Geri Dön
Siyaset‘İlişkilerimizin ahdi zeminini güçlendirdik’

‘İlişkilerimizin ahdi zeminini güçlendirdik’

Türkmenistan’da resmi temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Başkanı Berdimuhamedov’la yaptığı görüşmenin ardından ikili anlaşmaların imza törenine katıldı... İki ülke arasındaki ticaret hacmini ilk planda 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Erdoğan, “Türkmenistan ile ilişkilerimizin ahdi zeminini daha da güçlendirdik” dedi.

‘İlişkilerimizin ahdi zeminini güçlendirdik’

HABER MERKEZİ  - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün resmi temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan’a gitti. Türkmenistan ziyaretine Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

Aşkabat Oğuzhan Köşkü’nde düzenlenen resmi törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, görüşmelere geçti. Törende Türkiye ile Türkmenistan arasında sekiz anlaşma imzalanırken, Erdoğan ve Berdimuhamedov da 9 maddeden oluşan Ortak Bildiriye imza attı.

‘Desteklemeye devam’

Erdoğan ve Berdimuhammedov anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Ata yurdu Türkmenistan’a gelmekten büyük bir bahtiyarlık duyduğunu belirten Erdoğan, Berdimuhamedov’a “Kadirli Doğanım” diye hitap ederek, nazik daveti ve gösterdiği misafirperverlik için teşekkür etti.

Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30. yıl dönümünü tebrik eden Erdoğan, Türkiye’nin Türkmenistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olduğunu anımsattı. Türkmenistan’ı ve başarıyla sürdürdüğü tarafsızlığı desteklemeye devam edeceklerini bildiren Erdoğan, “Kadirli Doğanımı, ‘gözlemci üye devlet başkanı’ sıfatıyla ilk kez katıldığı, Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi vesilesiyle kısa süre önce İstanbul’da misafir ettik. Türkmenistan’a bu vesileyle tekrar, ‘Kardeşler Meclisi’ne hoş geldiniz diyorum” ifadelerini kullandı. Berdimuhamedov ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde “kemik kardeşliği”ne dayanan ilişkileri tüm boyutlarıyla ele aldıklarını belirten  Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

‘5 milyar dolara çıkacak’

“Ticaret hacmimizi, ilk planda 5 milyar dolara çıkartmak üzere gerekli adımları atmak konusunda kararlıyız. Kara ve hava yolu taşımacılığının yanı sıra enerji alanındaki iş birliğimizi geliştirmek amacıyla yapabileceklerimiz hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tarihi ve kültürel ortaklığa dayalı stratejik iş birliğimiz çerçevesinde eğitim, kültür, gençlik ve spor gibi beşeri alanlardaki ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırma konusunda da hemfikiriz. Bugün imzaladığımız ortak bildiri, 9 maddeden oluşuyor ve bu anlaşmayla birlikte kardeş Türkmenistan ile ilişkilerimizin ahdi zeminini daha da güçlendirdik. İnşallah yarın da Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi vesilesiyle Kadirli Doğanım ile tekrar bir araya geleceğiz. Diğer dost ve kardeş ülke liderleriyle Teşkilat çerçevesindeki iş birliğimizi nasıl daha da ilerletebiliriz, bunları da tek tek kendileriyle görüşme fırsatını bulacağız. Kadirli Doğanım Berdimuhamedov’a ve tüm Türkmen makamlarına misafirperverlikleri için şükranlarımı sunuyor, imzaladığımız belgelerin hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.”

Ortak bildiride iş birliği vurgusu

İki liderin görüşmesinin ardından yayımlanan ortak bildiride, ikili iş birliğinin ilerletilmesinin, küresel barış, istikrar ve iki ülkenin ekonomik kalkınmasının güçlendirilmesine hizmet edeceği vurgulandı. Bildiride “Devlet Başkanları, iki devletin kardeş halklarının tarihi ve kültürel ortaklığına dayanan stratejik iş birliğini tüm alanlarda geliştirmeye ve güçlendirmeye bundan böyle de devam etmeyi amaçladıklarını beyan etmişlerdir” denildi. Terörizm, aşırıcılık, sınıraşan organize suçlar gibi uluslararası güvenliğe yönelik tehditlerle karşı ortak mücadele vurgusu yapıldı.

Türkmenistan Devlet Nişanı

Basın toplantısının ardından Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından Devlet Nişanı tevcih edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu nişanla şahsıma gösterilen teveccüh için yürekten teşekkür ederim. Bu ali nişana layık görülmem, ata yurdumuz Türkmenistan’a gerçekleştirdiğim resmi ziyareti taçlandırmıştır. Nişanın Türkiye Cumhurbaşkanı olarak şahsıma tevcihi karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar temelinde her alanda gelişen ilişkilerimizin somut bir tezahürüdür. Ülkelerimiz arasındaki dostluk ve karşılıklı muhabbetin yeni bir sembolü olarak gördüğüm bu nişanla kemik kardeşliğimiz bir kez daha perçinlenmiştir” dedi.

‘İlişkilerimizin ahdi zeminini güçlendirdik’

8 anlaşma imzalandı  

Türkiye ile Türkmenistan arasında 8 anlaşma imzalandı. 

1- Türkiye Radyo ve Televizyon (TRT) kurumu ile Türkmenistan Televizyon, Radyo ve Sinemacılık Devlet Komitesi Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı.

2- Türkiye Radyo ve Televizyon (TRT) kurumu ile Türkmenistan Devlet Haber Ajansı arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı.

3- Anadolu Ajansı ile Türkmenistan Devlet Haber Ajansı (TDH) arasında İşbirliği Anlaşması.

4- Türkiye Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti arasında sağlık ve tıp bilimleri alanlarında işbirliğine dair anlaşma.

5- Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkmenistan Türkmen Atları Devlet Birliği arasında atçılık alanında iş birliğine ilişkin mutabakat zaptı.

6- Türkiye hükümeti ile Türkmenistan hükümeti arasında Ortak Türkmen-Türk Genel Eğitim Okuluna ilişkin mutabakat zaptı ve yönetmelik.

7- Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile Türkmenistan Merkez Bankası arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı.

8- Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı arasında protokol alanında işbirliğine dair mutabakat zaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan temaslarının 2’nci gününde Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Toplantısı’na (EİT) katılacak. Türkiye’nin kurucu üye olduğu teşkilatta, üye ülkeler arasındaki ticari ilişkiler görüşülecek.

 

 

 

 

 

'Derhal harekete geçmezseniz...' diyerek tehlikeyi işaret etti
Afganistan'da şiddetli deprem! Can kayıpları var
Yunan basını manşetten verdi! Dikkat çeken TOGG mesajı
Yılbaşı etkisi! Zirvedeki ilin son durumu haritaya yansıdı
Şehit uzman çavuşun cenazesi için seferber oldular! Hakkari Valisi'nden açıklama
Migros ve CarrefourSA'dan rekabet cezasıyla ilgili yeni açıklama
Eski eşine kayıtsız kalamadı! 'Selin Çıra mı olduk?'
Boupendza bombası, sözleşmede sürpriz
Asansörde kahreden son! Arkadaşını ziyarete gelmişti
Erdoğan 'Ocak' sözü vermişti! "Aynı hassasiyeti gösterdik"
Dünya bu görüntüyü konuşuyor! Başka bir gezegenden gelmiş gibi...
Faturaları mutlaka kontrol edin! İsteyen değiştirebilir
Man'ın menajeri iki Süper Lig devinin teklifini açıkladı!
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
İbrahim Erkal'ın vasiyetindeki Demet Akalın detayı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler