdoğan, ihalenin de yıl sonu yapılacağını söyledi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler